Veverky mohou způsobit katastrofu. Lidem znepříjemňují život denně

Veverka je malé roztomilé stvoření, které je sice běžně k vidění i v českých lesích a parcích, ale je relativně plaché. Jen málokdo by proto mohl tušit, že právě tato zvířata lidem neuvěřitelným způsobem ztrpčují život. A to tak, že situace někdy hraničí až s katastrofou.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Veverka
doporučujeme

Pravděpodobně každé malé dítě ví, že veverky lákají ořechy. Málokdo ale ví, že stejně tak dobře lákají veverky i dráty elektrického vedení. Proč? To zatím nikdo neví. Četné případy zejména z Ameriky ale ukazují, že dráty pověšené vysoko nad zemí jsou pro ně neodolatelné.

Asi není třeba popisovat, co se stane, když veverka vyleze na sloup elektrického vedení a zahryzne se do izolace drátu. Mnohé z nich navíc využívají dráty jako houpačku, a s oblibou zkoumají i trafostanice.

Nevysvětlitelná záliba veverek v drátech elektrického vedení má ale stinnou stránku, a to doslova. Ročně totiž způsobí veverky stovky výpadků elektřiny, více či méně závažných. Mají tak na svědomí zhruba stejný počet takzvaných blackoutů, jako blesky.

Opravy samozřejmě něco stojí a lidé nejsou z nefunkční elektřiny příliš nadšení. V Česku a obecně v Evropě takové nejsou problémy s veverkami naštěstí tak často pozorovány, pro Spojené státy jde ale o velký problém, který může přerůst v katastrofu.

Blackout, tedy výpadek elektřiny, je totiž jedna z největších hrozeb současnosti. V případě krátkodobých výpadků nejde o nic až tak vážného, dlouhodobější výpadky ale mohou mít vážné následky. Na elektřinu je totiž vše, od platebních systémů v obchodech až po čerpadla, která vyhánějí v panelových domech vodu do trubek.

V okamžité reakci vypadnou přístroje zapojené v elektrice, osvětlení, elektrické otevírání dveří, semafory, veřejná doprava závislá na elektřině, obchody používající elektronickou evidenci prodeje (takže kromě několika vesnických samoobsluh snad všechny) a většina čerpacích stanic. Bezprostředně po vzniku blackoutu zůstanou lidé uvízlí ve výtazích, prostředcích MHD a dopravních zácpách. 

V řádu několika hodin začnou problémy s dodávkou pitné vody, plynu a tepla. Začne vypadávat signál mobilních telefonů a s ním i internet v telefonu. Pokud se protáhne situace na desítky hodin začnou problémy se zásobováním potravin, prohloubí se problém v komunikaci (omezený přístup k ověřeným informacím) a pravděpodobně se projeví bezpečnostní problémy jako narušování veřejného pořádku (rabování, nárůst kriminality).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s tělem udělá šest měsíců ve vesmíru? Pro astronauty je obtížná i běžná…

26.04.2019 15:56 Ačkoliv mnoho chlapců sní o tom, že se stanou kosmonauty, tvrdým výběrem a výcvikem projde jen…

Česká účast na misi Athena: Obrovský milník v české astronomii

26.04.2019 15:05 Česká astronomie a kosmická fyzika právě zažívají velmi důležitý milník. České republice se nedávno…

Letět do vesmíru je jako jet z Prahy po dálnici, vzpomíná kosmonaut Remek

26.04.2019 12:03 Vladimír Remek byl prvním eurokosmonautem a prvním člověkem z jiné země než SSSR nebo USA, který…

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama