Dokáže někdo přežít beze spánku? Vědci učinili pokus a zveřejnili překvapivé výsledky

Někdo spí v posteli, jiný za letu nebo v noře. Existuje ale na světě nějaký tvor, který dokáže nespat a přesto žít plnohodnotný život? Podle nové studie ne. Nikdo ale neví proč.

Přidejte svůj názor

Koala, ilustrační foto
doporučujeme

Podle serveru Live Science neexistuje jediný živý tvor, který by dokázal přežít bez potřeby spát. Někteří tvorové jsou aktivní přes den, jiní v noci, spánkovou potřebu ale pociťuje vše živé na planetě.

Proč tomu tak je? To zatím nikdo neví. Vědci totiž dodnes nepřišli na to, jaký je ke spánku vlastně důvod. Ví se, že regeneruje mysl i tělo po fyzické stránce, proč nám ale nestačí si jen lehnout? Proč u toho musíme spát? To nikdo neví.

Vědci se na to snaží přijít od 90. let 19. století, kdy začaly první pokusy se spánkovou deprivací u zvířat. Výsledky ale byly vždy stejné, zvíře, které nenechali vyspat, nakonec zemřelo.

Samotná příčina smrti ale dodnes zůstává neznámá. Jak může nedostatek spánku zapřičinit selhání organismu? Opět další otázka, na kterou nikdo nemá odpověď.

Tu se nyní odborníci snaží najít u tvorů, kteří si vystačí s pozoruhodně krátkým spánkem. Ti by podle vědců mohli při správném pochopení vysvětlit, proč potřebujeme spát.

Jedním z takových tvorů jsou samiček octomilek. Těm stačí spát pouze pár minut denně a i když jim vědci zkrátili dobu vyhrazenou ke spánku jen na několik málo procent oproti jejich průměrné době, nezemřely. 

V roce 2016 vědci zjistili, že ptáci dokáží spát za letu střídavě jednou mozkovou hemisférou, nebo oběma. Doba, kterou stráví spánkem, je ale podstatně kratší, než kdyby byli na zemi. Jak je to možné opět nikdo nedokáže s určitostí vysvětlit.

Jediné, co stoprocentně víme je, že každý tvor na světě potřebuje spát. Proč a proč tak dlouho ale nikdo neví.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U některých lidí je vyšší riziko demence i těžší formy covidu-19, zjistili…

26.05.2020 13:30 Výzkum ve Velké Británii naznačuje, že lidé s genetickou mutací genu ApoE e4, zodpovědného za…

Unikátní léčba leukémie: První dítě v ČR dostává geneticky upravené bílé…

26.05.2020 12:46 Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí první dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými…

Vakcína proti covidu-19 bude nejdřív koncem roku, říká český vědec

26.05.2020 12:21 Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku,…

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy