Dokáže někdo přežít beze spánku? Vědci učinili pokus a zveřejnili překvapivé výsledky

Někdo spí v posteli, jiný za letu nebo v noře. Existuje ale na světě nějaký tvor, který dokáže nespat a přesto žít plnohodnotný život? Podle nové studie ne. Nikdo ale neví proč.

Přidejte svůj názor

Koala, ilustrační foto
doporučujeme

Podle serveru Live Science neexistuje jediný živý tvor, který by dokázal přežít bez potřeby spát. Někteří tvorové jsou aktivní přes den, jiní v noci, spánkovou potřebu ale pociťuje vše živé na planetě.

Proč tomu tak je? To zatím nikdo neví. Vědci totiž dodnes nepřišli na to, jaký je ke spánku vlastně důvod. Ví se, že regeneruje mysl i tělo po fyzické stránce, proč nám ale nestačí si jen lehnout? Proč u toho musíme spát? To nikdo neví.

Vědci se na to snaží přijít od 90. let 19. století, kdy začaly první pokusy se spánkovou deprivací u zvířat. Výsledky ale byly vždy stejné, zvíře, které nenechali vyspat, nakonec zemřelo.

Samotná příčina smrti ale dodnes zůstává neznámá. Jak může nedostatek spánku zapřičinit selhání organismu? Opět další otázka, na kterou nikdo nemá odpověď.

Tu se nyní odborníci snaží najít u tvorů, kteří si vystačí s pozoruhodně krátkým spánkem. Ti by podle vědců mohli při správném pochopení vysvětlit, proč potřebujeme spát.

Jedním z takových tvorů jsou samiček octomilek. Těm stačí spát pouze pár minut denně a i když jim vědci zkrátili dobu vyhrazenou ke spánku jen na několik málo procent oproti jejich průměrné době, nezemřely. 

V roce 2016 vědci zjistili, že ptáci dokáží spát za letu střídavě jednou mozkovou hemisférou, nebo oběma. Doba, kterou stráví spánkem, je ale podstatně kratší, než kdyby byli na zemi. Jak je to možné opět nikdo nedokáže s určitostí vysvětlit.

Jediné, co stoprocentně víme je, že každý tvor na světě potřebuje spát. Proč a proč tak dlouho ale nikdo neví.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama