Kolem Země v tichosti proletěl druhý objekt z hlubin vesmíru. Mohl nás sestřelit

Na hvězdné obloze můžeme pozorovat tisíce nejrůznějších meteorů. Zpravidla shoří v zemské atmosféře a pověrčiví jedinci si při světelném efektu pozorovatelném pouhým okem můžou něco přát. Podle vědců byl nedávno pozorován meteor z jiného hvězdného systému...

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Oumuamua
doporučujeme

Meteor, který se mihl nad Papuou Novou Guineou, nebyl jeden z mnoha meteorů, který vletěl do zemské atmosféry. Jednalo se o meteor z jiného hvězdného systému. Jedná se teprve o druhé známé pozorování meteoru, jehož původ není ve sluneční soustavě.

Jako první tento kus skály narazil do zemské atmosféry. První mezihvězdný meteor "Oumuamua" byl pozorován ve vesmírném prostoru sluneční soustavy, ale k naší planetě se takto výrazně nepřiblížil.

Vědci k mimořádnému objevu dospěli až zpětně. Když Avi Loeb a Amir Siraj z Harvardovy univerzity studovali záznamy o meteorech z roku 2014, došli k závěru, že inkriminovaný meteor se vyznačuje neobvyklou rychlostí a podle všeho měl velmi neobvyklý tvar.

Vědci došli k závěru, že meteor nemůže pocházet ze sluneční soustavy, ale pravděpodobně doputoval z jiného solárního systému galaxie Mléčné dráhy. Meteor je totiž tak neobvyklý, že vysvětlení o jeho původu z jiné soustavy je tím nejjednodušším vysvětlením.

První ze dvou pozorování takovýchto meteorů svého času vzbudilo ještě divočejší interpretace, jelikož někteří vědci se domnívali, že "Oumuamua" je uměle vytvořený objekt. Nicméně druhý pozorovaný meteor rozhodně uměle vytvořený není, mělo by se jednat o jistý druh mimozemské horniny, která však shořela v zemské atmosféře.

K bližšímu prozkoumání, zejména co se týče složení, je potřeba pozorovat objekt přímo. Zjištění vycházející z předchozích záznamů k zisku bližších informací nestačí.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objev na Marsu: zaznamenány první otřesy

23.04.2019 20:40 Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra…

Světový problém, statisícům organismů hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

23.04.2019 18:04 Půl milionu až milionu druhů rostlin a živočichů by mohlo v budoucnu hrozit vyhynutí, velké části z…

Londýn bojuje proti nelegální těžbě dřeva, vědci spustili unikátní projekt

21.04.2019 09:50 Ve staré laboratoři Královských botanických zahrad v Kew na západě Londýna vědci pilně pracují na…

Projekt Manhattan? 600 000 lidí netušilo, že byl vypuštěn džin z láhve

19.04.2019 20:41 Aktualizováno Atomová bomba je jedním z nejvýznamnějších vědeckých vynálezů 20. století. Cesta k jejímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama