Katastrofická předpověď: Do popředí se dostává nový zabiják, předběhl nehody i alkohol

Pokud se vám v letošním či loňském roce narodilo dítě, jeho život bude o několik desítek měsíců kratší, než by měl být. Na vině je znečištění ovzduší, jehož účinky pozorují nejen klimatologové, ale i lékaři. Kromě globálního oteplování totiž způsobuje i vážné nemoci neslučitelné se životem, a stává se stále větším zabijákem.

Smog

Nejhorší situace je v Asii. Podle čerstvé studie, kterou ve středu zveřejnily americká organizace Health Effects Institute (HEI) a kanadská Univerzita Britské Kolumbie, zde mají novorozené děti díky smogu život kratší o 30 měsíců. Globálně má pak v průměru každé dítě na světě život kratší o 20 měsíců.

Znečištění ovzduší se totiž stává jedním z nejčastějších zabijáků. V tuto chvíli je podle agentury AFP pátou hlavní příčinou předčasných úmrtí na celém světě a vlivem smogu umírá více lidí než při autonehodách nebo v důsledku pití alkoholu.

Nejvyšší úmrtnost v důsledku znečištěného ovzduší zaznamenali vědci v Číně, Indii, Pákistánu, Indonésii a Bangladéši. Jen v Číně zemřelo kvůli smogu v roce 2017 až 852 000 lidí. Znečištěnému vzduchu jsou ale vystaveni i lidé v subsaharské Africe, kde lidé na vaření a vytápění spalují uhlí, dřevo nebo dřevěné uhlí, nebo v Severní Americe.

Tím ale hrůzné statistiky nekončí. Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) je znečištěné ovzduší každoročně příčinou smrti 600 000 dětí mladších 15 let. Jiné studie navíc ukazují, že se lidé nemusí nutně nacházet v blízkosti zdrojů znečišťujících ovzduší.

Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

Na studii se podílelo 14 výzkumných ústavů ze Spojených států, Číny a Evropy. Vědci zkoumali častost výskytu kardiovaskulárních chorob, infarktů, plicních nádorů a dalších chronických onemocnění dýchacích orgánů ve 228 zemích a srovnávali to s koncentrací a modely šíření polétavého prachu (PM2.5).

Autoři studie odhadují, že z 3,45 milionu předčasných úmrtí ve světě způsobených v roce 2007 polétavým prachem, bylo 12 procent vyvoláno emisemi produkovanými v jiné části světa a 22 procent souviselo s produkcí zboží a služeb spotřebovávaných na jiném místě. Tento jev je zvláště viditelný v oblastech v blízkosti velkých center produkce.

V čele seznamu znečišťovatelů je Čína, jejíž emise vyvolaly více než dvojnásobek úmrtí způsobených emisemi v kterékoli jiné zemi. Asijský hospodářský obr je na prvním místě v počtu obětí produkce spotřebního zboží určeného pro západní trhy: v roce 2007 to bylo více než 108.000 předčasných úmrtí.

Vědci zdůrazňují, že snížení výrobních nákladů je pro konečného spotřebitele dvojsečné: na jedné straně se sníží počet obětí znečištění, na straně druhé se ale výroba přesouvá do rozvojových zemí, kde jsou zákony týkající se životního prostředí méně přísné.

"Naše studie ukazuje, že přenos jemného prachu na velké vzdálenosti má výrazné dopady na zdraví v celých regionech," vysvětluje profesor Východoanglické univerzity Dabo Guan. "Mezinárodní obchod globalizuje úmrtnost spojenou a atmosférickým znečištěním, kdy se zboží vyrábí a spotřebovává v různých regionech," dodal.

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje