Fotografie černé díry: Svět vděčí za přelomovou událost mladé studentce

Vědecky svět hlásí unikátní objev. Vědcům se podařilo poprvé vyfotografovat černou díru. Objev je o to zajímavější, že pozorování potvrdilo hypotézy teoretických fyziků. Černá díra vypadá tak, jak si ji představovali.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Historicky první fotografie černé díry
doporučujeme

Pořídit fotografii černé díry byl pro pozemské vědce dlouho nerealizovatelný úkol. Fotografovaná černá díra byla v poněkud komplikované vzdálenosti 26 000 světelných let. Ještě zásadnějším problémem je, že černá díra je ze své podstaty neviditelná.

Týmu, který zahrnoval 200 vědců, se snímek podařil díky extrémně žhavým plynům vtahovaných obrovskou gravitaci do nitra černé díry. Energie v okolí události miliardkrát přesahovala energii vyzařovanou ze slunce, a díky tomu se její světelný záznam podařilo zachytit. Výsledek připomíná oranžový ohnivý kruh, v jehož nitru je velmi dobře patrný gravitační stín černé díry.

Zásadní příspěvkem k objevu byl algoritmus vyvinutý mladou vědkyní Katie Baumanovou. Algoritmus připravila ještě během svých studií na MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Snímek byl zachycen díky osmi obřím teleskopům rozmístěným po celé planetě. Ty nashromáždily několik miliónu gigabajtů dat a právě pomocí algoritmu Baumanové se podařilo rozklíčovat unikátní snímek černé díry.

"(Boumanová) Měla zásadní vliv ve snímkovacím týmu," ocenil práci mladé vědkyně Vincent Fish, vědec z Haystackovy observatořa na MIT pro CNN.

"Jedním z přínosu Katie bylo, že přinesla do oddělení snímkování pohled, že se jedná přirozené snímky,“ řekl Fish a popsal, jak práce na snímku černé díry vypadala. "Představte si to jako fotky, které normálně uděláte svým foťákem v mobilu – mají určité náležitosti. Pokud víte, jak přesně vypadá jeden pixel, máte dobré vodítko k tomu zjistit, jak vypadá vedlejší pixel."

https://www.facebook.com/katieBoumanOfficial/photos/a.559469944543599/559469924543601/?type=3&theater

Zásadní přínos v týmu měla řada dalších velmi mladých vědců, kromě dlouholetých výzkumníků se na objevu podílela řada doktorandů a post-doců.

Snímek potvrdil předpoklady teoretické fyziky, že černá díra je neviditelná a je pozorovatelné pouze prostřednictvím stínu, který vrhá na okolí. Snímek tak potvrdil část více než 100 let staré obecné teorie relativity vyslovené Albertem Einsteinem.

Černá díry vzniká explozí slunce. Do malého bodu je nashromážděna obrovská hmotnost, která působí tak silnou gravitační silou, že pohlcuje vše včetně světla.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová definice kilogramu? Na běžného člověka mít vliv nebude

19.05.2019 09:53 Nová definice kilogramu nebude mít na běžného člověka vliv, dopady bude mít jen ve vědeckých…

Jak zabránit znečišťování dopravou? Vědci zkoumají, jak zachytit CO2

16.05.2019 15:16 Vědci z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR (AV ČR) zkoumají možnosti, jak oddělit oxid…

Druhou planetu Zemi budou ve vesmíru hledat čeští vědci

16.05.2019 14:34 Čeští vědci se budou podílet na misi Plato Evropské kosmické agentury (ESA), která bude od roku…

Nová hrozba pro planetu: Lidstvo se může svojí vinou udusit

16.05.2019 14:11 Jaká je budoucnost lidstva? Tuto otázku si vědci kladou stále častěji, a dochází k rozličným…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama