Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu umělé inteligence (AI). Rozvojem umělé inteligence podpoří Národní inovační strategii, která má zahrnovat inovace, projekty v oblasti umělé inteligence nebo propojení průmyslu s vysokými školami. Iniciativu dnes na tiskové konferenci představili zástupci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto.
doporučujeme

Iniciativa sdružuje pracoviště Akademie věd ČR, české univerzity a komerční i státní sektor. Je napojena na evropskou síť laboratoří pro výzkum umělé inteligence CLAIRE, jejíž kancelář pro střední a východní Evropu vznikla v pražském CIIRC.

AICZECHIA má být podle zakladatelů katalyzátorem bezpečnostního a ekonomického vývoje České republiky skrze výzkum, vývoj a aplikaci umělé inteligence. "Podpora základního výzkumu je prioritou, protože nás posune dopředu. Pokud vymyslíme nové metody, tak budeme na špici, pomůže nás to dostat do praxe," řekl ředitel Ústavu informatiky AV ČR a člen řídícího výboru AICZECHIA Emil Pelikán. "AI je interdisciplinární obor, a proto musí týmy spolu výborně komunikovat," doplnil.

Podle zakladatelů má Česko jeden z největších potenciálů ve vývoji AI a v tomto oboru může mít rozhodující sílu v Evropě. Má hodně výzkumníků a tradici od 60. a 70. let.

"Přizvali jsme také odborníky ze společensko-vědních oborů, jako je etika, právo, sociální dopady. Bez nich nebudeme schopni některé otázky zodpovědět nebo je rozvíjet," řekl vědecký ředitel CIIRC Vladimír Mařík.

Součástí strategie iniciativy je osvěta. Zde je podle Pelikána velký prostor pro akademiky z AICZECHIA, kteří mohou při vzdělávání, kurzech a pomocí platformy YouTube vysvětlit veřejnosti, co je AI, k čemu je dobrá, kde se používá a podobně.

Podle dat, které zpracovala AICZECHIA, je v ČR zapojeno v akademickém výzkumu umělé inteligence téměř 900 odborníků a provozní výdaje v této oblasti dosáhly loni přes 900 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama