Vědci žádají veřejnost o pomoc. Potřebují vybrat jméno

Trojice amerických vědců žádá veřejnost o pomoc s výběrem jména pro malou planetku na okraji sluneční soustavy. Vědcům je známa pod označením 2007 OR10 již téměř 12 let, zatím se však nerozhodli, jak ji nazývat. Vesmírný objekt má zhruba poloviční velikost oproti Plutu, je to tedy největší zatím nepojmenované těleso ve sluneční soustavě, informoval list The New York Times.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci dávají v internetovém hlasování na výběr mezi třemi jmény: Gonggong, Holle nebo Vili. Gonggong je jméno čínského boha vody s rudými vlasy a ocasem připomínajícím hada. Holle je německá pohádková postava, patronka plodnosti, žen a znovuzrození. Vili je zase postavou severské mytologie, jeden z bratrů boha Ódina. Hlasování skončí 10. května, následně vědci zašlou vítězný návrh Mezinárodní astronomické unii (IAU).

Objevitelé dali původně tělesu přezdívku Sněhurka, protože předpokládali, že jeho povrch je pokrytý ledem a bude tedy zářivě bílý. Při pozdějších pozorováních však zjistili, že je objekt rudý, a od původního jména ustoupili.

Podle názoru vědců je těleso nejspíš trpasličí planetou (jako například Pluto), nicméně IAU ho tak zatím oficiálně neoznačila. Nachází se za oběžnou dráhou Neptunu v takzvaném Kuiperově pásu a kolem Slunce oběhne jednou za 549 let.

Pojmenování vesmírných těles má podle listu jasně určená pravidla. Planety v této části sluneční soustavy s podobnými oběžnými drahami musí nést jména mytologických postav, které jsou spojeny se stvořením.

Jedním z vědců, kteří objekt na obloze nalezli, je i profesor Mike Brown. Ten v roce 2003 objevil trpasličí planetu Eris, jež je téměř stejně velká jako Pluto. Na základě tohoto nálezu pak Pluto ztratilo statut planety a bylo zařazeno společně s Erisem do nově vzniklé kategorie trpasličích planet. Rozhodnutí bylo přijato v roce 2006 na valném shromáždění IAU v Praze.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama