Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické parametry dopravního prostředků, ale i problémy lidského těla, které reaguje zcela odlišně než na zemském povrchu. Astronauti aktuálně řeší problematický virus.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Astronauti - ilustrační foto
doporučujeme

Milovníci sci-fi nemusí propadat panice, nejedná se mimozemský virus, který hrozí vyhubením celého lidstva. Astronauty trápí mnohem běžnější problém virového původu, který se však obtížně léči i v obvyklých podmínkách, natož na vesmírné stanici.

Jde o herpes neboli pásový opar. NASA proti virovému onemocnění svádí ve vesmíru litý boj. Podle výzkumníků vesmírné agentury četnost onemocnění mezi astronauty způsobuje především stres spojený s cestováním mimo planetu.

Vědci studii publikovali v časopise Frontiers in Microbiology. "Astronautům během vesmírných letů jsou do těla vylučovány stresové hormony jako kortizol a adrenalin, které jsou známé potlačováním funkce imunitního systému. Spolu s tím jsme pozorovali buňky imunitního systému astronautů, a ty byly méně efektivní během samotného letu. v některých případech až 60 dní po uskutečnění cesty," uvedl Satish Mehta z Johnsonova vědeckého centra o problému, jenž rozebral společně se svým týmem ve studii.

Pásový opar postihlo podle studie 53% procent astronautů. Obzvláště nebezpečné je onemocnění pro dlouhodobé mise, v jejichž průběhu se může nemoc značně rozvinout.

Prevence před nakažení virem je velmi obtížná. Což platí pro většinu virových a  bakteriálních onemocnění, které astronauty postihují. Ve zcela neobvyklých podmínkách vesmírných plavidel a stanic totiž mikroorganismy přežívají jen obtížně, pokud se jim však podaří adaptovat, zbavit se jich lze jen obtížně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká hlava: Hlavní cenu dostal egyptolog Bárta, uspěli i další tři vědci…

22.11.2019 15:42 Ocenění Česká hlava získali kromě laureáta hlavní národní ceny egyptologa Miroslava Bárty tři vědci…

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama