Pití mléka: Opravdu pomáhá našim kostem?

Někdo na sklenici mléka nedá dopustit podobně jako na kávu s mlékem, či řadu dalších mléčných výrobků. Mnozí se mléku vyhýbají jako čert kříži. Vědci dnes nemají jasno, jestli je mléko zdravé nebo naopak nebezpečné.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Mléko
doporučujeme

Snad každý slyšel, že by měl pít v dětství hodně mléka, aby měl silné kosti. Má to svou logiku, jelikož obsahuje kalcium, které nepochybně pomáhá zdraví kostí udržováním správné hladiny minerálu.

Jenže tuto jednoduchou rovnici jednoznačně nepotvrdila řada experimentálních studií. Vědci z Harvardovy univerzity pozorovali 10 let od roku 1997 skupinu 77 000 žen. Jenže mezi skupinou, která pila mléko na každodenní bází a skupinou nepijící mléko, nenašli vědci žádný rozdíl v množství zlomenin.

Obdobný výsledek zaznamenal stejný tým vědců, když pozoroval dlouhodobě 330 000 mužů. Žádné signifikantní změny u pijáků a nepijáků mléka nezaznamenali.

Rozporuplného výsledku se dobrali i vědci na Novém Zélandě. U lidí, kteří měli pozorovatelný větší příjem kalcia (částečně také díky konzumaci mléka) zjistili zlepšený stav minerálů v kostích po dvou letech. Nicméně po uplynutí dvou let se již stav jejich kostí podle studie nezlepšoval.

Zmatek prohloubila i švédská studie z roku 2014, podle jejího závěru vypití tří a více sklenic mléka denně může mít dokonce negativní vliv. Každodenní pití mléka je podle výsledků tohoto výzkumu spojeno s častějšími zlomeninami a dokonce zvětšovalo riziko předčasného úmrtí.

Nicméně studie se ptala respondentů na jejich stravovací návyky v minulosti, což mírně znevěrohodňuje reálné množství zkonzumovaného mléka a mléčných výrobku respondenty výzkumu.

Rozporuplnost švédské studie doplňuje i fakt, že poukázala na menší výskyt fraktur u respondentů, kteří jedli pravidelně sýr a jogurty. 

Pro všechny, kteří se mléka straní, je vhodné upozornit, že světová medicína nepovažuje výsledky dílčích studií za dostatečně silné k tomu, aby považovala pití mléka za jiné než příznivé pro zdraví kostí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus nakazí až 70 % populace. Na Covid-19 si musíme zvyknout, tvrdí…

27.02.2020 13:10 Je pravděpodobné, že většina z nás koronavirus prodělá. Nakazit totiž může až 70 procent světové…

Země má zřejmě druhý "přirozený" měsíc, ale je mini a jen na čas

27.02.2020 11:13 Země má vedle Měsíce ještě druhého přirozeného souputníka. Jde však podle všeho jen o miniměsíc,…

NASA zveřejnila astronomickou fotografii dne, podílel se na ní český vědec

27.02.2020 08:53 Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne opět…

Lékaři odhalují skutečnou sílu koronaviru. Umírá jen procento zdravých lidí

26.02.2020 23:19 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem Covid-19 přesáhl celosvětově 80 tisíc a lékaři postupně získávají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama