Vědci objevili lék na zákeřnou meningitidu v lékárně. Už je roky na trhu

Lékaři v České republice ročně evidují desítky případů invazivní meningokokové meningitidy, zhruba desetina pacientů nemoci podlehne. Vědci přitom přišli na to, že lék na tuto zákeřnou nemoc je běžně k dostání. Laboratorní testy na myších prokázaly, že k léčbě mohou posloužit vybraná antipsychotika. Informuje o tom vědecký žurnál Nature Microbiology.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Bakteriální meningitida je závažná infekční nemoc, která způsobuje zánět ochranných membrán pokrývajících mozek a míchu. Každý rok evidují lékaři v Česku desítky případů tohoto zákeřného typu meningitidy.

Většinu pacientů vyléčí běžná antibiotická léčba, pokud se však nemoc včas neléčí, může způsobit vážné poškození mozku, dokonce i smrt. K osudovému zvratu přitom někdy stačí jen několik hodin. Nová studie na laboratorních myších ukázala, že meningitidu způsobenou bakterií Neisseria meningitidis by mohlo jít léčit vybranými antipsychotiky, které jsou běžně dostupné.

Zjistil to vědecký tým z Institut Cochin v Paříži, podle kterých by mělo jít o nejlepší léčbu této zákeřné nemoci. Antipsychotika zvané fenothiaziny, což jsou látky s tlumicím účinkem na centrální nervový systém, by měly být schopny zastavit šíření meningitidy, ukázaly pokusy na myších.

Léky začínají fungovat během několika minut, během kterých zbaví bakterie některých schopností. Následně se bakterie přestávají pohybovat, shlukují se a ulpívají v cévách. „Tyto látky mají silný obranný efekt,“ uvedli autoři studie.

„Redukují totiž kolonizaci cév meningokokem a zabraňují následné cévní dysfunkci, intravaskulární koagulaci a obrovskému zánětu, který je pro invazivní meningokokovou infekci typický. Hlavně však snižují úmrtnost,“ dodali.

Medikamenty bakterie nezabíjí, pouze je odzbrojují, proto by je i v budoucnu měla doprovázet léčba antibiotiky. Taková léčba je pak podle autorů ještě efektivnější. Nejdřív však musí proběhnout klinické testy u lidí. Vzhledem k tomu, že jsou tyto léky běžně předepisovány jako antipsychotika, by to však neměl být velký problém.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s tělem udělá šest měsíců ve vesmíru? Pro astronauty je obtížná i běžná…

26.04.2019 15:56 Ačkoliv mnoho chlapců sní o tom, že se stanou kosmonauty, tvrdým výběrem a výcvikem projde jen…

Česká účast na misi Athena: Obrovský milník v české astronomii

26.04.2019 15:05 Česká astronomie a kosmická fyzika právě zažívají velmi důležitý milník. České republice se nedávno…

Letět do vesmíru je jako jet z Prahy po dálnici, vzpomíná kosmonaut Remek

26.04.2019 12:03 Vladimír Remek byl prvním eurokosmonautem a prvním člověkem z jiné země než SSSR nebo USA, který…

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama