Snaha skoncovat s drogami je jako hra kočky s myší, varuje vědec

Snahy řešit rozsáhlý problém obchodu s drogami v Americe jsou řadu let stále neúspěšné. Na pomoc musí přijít vědecké poznatky. Vědci publikovali studii, v níž zjistili, že na restriktivní snahy reaguje drogový byznys dalším a dalším rozšiřováním.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Drogy
doporučujeme

Vládní snahy omezit produkci drog v oblasti Střední Ameriky se nesetkávají s kýženým efektem. Producenti jsou velmi vynalézaví a na každý pokus omezit drogy legislativní cestou reagují vytvoření nových cest, tudíž se v realitě drogový byznys v důsledku restrikcí rozšiřuje.

Podle studie týmu vedeného Nicholasem Maglioccou distributoři drog neustále rozšiřují geografickou oblast svého působení. Díky tomu jsou mnohem obtížněji kontrolovatelní a polapitelní. Bez větších obtíží tak jsou schopni dopravit drogy do cíle pro spotřebitele v USA. Situace je jako hra kočky s myší, problém je, že v pozici kočky jsou očividně pašeráci a producenti drog.

"Naše studie poukazuje na protidrogové strategie zaměřené na dodavatele, které jsou při nejlepším neefektivní, a v nejhorším případě dokonce zintenzivňují problém distribuce drog," okomentoval Magliocca výsledky výzkumu.

 

Spojené státy se příliv drog prostřednictvím nelegálního pašování na své území snaží omezit dlouhodobě. Restriktivní protidrogová politika je velmi finančně nákladná, ovšem jak ukazuje studie, je bez výraznějších výsledků. Pašeráci jsou velmi adaptabilní ve schopnostech měnit cesty, kudy svůj produkt do cíle dopravit.

Studie se jejich operační pole pokusila zmapovat. Vědci došli k závěru, že v roce 1996 se cesty, kudy se pašovaly drogy, rozkládaly na ploše 2 miliónů čtverečních kilometrů. V roce 2017 však pašeráci operovali již v oblasti o rozloze 7 miliónů čtverečních kilometrů. I tímto způsobem je možné popsat cestu mezi producenty v Jižní Americe a konzumenty drog v Americe severní.

"Díky námi stvořenému modelu můžeme sledovat tuto transitní zónu. Máme tak k dispozici nástroj umožňující pozorovat dopady snah o omezení obchodu s drogami," uvedl Magliocca. 

Mapa, kterou vědci připravili, je založena na informacích získaných prací tajných služeb. Díky práci vědců se objevila naděje, že role kočky a myši se možná v tomto případě vymění.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama