Nečekaný efekt geopolitiky: Brexit a volby v USA zkrátily lidem spánek, zjistili čeští vědci

Hlasování o brexitu i prezidentské volby v USA dle vědců Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkrátily lidem po celém světě spánek. Zjistili to z 16 milionů anonymizovaných spánkových záznamů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jak si po celý den udržet produktivitu?
doporučujeme

"Nově analyzovaná data o vlivu prezidentských voleb v USA nám pomohla potvrdit dvě dřívější hypotézy: zaprvé - takto významné geopolitické události mají prakticky celosvětový dopad na spánek lidí, zadruhé - díky moderním technologiím máme k dispozici mimořádně efektivní nástroj, jak tyto vlivy zkoumat," uvedl jeden z autorů studie Filip Španiel z NUDZ.

Vědci spolupracovali s vývojáři úspěšné české mobilní aplikace pro monitorování spánku SleepAsAndroid. Aplikace funguje jako takzvaný chytrý budík, díky sledování spánkových cyklů probudí uživatele v optimální chvíli. Při jejím stažení uživatelé dávají souhlas, že data mohou být použita k vědeckým účelům.

Podle studie se spánek při hlasování o brexitu ve Spojeném království oproti ostatním zemím zkrátil o 16 minut a o 13 minut se zkrátil spánek lidem v USA v den zvolení Donalda Trumpa. Dle vědců se jedná o markantní změny.

"Porovnání délky spánku s hodnotami z předchozích let však přineslo daleko výraznější pokles: u nejčastější (mediánové) délky spánku došlo ve Spojeném Království oproti roku 2015 k propadu o 18 minut, v případě Spojených států a prezidentských voleb dokonce o 38 minut," dodal další z autorů studie Eduard Bakštein. Podle něj v případě prezidentských voleb v USA následující den uživatelé aplikace významně dospávali, v případě brexitu se hodnoty spánku již následující den po hlasování vrátily do normy.

Zajímavé výsledky přineslo také srovnání zkrácení spánku v jednotlivých zemích napříč sledovaným regionem Severní Ameriky a Evropy. Lze z nich odvodit, ve kterých zemích patrně nebylo lidem politické dění v Británii či USA lhostejné.

"V případě hlasování o brexitu byl nejvýraznější propad v délce spánku kromě Velké Británie zaznamenán v Portugalsku a Španělsku a dále v pásu států od Beneluxu, přes Německo až po východní Evropu včetně České Republiky, Polska a Ukrajiny. Chladnými naopak patrně hlasování o brexitu nechalo uživatele aplikace v USA, Kanadě, Itálii, Norsku a Ruské federaci," informoval mluvčí.

V den amerických prezidentských voleb výrazně méně spali pouze občané USA a Kanady, zatímco u většiny Evropanů neměla tato událost dle vědců větší dopad na délku spánku. Jedinou výjimkou bylo zřejmě Dánsko.

ČAlánek vydaný v mezinárodním časopise Social Science and Medicine vědci zkoumali i změnu délky spánku napříč státy a vliv dalších faktorů, jako je například změna letního času na zimní. "Výzkum ukazuje, jak lze i méně přesná měření z běžně využívaných mobilních aplikací využít pro výzkum změn spánkových návyků v čase i prostoru v měřítku, které by u tradičních metod sledování spánku bylo zcela nemyslitelné," doplnil Španiel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lék na covid-19? Přípravek proti vším ničí koronavirus do 48 hodin

07.04.2020 20:16 Aktualizováno Tým vědců z australské Monash University v Melbourne zjistil, že lék ivermektin používaný proti…

Slovenští vědci vyvinuli test na koronavirus, věnují ho státu

07.04.2020 14:26 Slovenští vědci vyvinuli přesný test na koronavirus a připravují výrobu 100.000 kusů, které věnují…

Šance pro pacienty s covid-19? Mohl by zabrat lék vyvíjený proti rakovině

07.04.2020 11:05 Izraelská farmaceutická firma RedHill Biopharma podala poprvé svůj lék Opaganib pacientovi s…

Země se díky pandemii přestala otřásat. Až svět opět ožije, příroda může…

07.04.2020 08:06 Pandemie koronaviru SARS-CoV-2 má překvapivý účinek na planetu. Největší města světa jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy