Tragický budoucí scénář? Klimatická změna může zapříčinit kanibalismus, tvrdí vědci

Francouzští vědci ve své nové studii prokázali, že oteplení, ke kterému došlo před desítkami tisíc let, donutilo neandrtálce, aby se uchýlili ke kanibalismu. Podle renomované archeoložky by se dnešní lidé v jejich situaci chovali stejně. O výsledcích studie informuje server Tech Times.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Neandrtálci jsou už dlouhá léta považováni za masožravce, kteří lovili a jedli zvířata. Vědecký tým z Francie však věří, že se tento poddruh člověka začal živit i mrtvolami ostatních neandrtálců poté, co se před 120 tisíci lety náhle oteplilo. Vědci tak soudí na základě ostatků šesti lidí, které objevili v jeskyni v jižní Francii během 90. let minulého století.

Šlo o kostry dvou dospělých, dvou adolescentů a dvou dětí, všechny do jednoho však nesly jasné známky kanibalismu. Podobné objevy už dříve učinili archeologové na nalezištích ve Španělsku, Belgii nebo Chorvatsku. Nynější studie je však významná tím, že stanovuje důvod, proč se neandrtálci ke kanibalismu uchýlili.

Nastalá klimatická změna totiž vyhubila zvířata, která byla základním zdrojem potravy pravěkých lidí. Podle vědců tak byli nuceni přistoupit ke kanibalismu, aby přežili.

Ostatky neandrtálců, které zkoumali francouzští vědci, byly objeveny ve vrstvě sedimentu, která časově náleží do období poslední doby meziledové před 128 až 114 tisíci lety. Tou dobou teploty razantně stoupaly, což výrazně zasáhlo zdroje potravy neandrtálců.

Prokazují to rovněž archeologické nálezy. Zatímco ve vrstvě sedimentu, která odpovídá období před poslední dobou meziledovou, byly objeveny ostatky bizonů, jelenů nebo mamutů, po oteplení klimatu je vystřídaly želvy, hadi a hlodavci. Z travnatých luk se postupně staly lesy a neandrtálci měli problém zvířata najít.

„Změna klimatu mezi dobou ledovou a poslední dobou meziledovou byla velice prudká,“ uvedl člen vědeckého týmu Emmanuel Descaux a dodal, že ke kanibalismu mezi neandrtálci docházelo ze zoufalství.

I nyní se lidstvo nachází v období globálního oteplování a archeoložka Michelle Langleyová tvrdí, že v podobné situaci by se stejně chovali i dnešní lidé, ačkoliv považují kanibalismus za odpornou věc. Podle ní je nová studie jasným důkazem, že neandrtálci žili v zoufalých časech, které vyžadovaly zoufalá rozhodnutí.

Je však například zdokumentováno, že i někteří japonští vojáci se během druhé světové války uchýlili ke kanibalismu poté, co byly přerušeny zásobovací trasy. Historik Toshiyuki Tanaka ví o minimálně stovce případů, kdy japonští vojáci jedli maso asijských dělníků, australských vojáků nebo domorodců na ostrově Papua-Nová Guinea.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

loading...

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Malárie už nebude tak smrtící? Nový objev by mohl zachránit milióny životů

24.04.2019 11:16 V našich zeměpisných šířkách si málokdo uvědomuje, že nejsmrtelnější nemocí je malárie. Každoročně…

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama