Čeští vědci spojují síly. Tentokrát v oblasti umělé inteligence

V Česku vznikla iniciativa AICZECHIA, která spojuje česká pracoviště a týmy zapojené do výzkumu umělé inteligence (AI). Rozvojem umělé inteligence podpoří Národní inovační strategii, která má zahrnovat inovace, projekty v oblasti umělé inteligence nebo propojení průmyslu s vysokými školami. Iniciativu dnes na tiskové konferenci představili zástupci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto.
doporučujeme

Iniciativa sdružuje pracoviště Akademie věd ČR, české univerzity a komerční i státní sektor. Je napojena na evropskou síť laboratoří pro výzkum umělé inteligence CLAIRE, jejíž kancelář pro střední a východní Evropu vznikla v pražském CIIRC.

AICZECHIA má být podle zakladatelů katalyzátorem bezpečnostního a ekonomického vývoje České republiky skrze výzkum, vývoj a aplikaci umělé inteligence. "Podpora základního výzkumu je prioritou, protože nás posune dopředu. Pokud vymyslíme nové metody, tak budeme na špici, pomůže nás to dostat do praxe," řekl ředitel Ústavu informatiky AV ČR a člen řídícího výboru AICZECHIA Emil Pelikán. "AI je interdisciplinární obor, a proto musí týmy spolu výborně komunikovat," doplnil.

Podle zakladatelů má Česko jeden z největších potenciálů ve vývoji AI a v tomto oboru může mít rozhodující sílu v Evropě. Má hodně výzkumníků a tradici od 60. a 70. let.

"Přizvali jsme také odborníky ze společensko-vědních oborů, jako je etika, právo, sociální dopady. Bez nich nebudeme schopni některé otázky zodpovědět nebo je rozvíjet," řekl vědecký ředitel CIIRC Vladimír Mařík.

Součástí strategie iniciativy je osvěta. Zde je podle Pelikána velký prostor pro akademiky z AICZECHIA, kteří mohou při vzdělávání, kurzech a pomocí platformy YouTube vysvětlit veřejnosti, co je AI, k čemu je dobrá, kde se používá a podobně.

Podle dat, které zpracovala AICZECHIA, je v ČR zapojeno v akademickém výzkumu umělé inteligence téměř 900 odborníků a provozní výdaje v této oblasti dosáhly loni přes 900 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci našli důkazy o existenci neznámého druhu člověka

15.02.2020 09:48 Vědci objevili důkazy svědčící o existenci dosud neznámého druhu pravěkého člověka, který žil v…

Čeští vědci popsali nový "torpédo efekt" v buňce

14.02.2020 15:26 Vědci z Česka a Francie při výzkumu bakterií objevili nový mechanismus, jak buňka dokáže odstranit…

Počasí vzhůru nohama. Na Antarktidě je tepleji než v Česku

14.02.2020 11:01 V Antarktidě byla poprvé naměřena teplota přesahující 20 stupňů Celsia. Podle agentury AFP o tom ve…

Staří Římané dodnes fascinují. Akvadukt ve Valencii je delší, než se…

14.02.2020 08:21 Ve východošpanělském regionu Valencie jsou pozůstatky nejdelšího římského akvaduktu na Pyrenejském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama