Vědci překročili hranice nemožného? Teplota hluboko pod nulou, ale voda nezmrzla

Překonat hranice něčeho, co je zdánlivě nemožné, se snaží vědci od nepaměti. Už loni se vědcům ze Švédska podařilo ochladit vodu hluboko pod nulu, aniž by zmrzla. Teď jejich úspěch ještě násobně překonali jejich švýcarští kolegové. Jak toho dosáhli, popisuje žurnál Nature Nanotechnology.

Přidejte svůj názor

Voda
doporučujeme

Zatímco většina z nás naráží běžně na led jen v jedné formě, vědci znají až 20 jeho různých molekulárních druhů, některé tak neobvyklé, že existují jenom na počítačových simulacích nebo jsou pohřbeny na vzdálených planetách. V nejnovějším experimentu zase stvořili vodu, která nezmrzne ani ve chvíli, kdy se teploty blíží absolutní nule.

Existuje už několik technik, jak vyvinout „nemrznoucí“ vodu, vědci však stále vymýšlejí další způsoby. Jedna ze studií třeba mluví o tzv. amorfním ledu, kdy molekuly vody nekrystalizují. Loni se švédským vědcům podařilo ochladit vodu na rekordně nízkou teplotu -45 °C, aniž by se led zformoval.

Nejnověji posunuli hranice jejich švýcarští kolegové. Technikou zvanou nanoconfinement byli vědci z curyšské univerzity schopni ochladit vodu na -263 °C, aniž by se z ní stal led. Tato teplota je přitom jen 10 °C nad absolutní nulou.

„Fyzické uvěznění vody do nanočástic může hrát zásadní roli při kontrole jejich vlastností,“ uvedli autoři studie. Zmíněná technika může podle vědců omezit schopnost molekul vody se uspořádat do struktury ledu, čímž vytvoří amorfní stav vody.

K uvěznění molekul vody tým syntetizoval novou třídu molekul tuku, které se formují do jemného biologického materiálu. Molekuly se následně samy uspořádají do tvaru, kdy vzniká neuvěřitelně úzká síť kanálků, které molekulám vody umožňují existenci pouze v tekutém stavu.

Ačkoliv ke krystalizaci nedochází, voda se při extrémně nízkých teplotách mnohem více leskne. Jde o důsledek toho, že ačkoliv se nezmění led, jiné vlastnosti se přece jen mění. Autoři věří, že studie může v budoucnu pomoct k tomu, abychom zabránili vodě, aby zmrzla. Záměrem práce to ale nebylo.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa na obzoru? Dopady klimatických změn postupují rychleji, nová…

23.09.2019 00:44 Aktualizováno Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii…

Nejhorší okamžik v historii Země. Vědci mají záznam posledního dne éry…

22.09.2019 18:25 Aktualizováno Vědci mají záznam nejhoršího dne v historii Země - rozhodně nejhoršího za posledních 66 milionů let…

Galaxie umírají ve velkém. Vědci mají plán, jak tomu přijít na kloub

21.09.2019 13:40 Vědci chtějí přijít na kloub tomu, proč ve vesmíru ve velkém umírají galaxie. Nový vědecký projekt…

Začala největší polární expedice v dějinách. Pět ledoborců doprovodí…

20.09.2019 23:04 Z norského přístavu Tromsö dnes vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama