Coca Cola je nejen škodlivá, ale i smrtící. Co s vámi udělají dvě plechovky?

Výzkumy vědců dlouhodobě ukazují, že pití nejoblíbenějšího nealkoholického nápoje na světě není zdraví prospěšné. V čem spočívá nebezpečí oblíbených slazených nápojů?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Coca Cola, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pití bublinkových slazených nápojů, jakým je například Coca-Cola, zvyšuje riziko předčasného úmrtí. Dvě plechovky Coly denně zvyšuje riziko smrtelného záchvatu infarktem o třetinu.

Cukrem přeplněné nápoje podle vědců z Harvardovy univerzity můžou vést k onemocnění rakovinou. Na druhou stranu přechod na verzi "bez cukru" nabízí zdravější variantu nápoje pro jeho příznivce.

Ovšem pití dietních verzí oblíbených slazených nápojů ve velkém se rovněž nedoporučuje. Nejobvyklejší umělá sladidla jako aspartan, sacharin nebo acesulfán byly prokazatelně shledána jako toxická pro střevní bakterie, což může způsobit dlouhodobé potíže s trávením.

I v tomto případě platí to nejjednodušší řešení, jak se vyhnout zdravotním rizikům, spojených se slazenými bublinkovými nápoji. "Vyměnit slazené nápoje za vodu je zdravá a jednoduchá cesta, jak si prodloužit život," uvedl Vasanti Malik z Harvardovy univerzity.

K uměřené konzumaci slazených nápojů nabádá i Geoff Parker, výkonný ředitel jednoho z největších producentů slazených nápojů Australian Beverages Council. "Každý výzkum, který se zaměřuje na zdravotní rizika konzumace slazených nápojů, by neměl zapomínat na celkový životní styl a neměl by se zaměřit pouze na jeden produkt," uvedl pro server news.com.au

Přestože řada výzkumů je velmi sofistikovaných a na nejrůznější faktory pamatuje, Parker naráží na zajímavou souvislost problematiky. Lidé, kteří pijí slazené nápoje ve velkém, většinou nebývají vyznavači pohybových aktivit a zdravého jídla. Riziko zdravotních komplikací se pro ně tak zvyšuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama