Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě plechovky?

Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není zdraví prospěšné. V čem spočívá nebezpečí oblíbených slazených nápojů?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Coca Cola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pití bublinkových slazených nápojů, jakým je například Coca-Cola, zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Dvě plechovky Coly denně zvyšuje riziko smrtelného záchvatu infarktem o třetinu.

Cukrem přeplněné nápoje podle vědců z Harvardovy univerzity můžou vést k onemocnění rakovinou. Na druhou stranu přechod na verzi "bez cukru" nabízí zdravější variantu nápoje pro jeho příznivce.

Ovšem pití dietních verzí oblíbených slazených nápojů ve velkém se rovněž nedoporučuje. Nejobvyklejší umělá sladidla jako aspartan, sacharin nebo acesulfán byly prokazatelně shledána jako toxická pro střevní bakterie, což může způsobit dlouhodobé potíže s trávením.

I v tomto případě platí to nejjednodušší řešení, jak se vyhnout zdravotním rizikům, spojených se slazenými bublinkovými nápoji. "Vyměnit slazené nápoje za vodu je zdravá a jednoduchá cesta, jak si prodloužit život," uvedl Vasanti Malik z Harvardovy univerzity.

K uměřené konzumaci slazených nápojů nabádá i Geoff Parker, výkonný ředitel jednoho z největších producentů slazených nápojů Australian Beverages Council. "Každý výzkum, který se zaměřuje na zdravotní rizika konzumace slazených nápojů, by neměl zapomínat na celkový životní styl a neměl by se zaměřit pouze na jeden produkt," uvedl pro server news.com.au

Přestože řada výzkumů je velmi sofistikovaných a na nejrůznější faktory pamatuje, Parker naráží na zajímavou souvislost problematiky. Lidé, kteří pijí slazené nápoje ve velkém, většinou nebývají vyznavači pohybových aktivit a zdravého jídla. Riziko zdravotních komplikací se pro ně tak zvyšuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýtus, či pravda: Má Měsíc vliv na naše zdraví?

14.12.2019 17:56 Aktualizováno Měsíc prý ovlivňuje náš život různými způsoby, ačkoli světlo Luny představuje jen 0,00025 procenta…

Bolest jako proces v hlavě. Můžeme ji ovlivnit a potlačit?

14.12.2019 11:59 Veškerá bolest je skutečná, ale je také pravda, že je „způsobena mozkem“ a že nad ní můžeme mít…

Budou padat hvězdy. Geminidy mají být nejviditelnější v noci na neděli

14.12.2019 07:53 V noci ze soboty na neděli v Česku nastanou nejlepší podmínky pro pozorování každoročního…

Čech vyfotil mlhovinu Temný žralok, je vzdálená 650 světelných let

13.12.2019 16:47 Český astrofotograf Jan Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, které je 650 světelných let…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama