Rose Bentleyová. Zmutovaná žena se dožila 99 let, lékaři její tajemství objevili až po smrti

Na počátku jara v roce 2018 postával 26letý student medicíny Warren Nielsen a čtyři jeho spolužáci vedle mrtvoly staré ženy, na níž se měli žáci Oregonské univerzity v Portlandu učit pitvě a odhalovat anatomii lidského těla. Nikdo z nich tehdy netušil, že před nimi neleží obyčejný zesnulý člověk, ale žena, která kvůli mutaci vypadala zevnitř jinak, než všichni ostatní lidé na světě. O příběhu Rose Marie Bentleyové nyní informovala televize CNN.

Rose Marie Bentleyová

V chladné laboratoři prosycené zápachem formaldehydu se nacházelo šestnáct mrtvých těl a stejný počet skupin, z nichž každou tvořilo pět studentů. Ti dosud viděli vnitřek lidského těla pouze v učebnicích, v ten den ale měla proběhnout jejich první pitva, při níž budoucí lékaři skutečně zjistí, jak vypadají orgány naživo.

Týmu Nielsena byla přidělena 99letá žena, která zemřela z přirozených příčin. Jmenovala se Rose Marie Bentleyová, ale studenti to tehdy nevěděli. Ctili a respektovali soukromí těch, kteří nabízejí své tělo vědě, a proto jim nebyly poskytnuty žádné další podrobnosti o zemřelých.

Studenti ale brzy zjistili, že s tělem Rose je něco v nepořádku. To následně potvrdil i jejich profesor. Orgány zesnulé ženy totiž nebyly na svém místě. Ve skutečnosti se nacházely úplně někde jinde. Na druhé straně těla.

Celý vnitřek těla zesnulé Rose byl zrcadlově obrácený, čímž se žena zapsala do lékařských knih. Díky tomu, ale i celé řadě dalších abnormalit, je podle CNN považována v medicíně za něco jako jednorožce.

"Myslím, že šance najít jinou osobu, stejnou jako je ona, je jedna ku padesáti milionům," řekl asistent profesora Cameron Walker, který učí na Oregonské univerzitě anatomii. "Nemyslím si, že na to někdy někdo z nás zapomene," dodal.

Studenti měli v onen březnový den hledat srdce, Nielsenova skupina ale začala po chvíli pochybovat o svých lékařských znalostech. Nemohli najít ani ty největší cévy, které do srdce ústí. Nakonec je našli, na druhé straně těla, a namísto toho, aby vedly do srdce, pokračovaly přes membránu, podél hrudních obratlů, nahoru a kolem aortálního oblouku.

O tom, že by někdo trpěl podobnou mutací, lékaři zatím neslyšeli. Překvapení studenti a profesor ale odhalovali další tajemství záhadného lidského těla. Žíly, které typicky míří do jater a dalších části hrudní dutiny, buď chyběly, nebo rostly z neobvyklých míst. Pravá plíce měla namísto tří pouze dva laloky, zatímco pravá síň jejího srdce byla dvakrát tak velká, než má být.

Namísto toho, aby měla žaludek vlevo, byl její žaludek na pravé straně. "Její játra, která se obvykle vyskytují převážně na pravé straně, byla převážně vlevo. Její slezina byla na pravé straně namísto jejího normálního výskytu vlevo. A zbytek jejího trávicího traktu byl úplně obráceně," popisuje Walker.

Mutace způsobující zrcadlové obrácení orgánů, odborně nazývaná situs inversus, se vyskytuje pouze u 1 z 22 000 dětí a je vždy spojována s těžkou vrozenou srdeční vadou. Většinou se na ni přijde v počátcích těhotenství, během prvního až druhého měsíce.

Většina dětí s touto diagnózou umírá těsně po narození, pouze zhruba 10 procent lidí se s tímto onemocněním dožije pěti let věku. Dospělosti se nedožije prakticky nikdo, jejich srdce to zkrátka nevydrží. Dosavadní lékařské záznamy ukazují, že nejdéle žijící lidé s převrácenými orgány se dožili 73 a 13 let.

Rose ale byla anomálií. Na rozdíl od ostatních totiž žádnou srdeční vadou netrpěla. A i přesto, že jí některé vnitřní části těla chyběly, se dožila téměř sta let, aniž by kdokoliv zjistil, že její tělo podlehlo podivné mutaci.

Rose Marie, rozená Phelpsová, přišla na svět v roce 1918 ve Waldportu, v malém městečku na pobřeží Oregonu. Byla nejmladší ze čtyř dětí a ačkoliv se vyučila kadeřnicí, věda jí vždy fascinovala. "Během druhé světové války se dobrovolně přihlásila k jednomu z sesterských sborů," řekla televizi CNN její nejstarší z pěti dcer, osmasedmdesátiletá Patti Helmigová. 

Fascinoval jí výzkum neštovic, sama ale byla celý život prakticky zdravá. Jediné, co ji trápilo, bylo chronické pálení žáhy, které lékaři dnes přičítají jejím obráceným orgánům. Rose byla až do své smrti vitální, jezdívala na tábory, na kole, ráda plavala. Nikdo netušil, co v sobě skrývá za tajemství.

Vzhledem k její zálibě v medicíně proto pro ni bylo logické přenechat své tělo univerzitě na výzkumy a výuku. Je ale možné, že sama tak trochu tušila, že je světový unikát. Až po její smrti se totiž zjistilo, že při operaci slepého střeva před desítkami let chirurg zjistil, že se orgán nachází na druhé straně těla, než by měl být. On ale v této věci nepodnikal žádné další testy, a Rose o tom nikdy nikomu neřekla.

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje