Astronomická unie má 100. výročí, slavilo se v pražském planetáriu

Blížící se červencové 100. výročí od založení Mezinárodní astronomické unie (IAU) si dnes na shromáždění v pražském planetáriu připomněli čeští astronomové i s prezidentkou IAU Ewine van Dishoeckovou. Unie sdružuje přes 13.000 profesionálních astronomů z celého světa, jejím posláním je rozvíjení oboru a zprostředkovávání poznatků i široké veřejnosti.

Přidejte svůj názor

vesmir
doporučujeme

Mezinárodní astronomická unie byla založena v roce 1919, ČR se stala jejím členem o tři roky později. Dishoecková uvedla, že oslavy vybízejí k rekapitulaci toho, jak astronomové pokročili v posledních 100 letech ve svém poznání a úvahám, co se může podařit v příští stovce let. Pod hlavičkou organizace se letos uskuteční 2500 akcí ve 100 zemích, dodala.

Účastníky dnešního setkání pozdravil i bývalý sekretář unie z let 1967-1970 Luboš Perek, který se narodil 26. července 1919, takže je o dva dny starší než IAU.

Jedním z úkolů mezinárodní unie je pojmenovávání astronomických objektů, například hvězd, planet nebo galaxií. Nejznámější hlasování IAU se uskutečnilo v roce 2006 v Praze, po kterém bylo Pluto přeřazeno do nově vzniklé kategorie trpasličích planet.

IAU dá letos každé zemi šanci pojmenovat jednu exoplanetu, tedy planetu obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce. "Toto jméno bude unikátní a bude ho možné používat místo běžného vědeckého značení, které používají astronomové," uvedl v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

V planetáriu v Praze je k vidění také výstava 100 let pod jednou oblohou, která byla zahájena v lednu v Senátu a od té doby putuje po republice. V neděli se v planetáriu zastaví s přednáškou americký astronaut Andrew Feustel v rámci svého týdenního přednáškového turné návštěvy v Česku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Smrtící virus děsí vědce. Lék neexistuje, miliardy lidí v ohrožení

09.12.2019 07:38 Smrtící vir nipah přenášený netopýry má vážný epidemický potenciál. Varovali před tím dnes podle…

Unikátní objev v Česku: Jeskyňáři našli kostru medvíděte, je stovky let…

06.12.2019 09:46 Na zcela zachovalou kostru medvíděte narazili při bádání v Javoříčském krasu amatérští jeskyňáři.…

Jaké dopady na mozek má pobyt v Antarktidě? Vědci se nestačí divit

05.12.2019 12:15 Dlouhodobý pobyt v extrémním prostředí Antarktidy pravděpodobně škodí mozku. V aktuálním vydání…

Zemi těsně mine asteroid velký jako pyramidy

04.12.2019 22:26 Aktualizováno Zemi v těsné blízkosti mine téměř dvousetmetrový asteroid. NASA jej pozoruje od minulého týdne,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama