Na Marsu podle vědců mohl být život. Stopy našly na meteoritu

Maďarští výzkumníci našli meteorit z Marsu, který ukazuje znaky mikrobiálního života. Výzkum se zdá potvrzovat tezi výzkumníků z NASA z roku 1996, podle kterých první objevený meteorit podobného typu svědčí o bakteriálním životě na Marsu. Zprávu přinesl server Daily Mail.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Mars alias "Rudá planeta"
doporučujeme

Dr. Ildiko Gyollai a jeho tým z maďarské akademie věd prostřednictvím různých metod prozkoumali prostřednictvím různých metod tenkou sekci meteoritu, oficiálně známého jako ALH-77005. Např. pomocí mikroskopů a infračervené technologie analyzovali jeho strukturu.

Výzkumníci též prozkoumali minerály a jiné materiály obsažené v kameni a uskutečnili izotopické testy, aby zjistili, zdali obsahuje chemické komponenty nutné k životu.

Badatelé došli k závěru, že meteorit obsahuje „biosignatury“, které dle vědců vypadají jako textury a rysy zanechané na kameni mikrobiálními organismy. Tyto mikroskopické vlákna zřejmě ukazují na přítomnost bakterie, která přežila díky konzumaci železné rzi.

Toto zjištění se dá potvrzovat dřívější tezi výzkumníků NASA z roku 1996, kteří o možnosti existence bakterie z Marsu živící se konzumací železné rzi hovořily na základě průzkumu prvního meteoritu tohoto typu, známého jako ALH 84001. Podle vědců v té době však bylo nemožné posoudit, zdali tyto rysy byly organického či neorganického původu.

Podle vědců ALH 84001 byl vytvořen před čtyřmi miliardami let na Marsu a přistál na Zemi asi 13 000 let zpátky. Americký prezident Bill Clinton vyzdvihl tuto časovou šíři ve své řeči na oslavu objevu, který „když bude potvrzen, bude zcela jistě jeden z nejvíce ohromujících pohledů do našeho vesmíru, který věda kdy odkryla“ a to z toho důvodu, že 84001 hovoří „přes miliardu let“ o „možnosti života“.

84001 byla nalezen v oblasti Allan Hills v Antarktidě americkými výzkumníky v roce 1984. 77005 byl nalezen na misi japonského národního institutu polárního výzkumu v letech 1977-1978.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neuvěřitelný vědecký objev: Lidem rostou rohy

19.06.2019 16:17 Aktualizováno Až polovině mladých lidí se může vyvinout na lebce roh. Nejde ani tolik o ďábelské znamení, jako o…

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama