Obří problém astronautů: Jsou pod útokem zákeřného viru

Pří cestování mimo naši planetu je potřeba vyřešit řadu komplikací. Nejedná se jen o technické parametry dopravního prostředků, ale i problémy lidského těla, které reaguje zcela odlišně než na zemském povrchu. Astronauti aktuálně řeší problematický virus.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Astronauti - ilustrační foto
doporučujeme

Milovníci sci-fi nemusí propadat panice, nejedná se mimozemský virus, který hrozí vyhubením celého lidstva. Astronauty trápí mnohem běžnější problém virového původu, který se však obtížně léči i v obvyklých podmínkách, natož na vesmírné stanici.

Jde o herpes neboli pásový opar. NASA proti virovému onemocnění svádí ve vesmíru litý boj. Podle výzkumníků vesmírné agentury četnost onemocnění mezi astronauty způsobuje především stres spojený s cestováním mimo planetu.

Vědci studii publikovali v časopise Frontiers in Microbiology. "Astronautům během vesmírných letů jsou do těla vylučovány stresové hormony jako kortizol a adrenalin, které jsou známé potlačováním funkce imunitního systému. Spolu s tím jsme pozorovali buňky imunitního systému astronautů, a ty byly méně efektivní během samotného letu. v některých případech až 60 dní po uskutečnění cesty," uvedl Satish Mehta z Johnsonova vědeckého centra o problému, jenž rozebral společně se svým týmem ve studii.

Pásový opar postihlo podle studie 53% procent astronautů. Obzvláště nebezpečné je onemocnění pro dlouhodobé mise, v jejichž průběhu se může nemoc značně rozvinout.

Prevence před nakažení virem je velmi obtížná. Což platí pro většinu virových a  bakteriálních onemocnění, které astronauty postihují. Ve zcela neobvyklých podmínkách vesmírných plavidel a stanic totiž mikroorganismy přežívají jen obtížně, pokud se jim však podaří adaptovat, zbavit se jich lze jen obtížně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama