Astronomická unie má 100. výročí, slavilo se v pražském planetáriu

Blížící se červencové 100. výročí od založení Mezinárodní astronomické unie (IAU) si dnes na shromáždění v pražském planetáriu připomněli čeští astronomové i s prezidentkou IAU Ewine van Dishoeckovou. Unie sdružuje přes 13.000 profesionálních astronomů z celého světa, jejím posláním je rozvíjení oboru a zprostředkovávání poznatků i široké veřejnosti.

Přidejte svůj názor

vesmir
doporučujeme

Mezinárodní astronomická unie byla založena v roce 1919, ČR se stala jejím členem o tři roky později. Dishoecková uvedla, že oslavy vybízejí k rekapitulaci toho, jak astronomové pokročili v posledních 100 letech ve svém poznání a úvahám, co se může podařit v příští stovce let. Pod hlavičkou organizace se letos uskuteční 2500 akcí ve 100 zemích, dodala.

Účastníky dnešního setkání pozdravil i bývalý sekretář unie z let 1967-1970 Luboš Perek, který se narodil 26. července 1919, takže je o dva dny starší než IAU.

Jedním z úkolů mezinárodní unie je pojmenovávání astronomických objektů, například hvězd, planet nebo galaxií. Nejznámější hlasování IAU se uskutečnilo v roce 2006 v Praze, po kterém bylo Pluto přeřazeno do nově vzniklé kategorie trpasličích planet.

IAU dá letos každé zemi šanci pojmenovat jednu exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce. "Toto jméno bude unikátní a bude ho možné používat místo běžného vědeckého značení, které používají astronomové," uvedl v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

V planetáriu v Praze je k vidění také výstava 100 let pod jednou oblohou, která byla zahájena v lednu v Senátu a od té doby putuje po republice. V neděli se v planetáriu zastaví s přednáškou americký astronaut Andrew Feustel v rámci svého týdenního přednáškového turné návštěvy v Česku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Malé děti by u TV nebo PC měli trávit jen hodinu denně, tvrdí WHO

25.04.2019 19:54 Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení ohledně denního režimu u dětí…

loading...

Obří tragédie na Antarktidě. Utopily se tisíce tučňáků

25.04.2019 17:42 V Antarktidě zmizela jedna z největších kolonií tučňáků císařských, v níž v posledních desetiletích…

Kamera natočila v oceánu zvláštního tvora. Nepodobá se ničemu známému,…

24.04.2019 15:32 V hlubinách oceánů se skrývají rozličná tajemství. Na jedno takové narazili výzkumníci Five Deeps…

Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

24.04.2019 13:31 Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama