Pití mléka: Opravdu pomáhá našim kostem?

Někdo na sklenici mléka nedá dopustit podobně jako na kávu s mlékem, či řadu dalších mléčných výrobků. Mnozí se mléku vyhýbají jako čert kříži. Vědci dnes nemají jasno, jestli je mléko zdravé nebo naopak nebezpečné.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Mléko
doporučujeme

Snad každý slyšel, že by měl pít v dětství hodně mléka, aby měl silné kosti. Má to svou logiku, jelikož obsahuje kalcium, které nepochybně pomáhá zdraví kostí udržováním správné hladiny minerálu.

Jenže tuto jednoduchou rovnici jednoznačně nepotvrdila řada experimentálních studií. Vědci z Harvardovy univerzity pozorovali 10 let od roku 1997 skupinu 77 000 žen. Jenže mezi skupinou, která pila mléko na každodenní bází a skupinou nepijící mléko, nenašli vědci žádný rozdíl v množství zlomenin.

Obdobný výsledek zaznamenal stejný tým vědců, když pozoroval dlouhodobě 330 000 mužů. Žádné signifikantní změny u pijáků a nepijáků mléka nezaznamenali.

Rozporuplného výsledku se dobrali i vědci na Novém Zélandě. U lidí, kteří měli pozorovatelný větší příjem kalcia (částečně také díky konzumaci mléka) zjistili zlepšený stav minerálů v kostích po dvou letech. Nicméně po uplynutí dvou let se již stav jejich kostí podle studie nezlepšoval.

Zmatek prohloubila i švédská studie z roku 2014, podle jejího závěru vypití tří a více sklenic mléka denně může mít dokonce negativní vliv. Každodenní pití mléka je podle výsledků tohoto výzkumu spojeno s častějšími zlomeninami a dokonce zvětšovalo riziko předčasného úmrtí.

Nicméně studie se ptala respondentů na jejich stravovací návyky v minulosti, což mírně znevěrohodňuje reálné množství zkonzumovaného mléka a mléčných výrobku respondenty výzkumu.

Rozporuplnost švédské studie doplňuje i fakt, že poukázala na menší výskyt fraktur u respondentů, kteří jedli pravidelně sýr a jogurty. 

Pro všechny, kteří se mléka straní, je vhodné upozornit, že světová medicína nepovažuje výsledky dílčích studií za dostatečně silné k tomu, aby považovala pití mléka za jiné než příznivé pro zdraví kostí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama