Veverky mohou způsobit katastrofu. Lidem znepříjemňují život denně

Veverka je malé roztomilé stvoření, které je sice běžně k vidění i v českých lesích a parcích, ale je relativně plaché. Jen málokdo by proto mohl tušit, že právě tato zvířata lidem neuvěřitelným způsobem ztrpčují život. A to tak, že situace někdy hraničí až s katastrofou.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Veverka
doporučujeme

Pravděpodobně každé malé dítě ví, že veverky lákají ořechy. Málokdo ale ví, že stejně tak dobře lákají veverky i dráty elektrického vedení. Proč? To zatím nikdo neví. Četné případy zejména z Ameriky ale ukazují, že dráty pověšené vysoko nad zemí jsou pro ně neodolatelné.

Asi není třeba popisovat, co se stane, když veverka vyleze na sloup elektrického vedení a zahryzne se do izolace drátu. Mnohé z nich navíc využívají dráty jako houpačku, a s oblibou zkoumají i trafostanice.

Nevysvětlitelná záliba veverek v drátech elektrického vedení má ale stinnou stránku, a to doslova. Ročně totiž způsobí veverky stovky výpadků elektřiny, více či méně závažných. Mají tak na svědomí zhruba stejný počet takzvaných blackoutů, jako blesky.

Opravy samozřejmě něco stojí a lidé nejsou z nefunkční elektřiny příliš nadšení. V Česku a obecně v Evropě takové nejsou problémy s veverkami naštěstí tak často pozorovány, pro Spojené státy jde ale o velký problém, který může přerůst v katastrofu.

Blackout, tedy výpadek elektřiny, je totiž jedna z největších hrozeb současnosti. V případě krátkodobých výpadků nejde o nic až tak vážného, dlouhodobější výpadky ale mohou mít vážné následky. Na elektřinu je totiž vše, od platebních systémů v obchodech až po čerpadla, která vyhánějí v panelových domech vodu do trubek.

V okamžité reakci vypadnou přístroje zapojené v elektrice, osvětlení, elektrické otevírání dveří, semafory, veřejná doprava závislá na elektřině, obchody používající elektronickou evidenci prodeje (takže kromě několika vesnických samoobsluh snad všechny) a většina čerpacích stanic. Bezprostředně po vzniku blackoutu zůstanou lidé uvízlí ve výtazích, prostředcích MHD a dopravních zácpách. 

V řádu několika hodin začnou problémy s dodávkou pitné vody, plynu a tepla. Začne vypadávat signál mobilních telefonů a s ním i internet v telefonu. Pokud se protáhne situace na desítky hodin začnou problémy se zásobováním potravin, prohloubí se problém v komunikaci (omezený přístup k ověřeným informacím) a pravděpodobně se projeví bezpečnostní problémy jako narušování veřejného pořádku (rabování, nárůst kriminality).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec známého vesmíru? Vědci se obávají, že vše zmizí. Nezůstane nic

19.09.2019 16:36 Konec světa může nastat každým dnem. Vesmír zkolabuje a smrskne se do malé koule. Tento proces již…

Vědci objevili záhadnou nemoc. Projeví se hudbou a zmrzlinou

19.09.2019 09:17 Možná patříte mezi úzkou skupinu lidí, která nemá ráda hudbu, zvířata, nebo například zmrzlinu.…

Záhadný jev nad Českem: Nebe má ráno a večer nezvyklou barvu. Proč?

19.09.2019 09:08 Výrazné červenofialové barvy, které v poslední době doprovázejí i v Česku soumraky nebo rozbřesky,…

Vědci se chystají do Arktidy, budou zkoumat klimatické změny

17.09.2019 15:16 V pátek se vydá ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama