Astronomická unie má 100. výročí, slavilo se v pražském planetáriu

Blížící se červencové 100. výročí od založení Mezinárodní astronomické unie (IAU) si dnes na shromáždění v pražském planetáriu připomněli čeští astronomové i s prezidentkou IAU Ewine van Dishoeckovou. Unie sdružuje přes 13.000 profesionálních astronomů z celého světa, jejím posláním je rozvíjení oboru a zprostředkovávání poznatků i široké veřejnosti.

vesmir
doporučujeme

Mezinárodní astronomická unie byla založena v roce 1919, ČR se stala jejím členem o tři roky později. Dishoecková uvedla, že oslavy vybízejí k rekapitulaci toho, jak astronomové pokročili v posledních 100 letech ve svém poznání a úvahám, co se může podařit v příští stovce let. Pod hlavičkou organizace se letos uskuteční 2500 akcí ve 100 zemích, dodala.

Účastníky dnešního setkání pozdravil i bývalý sekretář unie z let 1967-1970 Luboš Perek, který se narodil 26. července 1919, takže je o dva dny starší než IAU.

Jedním z úkolů mezinárodní unie je pojmenovávání astronomických objektů, například hvězd, planet nebo galaxií. Nejznámější hlasování IAU se uskutečnilo v roce 2006 v Praze, po kterém bylo Pluto přeřazeno do nově vzniklé kategorie trpasličích planet.

IAU dá letos každé zemi šanci pojmenovat jednu exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce. "Toto jméno bude unikátní a bude ho možné používat místo běžného vědeckého značení, které používají astronomové," uvedl v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

V planetáriu v Praze je k vidění také výstava 100 let pod jednou oblohou, která byla zahájena v lednu v Senátu a od té doby putuje po republice. V neděli se v planetáriu zastaví s přednáškou americký astronaut Andrew Feustel v rámci svého týdenního přednáškového turné návštěvy v Česku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama