Katastrofická předpověď: Do popředí se dostává nový zabiják, předběhl nehody i alkohol

Pokud se vám v letošním či loňském roce narodilo dítě, jeho život bude o několik desítek měsíců kratší, než by měl být. Na vině je znečištění ovzduší, jehož účinky pozorují nejen klimatologové, ale i lékaři. Kromě globálního oteplování totiž způsobuje i vážné nemoci neslučitelné se životem, a stává se stále větším zabijákem.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Smog
doporučujeme

Nejhorší situace je v Asii. Podle čerstvé studie, kterou ve středu zveřejnily americká organizace Health Effects Institute (HEI) a kanadská Univerzita Britské Kolumbie, zde mají novorozené děti díky smogu život kratší o 30 měsíců. Globálně má pak v průměru každé dítě na světě život kratší o 20 měsíců.

Znečištění ovzduší se totiž stává jedním z nejčastějších zabijáků. V tuto chvíli je podle agentury AFP pátou hlavní příčinou předčasných úmrtí na celém světě a vlivem smogu umírá více lidí než při autonehodách nebo v důsledku pití alkoholu.

Nejvyšší úmrtnost v důsledku znečištěného ovzduší zaznamenali vědci v Číně, Indii, Pákistánu, Indonésii a Bangladéši. Jen v Číně zemřelo kvůli smogu v roce 2017 až 852 000 lidí. Znečištěnému vzduchu jsou ale vystaveni i lidé v subsaharské Africe, kde lidé na vaření a vytápění spalují uhlí, dřevo nebo dřevěné uhlí, nebo v Severní Americe.

Tím ale hrůzné statistiky nekončí. Podle studie Světové zdravotnické organizace (WHO) je znečištěné ovzduší každoročně příčinou smrti 600 000 dětí mladších 15 let. Jiné studie navíc ukazují, že se lidé nemusí nutně nacházet v blízkosti zdrojů znečišťujících ovzduší.

Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

Na studii se podílelo 14 výzkumných ústavů ze Spojených států, Číny a Evropy. Vědci zkoumali častost výskytu kardiovaskulárních chorob, infarktů, plicních nádorů a dalších chronických onemocnění dýchacích orgánů ve 228 zemích a srovnávali to s koncentrací a modely šíření polétavého prachu (PM2.5).

Autoři studie odhadují, že z 3,45 milionu předčasných úmrtí ve světě způsobených v roce 2007 polétavým prachem, bylo 12 procent vyvoláno emisemi produkovanými v jiné části světa a 22 procent souviselo s produkcí zboží a služeb spotřebovávaných na jiném místě. Tento jev je zvláště viditelný v oblastech v blízkosti velkých center produkce.

V čele seznamu znečišťovatelů je Čína, jejíž emise vyvolaly více než dvojnásobek úmrtí způsobených emisemi v kterékoli jiné zemi. Asijský hospodářský obr je na prvním místě v počtu obětí produkce spotřebního zboží určeného pro západní trhy: v roce 2007 to bylo více než 108.000 předčasných úmrtí.

Vědci zdůrazňují, že snížení výrobních nákladů je pro konečného spotřebitele dvojsečné: na jedné straně se sníží počet obětí znečištění, na straně druhé se ale výroba přesouvá do rozvojových zemí, kde jsou zákony týkající se životního prostředí méně přísné.

"Naše studie ukazuje, že přenos jemného prachu na velké vzdálenosti má výrazné dopady na zdraví v celých regionech," vysvětluje profesor Východoanglické univerzity Dabo Guan. "Mezinárodní obchod globalizuje úmrtnost spojenou a atmosférickým znečištěním, kdy se zboží vyrábí a spotřebovává v různých regionech," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci navrhují vylepšení obalu potravin. Co by na něm mělo být nově…

11.12.2019 17:20 Na obalech potravin by kromě tabulky s energetickou hodnotou měla být také informace o tom, kolik…

V Česku bude sídlit nová kosmická agentura EU, má sledovat blízké okolí…

11.12.2019 14:07 V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením…

400 milionů lidí ohroženo. Grónské ledovce tají sedmkrát rychleji než v 90…

11.12.2019 12:20 Grónské ledovce tají v současné době sedmkrát rychleji než v 90. letech. Tvrdí to tým vědců, kteří…

Moře u Řecka vydalo 2000 let staré tajemství. Takový nález se nečekal

11.12.2019 07:46 U řeckého ostrova Kefalonia v Jónském moři badatelé objevili zhruba 2000 let starý vrak římské lodě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama