Snaha skoncovat s drogami je jako hra kočky s myší, varuje vědec

Snahy řešit rozsáhlý problém obchodu s drogami v Americe jsou řadu let stále neúspěšné. Na pomoc musí přijít vědecké poznatky. Vědci publikovali studii, v níž zjistili, že na restriktivní snahy reaguje drogový byznys dalším a dalším rozšiřováním.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Drogy
doporučujeme

Vládní snahy omezit produkci drog v oblasti Střední Ameriky se nesetkávají s kýženým efektem. Producenti jsou velmi vynalézaví a na každý pokus omezit drogy legislativní cestou reagují vytvoření nových cest, tudíž se v realitě drogový byznys v důsledku restrikcí rozšiřuje.

Podle studie týmu vedeného Nicholasem Maglioccou distributoři drog neustále rozšiřují geografickou oblast svého působení. Díky tomu jsou mnohem obtížněji kontrolovatelní a polapitelní. Bez větších obtíží tak jsou schopni dopravit drogy do cíle pro spotřebitele v USA. Situace je jako hra kočky s myší, problém je, že v pozici kočky jsou očividně pašeráci a producenti drog.

"Naše studie poukazuje na protidrogové strategie zaměřené na dodavatele, které jsou při nejlepším neefektivní, a v nejhorším případě dokonce zintenzivňují problém distribuce drog," okomentoval Magliocca výsledky výzkumu.

 

Spojené státy se příliv drog prostřednictvím nelegálního pašování na své území snaží omezit dlouhodobě. Restriktivní protidrogová politika je velmi finančně nákladná, ovšem jak ukazuje studie, je bez výraznějších výsledků. Pašeráci jsou velmi adaptabilní ve schopnostech měnit cesty, kudy svůj produkt do cíle dopravit.

Studie se jejich operační pole pokusila zmapovat. Vědci došli k závěru, že v roce 1996 se cesty, kudy se pašovaly drogy, rozkládaly na ploše 2 miliónů čtverečních kilometrů. V roce 2017 však pašeráci operovali již v oblasti o rozloze 7 miliónů čtverečních kilometrů. I tímto způsobem je možné popsat cestu mezi producenty v Jižní Americe a konzumenty drog v Americe severní.

"Díky námi stvořenému modelu můžeme sledovat tuto transitní zónu. Máme tak k dispozici nástroj umožňující pozorovat dopady snah o omezení obchodu s drogami," uvedl Magliocca. 

Mapa, kterou vědci připravili, je založena na informacích získaných prací tajných služeb. Díky práci vědců se objevila naděje, že role kočky a myši se možná v tomto případě vymění.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s tělem udělá šest měsíců ve vesmíru? Pro astronauty je obtížná i běžná…

26.04.2019 15:56 Ačkoliv mnoho chlapců sní o tom, že se stanou kosmonauty, tvrdým výběrem a výcvikem projde jen…

Česká účast na misi Athena: Obrovský milník v české astronomii

26.04.2019 15:05 Česká astronomie a kosmická fyzika právě zažívají velmi důležitý milník. České republice se nedávno…

Letět do vesmíru je jako jet z Prahy po dálnici, vzpomíná kosmonaut Remek

26.04.2019 12:03 Vladimír Remek byl prvním eurokosmonautem a prvním člověkem z jiné země než SSSR nebo USA, který…

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama