Vědci objevili lék na zákeřnou meningitidu v lékárně. Už je roky na trhu

Lékaři v České republice ročně evidují desítky případů invazivní meningokokové meningitidy, zhruba desetina pacientů nemoci podlehne. Vědci přitom přišli na to, že lék na tuto zákeřnou nemoc je běžně k dostání. Laboratorní testy na myších prokázaly, že k léčbě mohou posloužit vybraná antipsychotika. Informuje o tom vědecký žurnál Nature Microbiology.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Bakteriální meningitida je závažná infekční nemoc, která způsobuje zánět ochranných membrán pokrývajících mozek a míchu. Každý rok evidují lékaři v Česku desítky případů tohoto zákeřného typu meningitidy.

Většinu pacientů vyléčí běžná antibiotická léčba, pokud se však nemoc včas neléčí, může způsobit vážné poškození mozku, dokonce i smrt. K osudovému zvratu přitom někdy stačí jen několik hodin. Nová studie na laboratorních myších ukázala, že meningitidu způsobenou bakterií Neisseria meningitidis by mohlo jít léčit vybranými antipsychotiky, které jsou běžně dostupné.

Zjistil to vědecký tým z Institut Cochin v Paříži, podle kterých by mělo jít o nejlepší léčbu této zákeřné nemoci. Antipsychotika zvané fenothiaziny, což jsou látky s tlumicím účinkem na centrální nervový systém, by měly být schopny zastavit šíření meningitidy, ukázaly pokusy na myších.

Léky začínají fungovat během několika minut, během kterých zbaví bakterie některých schopností. Následně se bakterie přestávají pohybovat, shlukují se a ulpívají v cévách. „Tyto látky mají silný obranný efekt,“ uvedli autoři studie.

„Redukují totiž kolonizaci cév meningokokem a zabraňují následné cévní dysfunkci, intravaskulární koagulaci a obrovskému zánětu, který je pro invazivní meningokokovou infekci typický. Hlavně však snižují úmrtnost,“ dodali.

Medikamenty bakterie nezabíjí, pouze je odzbrojují, proto by je i v budoucnu měla doprovázet léčba antibiotiky. Taková léčba je pak podle autorů ještě efektivnější. Nejdřív však musí proběhnout klinické testy u lidí. Vzhledem k tomu, že jsou tyto léky běžně předepisovány jako antipsychotika, by to však neměl být velký problém.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Bouřetřesení? Vědci prokázali nový jev, spojují se při něm dva ničivé živly

17.10.2019 07:42 Vědci na Floridě se zabývají možnými souvislostmi mezi dvěma přírodními živly, zemětřesením a…

Čeští vědci hledají jméno pro exoplanetu, můžete jim pomoci

16.10.2019 17:19 Čeští vědci hledají jméno pro jeden z hvězdných systémů takzvaných exoplanet, tedy planet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama