Kolik máte přátel? I to je vědecká otázka

Nejen že vytváření přátelských sociálních sítí je opravdu složitá věc i pro vědce, ale svým kamarádům by měl člověk věnovat pozornost i ze zdravotního hlediska. Vědci již věnovali pozornost celé řadě dalších aspektů přátelství.

Přidejte svůj názor

Instagram
doporučujeme

Čím víc přátel tím lépe? Na otázku je možné odpovědět téměř zcela pozitivně. Jenže počet lidí, které člověk zná, je podle věděckých zjištění limitovaný. Podle jejich měření se počet přátelských známostí jednoho člověka pohybuje mezi 250 až k maximálnímu počtu 5500 přátel.

Výzkumy z trochu jiného soudku nabízí další zajímavou souvislost. Každý, kdo bydlí na vesnici nebo malém městě zná místní "drbny". V menších sídlech má většina starousedlíku přehled o tom, v jakém domě kdo bydlí, kdo se rozvedl, zemřel apod. Lidská schopnost obsáhnout tyto zajímavosti je možná jen na vesnicích a městech do 10 000 obyvatel. Ve větších městech už drby o sousedech není v lidských schopnostech "posbírat".

Těžko říci, kolik má člověk průměrně přátel, na nichž mu skutečně záleží. Vědci se pokusili přijít s průměrným číslem. Rozhodli se, že nejlepší metodou, bude sledovat vyměňování vánočních pohlednic a dopisů. Podlé tohoto kritéria došli k číslu 121. Výsledku však protiřečí výzkumy důvěry. Podle nich průměrný Američan věří příbližně 10 až 20 lidem. 

Jedná se o podstatná čísla, jelikož vědci se shodují na tom, že lidé udržující silné přátelské vztahy se dožívají dále než samotáři. Zároveň však platí, že nikdy není pozdě začít s rozvíjením kamarádských známostí. Vědci z Kansaské univerzity uvedli, že z obyčejné známosti vytvořit přátelství zabere 50 hodin. K získání opravdového kamaráda, pak potřebujete dalších 40 hodin a celkově  je potřeba vynaložit 200 hodin, aby člověk získal vedle sebe skutečně blízkého přítele.

Se získáváním nových přátel pomůže i v médiích často kritizovaný princip sociální bubliny. Člověk tíhne k lidem, s nimiž souhlasí, což sice vytváří nepochopení k odlišným politickým názorům, ovšem na druhou stranu tíhnutí k lidem se stejnými názory je přirozené a umožňuje vytvářet trvalá přátelství. A ty přece prodlužují život.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama