Pád asteroidu by rozpoutal apokalypsu. Zemi by bičovaly extrémní větry

Srážka asteroidu se Zemí by nemusela pro lidstvo být fatální. I kdyby se jednalo o větší vesmírné těleso, neznamenalo by to automaticky vymření všeho živého na naší planetě. Tu pravou apokalypsu by totiž rozpoutaly až následky takové srážky. Zjistili to modelace britských výzkumníků z Univerzity v Southamptonu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Asteroid mířící k Zemi
doporučujeme

Podle vědců by při nárazu asteroidu do Země pouze malá část lidí utrpěla újmu na zdraví či na životě. Následky dopadu by ale byly mnohem fatálnější než samotná kolize, tvrdí vědci.

Zemětřesení, tsunami, bouře a náhlá změna tlaku vzduchu by byly pravděpodobně mnohem ničivější než samotný dopad. Podle vědců by navíc katastrofu umocnilo, kdyby asteroid zasáhl zemi, než kdyby dopadl do vody.

Nejkritičtějším efektem dopadu by byly nápory větru. Jejich obrovská rychlost by měla potenciál usmrtit nejen většinu populace, ale zničit i statické objekty, jako jsou budovy. Asteroid o šířce pouhých 18 metrů by mohl vyvolat takové vichřice, které by dokázaly trhat lidské končetiny.

Nadměrné zvýšení tlaku či tlakové vlny by pro změnu dokázaly roztrhat člověka zevnitř tím, že mu poškodí vnitřní orgány. Množství prachu a nečistot, které by se vlivem nárazu dostalo do ovzduší, by navíc způsobilo radikální změny v klimatu.

Pravděpodobně by na nějakou dobu zmizelo slunce a klimatické změny by vedly k nedostatku potravin, a tím i ke snížení lidské populace. Oproti tomu hurikány či tsunami, kterých se lidé v souvislosti s asteroidy báli nejvíce, by neměly takovou sílu, aby ohrozily svět. Jejich dosah by totiž byl omezen pouze na pobřeží.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama