Vědci překročili hranice nemožného? Teplota hluboko pod nulou, ale voda nezmrzla

Překonat hranice něčeho, co je zdánlivě nemožné, se snaží vědci od nepaměti. Už loni se vědcům ze Švédska podařilo ochladit vodu hluboko pod nulu, aniž by zmrzla. Teď jejich úspěch ještě násobně překonali jejich švýcarští kolegové. Jak toho dosáhli, popisuje žurnál Nature Nanotechnology.

Přidejte svůj názor

Voda
doporučujeme

Zatímco většina z nás naráží běžně na led jen v jedné formě, vědci znají až 20 jeho různých molekulárních druhů, některé tak neobvyklé, že existují jenom na počítačových simulacích nebo jsou pohřbeny na vzdálených planetách. V nejnovějším experimentu zase stvořili vodu, která nezmrzne ani ve chvíli, kdy se teploty blíží absolutní nule.

Existuje už několik technik, jak vyvinout „nemrznoucí“ vodu, vědci však stále vymýšlejí další způsoby. Jedna ze studií třeba mluví o tzv. amorfním ledu, kdy molekuly vody nekrystalizují. Loni se švédským vědcům podařilo ochladit vodu na rekordně nízkou teplotu -45 °C, aniž by se led zformoval.

Nejnověji posunuli hranice jejich švýcarští kolegové. Technikou zvanou nanoconfinement byli vědci z curyšské univerzity schopni ochladit vodu na -263 °C, aniž by se z ní stal led. Tato teplota je přitom jen 10 °C nad absolutní nulou.

„Fyzické uvěznění vody do nanočástic může hrát zásadní roli při kontrole jejich vlastností,“ uvedli autoři studie. Zmíněná technika může podle vědců omezit schopnost molekul vody se uspořádat do struktury ledu, čímž vytvoří amorfní stav vody.

K uvěznění molekul vody tým syntetizoval novou třídu molekul tuku, které se formují do jemného biologického materiálu. Molekuly se následně samy uspořádají do tvaru, kdy vzniká neuvěřitelně úzká síť kanálků, které molekulám vody umožňují existenci pouze v tekutém stavu.

Ačkoliv ke krystalizaci nedochází, voda se při extrémně nízkých teplotách mnohem více leskne. Jde o důsledek toho, že ačkoliv se nezmění led, jiné vlastnosti se přece jen mění. Autoři věří, že studie může v budoucnu pomoct k tomu, abychom zabránili vodě, aby zmrzla. Záměrem práce to ale nebylo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Nečekaný objev v muzeu: Vědci našli kosti dosud neznámého "obřího lva"

19.04.2019 07:54 Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které…

Blesky na Marsu? Nejspíš vypadají zcela jinak než pozemské, soudí český…

18.04.2019 16:47 Pokud na Marsu existují blesky, pravděpodobně nevypadají jako ty pozemské. Ve vzduchových vírech…

Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

18.04.2019 15:36 Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama