Vědci ze slavné MIT bádali v minulosti. Doba ledová nastupuje podle jasného scénáře

Lidé na naší planetě sice v současnosti řeší přesně opačný problém, tým vědců z americké MIT se přesto rozhodl přijít na to, co v minulosti způsobilo nástup doby ledové. V posledních třech případech došlo k ochlazení po srážce tektonických desek. Studii nedávno zveřejnil vědecký žurnál Science.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.

Doba ledová je v historii naší planety opakujícím se jevem. Vědci z věhlasné americké univerzity MIT teď publikovali zjištění, že poslední tři doby ledové způsobily tektonické kolize mezi kontinenty. Jejich studie je tak i důležitým vkladem do budoucna, protože napovídá, co by mohlo přispět k další podobné změně klimatu.

Vědci došli k závěrům na základě analýzy dvou obřích zlomů v Himalájích, kde se střetly oceánské a pevninské desky. Oba zlomy vznikly nedaleko rovníku v době před 50 až 80 miliony let, což působilo velké ochlazení. „Myslíme si, že kolize v malých zeměpisných šířkách způsobují globální ochlazení,“ říká Oliver Jagoutz z MIT.

„Musí se to však odehrát na území větším než 1,5 milionu kilometrů čtverečních, což zní jako hodně. Popravdě jde ale o celkem malý proužek Země. Když dojde ke kolizi na správném místě, může dojít ke změně klimatu,“ dodává.

Nejen na základě vlastního výzkumu, ale i díky předchozím zjištěním kolegů, byli vědci schopni modelovat proces vzniku zlomů ještě mnohem dále do minulosti. Objevili tak hned tři takové události, které následoval nástup doby ledové, přičemž k té první došlo už téměř před půl miliardou let.

„Zjistili jsme, že když vznikne dostatečné množství tektonických zlomů, dojde k zalednění planety,“ konstatuje Yagoutz a dodává: „Platí, že když vznikne v tropech 10 tisíc kilometrů zlomů, nastane doba ledová.“

I v současnosti se přitom Země nachází v chladnějším období, které však v posledních sto letech zásadně ovlivňuje proces globálního oteplování způsobeného člověkem. Podle vědců jsou za to zodpovědné zlomy v oblasti Indonésie.

Vědecký tým z MIT je každopádně skeptický ohledně teorií, že porozumění tohoto procesu, který probíhá na naší planetě už miliony let, přinese jakoukoliv pomoc v současném boji s probíhající změnou klimatu. „Jen jsme prokázali, že tento proces dokáže odstartovat zalednění Země,“ uzavírá Yagoutz.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Insekticidy ovlivňují IQ lidí v Evropě, vědci přišli s alarmující zprávou

20.03.2019 10:33 Používání chemickým postřiků v zemědělství je doslova dvousečná zbraň. Na jednu stranu se množí…

Prestižní Abelovu cenu získala poprvé žena, učinila průlom v geometrii

19.03.2019 16:21 Prestižní Abelovu cenu za matematiku letos poprvé získala žena - americká matematička Karen…

Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

19.03.2019 15:00 Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické…

Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě…

19.03.2019 12:03 Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama