Vědci ze slavné MIT bádali v minulosti. Doba ledová nastupuje podle jasného scénáře

Lidé na naší planetě sice v současnosti řeší přesně opačný problém, tým vědců z americké MIT se přesto rozhodl přijít na to, co v minulosti způsobilo nástup doby ledové. V posledních třech případech došlo k ochlazení po srážce tektonických desek. Studii nedávno zveřejnil vědecký žurnál Science.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto.
doporučujeme

Doba ledová je v historii naší planety opakujícím se jevem. Vědci z věhlasné americké univerzity MIT teď publikovali zjištění, že poslední tři doby ledové způsobily tektonické kolize mezi kontinenty. Jejich studie je tak i důležitým vkladem do budoucna, protože napovídá, co by mohlo přispět k další podobné změně klimatu.

Vědci došli k závěrům na základě analýzy dvou obřích zlomů v Himalájích, kde se střetly oceánské a pevninské desky. Oba zlomy vznikly nedaleko rovníku v době před 50 až 80 miliony let, což působilo velké ochlazení. „Myslíme si, že kolize v malých zeměpisných šířkách způsobují globální ochlazení,“ říká Oliver Jagoutz z MIT.

„Musí se to však odehrát na území větším než 1,5 milionu kilometrů čtverečních, což zní jako hodně. Popravdě jde ale o celkem malý proužek Země. Když dojde ke kolizi na správném místě, může dojít ke změně klimatu,“ dodává.

Nejen na základě vlastního výzkumu, ale i díky předchozím zjištěním kolegů, byli vědci schopni modelovat proces vzniku zlomů ještě mnohem dále do minulosti. Objevili tak hned tři takové události, které následoval nástup doby ledové, přičemž k té první došlo už téměř před půl miliardou let.

„Zjistili jsme, že když vznikne dostatečné množství tektonických zlomů, dojde k zalednění planety,“ konstatuje Yagoutz a dodává: „Platí, že když vznikne v tropech 10 tisíc kilometrů zlomů, nastane doba ledová.“

I v současnosti se přitom Země nachází v chladnějším období, které však v posledních sto letech zásadně ovlivňuje proces globálního oteplování způsobeného člověkem. Podle vědců jsou za to zodpovědné zlomy v oblasti Indonésie.

Vědecký tým z MIT je každopádně skeptický ohledně teorií, že porozumění tohoto procesu, který probíhá na naší planetě už miliony let, přinese jakoukoliv pomoc v současném boji s probíhající změnou klimatu. „Jen jsme prokázali, že tento proces dokáže odstartovat zalednění Země,“ uzavírá Yagoutz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama