Veverky mohou způsobit katastrofu. Lidem znepříjemňují život denně

Veverka je malé roztomilé stvoření, které je sice běžně k vidění i v českých lesích a parcích, ale je relativně plaché. Jen málokdo by proto mohl tušit, že právě tato zvířata lidem neuvěřitelným způsobem ztrpčují život. A to tak, že situace někdy hraničí až s katastrofou.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Veverka
doporučujeme

Pravděpodobně každé malé dítě ví, že veverky lákají ořechy. Málokdo ale ví, že stejně tak dobře lákají veverky i dráty elektrického vedení. Proč? To zatím nikdo neví. Četné případy zejména z Ameriky ale ukazují, že dráty pověšené vysoko nad zemí jsou pro ně neodolatelné.

Asi není třeba popisovat, co se stane, když veverka vyleze na sloup elektrického vedení a zahryzne se do izolace drátu. Mnohé z nich navíc využívají dráty jako houpačku, a s oblibou zkoumají i trafostanice.

Nevysvětlitelná záliba veverek v drátech elektrického vedení má ale stinnou stránku, a to doslova. Ročně totiž způsobí veverky stovky výpadků elektřiny, více či méně závažných. Mají tak na svědomí zhruba stejný počet takzvaných blackoutů, jako blesky.

Opravy samozřejmě něco stojí a lidé nejsou z nefunkční elektřiny příliš nadšení. V Česku a obecně v Evropě takové nejsou problémy s veverkami naštěstí tak často pozorovány, pro Spojené státy jde ale o velký problém, který může přerůst v katastrofu.

Blackout, tedy výpadek elektřiny, je totiž jedna z největších hrozeb současnosti. V případě krátkodobých výpadků nejde o nic až tak vážného, dlouhodobější výpadky ale mohou mít vážné následky. Na elektřinu je totiž vše, od platebních systémů v obchodech až po čerpadla, která vyhánějí v panelových domech vodu do trubek.

V okamžité reakci vypadnou přístroje zapojené v elektrice, osvětlení, elektrické otevírání dveří, semafory, veřejná doprava závislá na elektřině, obchody používající elektronickou evidenci prodeje (takže kromě několika vesnických samoobsluh snad všechny) a většina čerpacích stanic. Bezprostředně po vzniku blackoutu zůstanou lidé uvízlí ve výtazích, prostředcích MHD a dopravních zácpách. 

V řádu několika hodin začnou problémy s dodávkou pitné vody, plynu a tepla. Začne vypadávat signál mobilních telefonů a s ním i internet v telefonu. Pokud se protáhne situace na desítky hodin začnou problémy se zásobováním potravin, prohloubí se problém v komunikaci (omezený přístup k ověřeným informacím) a pravděpodobně se projeví bezpečnostní problémy jako narušování veřejného pořádku (rabování, nárůst kriminality).

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

16.06.2019 22:01 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

McConaughey nebo Culkin? Kariéru předpoví algoritmus

16.06.2019 14:50 Vrchol kariéry Macaulaye Culkina přišel brzy, Jane Lynchová se dostala na výsluní před padesátkou a…

Války o vodu a ropu? Svět má mnohem větší problém, chybí mu jiná surovina

15.06.2019 21:44 Aktualizováno Na první pohled se zdá, že písek je ta nejobyčejnější věc na světě. Realita je však jiná. Jedná se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama