Fotografie černé díry: Svět vděčí za přelomovou událost mladé studentce

Vědecky svět hlásí unikátní objev. Vědcům se podařilo poprvé vyfotografovat černou díru. Objev je o to zajímavější, že pozorování potvrdilo hypotézy teoretických fyziků. Černá díra vypadá tak, jak si ji představovali.

Historicky první fotografie černé díry
doporučujeme

Pořídit fotografii černé díry byl pro pozemské vědce dlouho nerealizovatelný úkol. Fotografovaná černá díra byla v poněkud komplikované vzdálenosti 26 000 světelných let. Ještě zásadnějším problémem je, že černá díra je ze své podstaty neviditelná.

Týmu, který zahrnoval 200 vědců, se snímek podařil díky extrémně žhavým plynům vtahovaných obrovskou gravitaci do nitra černé díry. Energie v okolí události miliardkrát přesahovala energii vyzařovanou ze slunce, a díky tomu se její světelný záznam podařilo zachytit. Výsledek připomíná oranžový ohnivý kruh, v jehož nitru je velmi dobře patrný gravitační stín černé díry.

Zásadní příspěvkem k objevu byl algoritmus vyvinutý mladou vědkyní Katie Baumanovou. Algoritmus připravila ještě během svých studií na MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Snímek byl zachycen díky osmi obřím teleskopům rozmístěným po celé planetě. Ty nashromáždily několik miliónu gigabajtů dat a právě pomocí algoritmu Baumanové se podařilo rozklíčovat unikátní snímek černé díry.

"(Boumanová) Měla zásadní vliv ve snímkovacím týmu," ocenil práci mladé vědkyně Vincent Fish, vědec z Haystackovy observatořa na MIT pro CNN.

"Jedním z přínosu Katie bylo, že přinesla do oddělení snímkování pohled, že se jedná přirozené snímky,“ řekl Fish a popsal, jak práce na snímku černé díry vypadala. "Představte si to jako fotky, které normálně uděláte svým foťákem v mobilu – mají určité náležitosti. Pokud víte, jak přesně vypadá jeden pixel, máte dobré vodítko k tomu zjistit, jak vypadá vedlejší pixel."

https://www.facebook.com/katieBoumanOfficial/photos/a.559469944543599/559469924543601/?type=3&theater

Zásadní přínos v týmu měla řada dalších velmi mladých vědců, kromě dlouholetých výzkumníků se na objevu podílela řada doktorandů a post-doců.

Snímek potvrdil předpoklady teoretické fyziky, že černá díra je neviditelná a je pozorovatelné pouze prostřednictvím stínu, který vrhá na okolí. Snímek tak potvrdil část více než 100 let staré obecné teorie relativity vyslovené Albertem Einsteinem.

Černá díry vzniká explozí slunce. Do malého bodu je nashromážděna obrovská hmotnost, která působí tak silnou gravitační silou, že pohlcuje vše včetně světla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama