Peníze nejsou vše? Naopak, zjistila studie

Říká se, že peníze nejsou vše a nelze si za ně vše koupit. Podle vědců to není tak úplně pravda. Peníze hrají důležitou roli při určování vyhlídek na život dítěte. Ukázala to rozsáhlá studie, která zjistila, že příjmy domácností mají významný dopad na vše od dětských poznávacích a vzdělávacích výsledků, až po jejich sociální rozvoj a fyzické zdraví.

Americký dolar, ilustrační fotografie

„Můžeme s jistotou říci, že peníze samy o sobě hrají velkou roli a je třeba je vzít v úvahu, pokud chceme zlepšit výsledky dětí," cituje spoluautora studie Kerrise Coopera deník The Guardian. „Často se zaměřujeme na mezery ve škole – ale důkazy ukazují, že peníze ovlivňují nejen dětské kognitivní výsledky, ale také způsobují rozdíl v jejich fyzickém zdraví a v rozvoji jejich sociálních schopností a chování.“

Za posledních 30 let bylo v osmi zemích na toto téma provedeno celkem 61 studií. Podle 35 z nich měly vyšší příjmy domácností pozitivní vliv na celou řadu věcí. Děti vyrůstající v chudých rodinách se pak své počáteční socioekonomické zátěže nezbaví ani v budoucnosti. Velkou roli v tom mohou hrát faktory jako možnosti vzdělávání a vybavení, které mají děti k dispozici. Jedna americká studie zveřejněná v loňském roce také ukazuje, že vyšší příjem snižuje pravděpodobnost zneužívání nebo zanedbávání dětí.

The Guardian také poukazuje na práci neurologů z University of Pennsylvania, kteří provedli celou řadu testů zaměřujících se na kognitivní schopnosti, které jsou spojeny s určitou oblastí mozku. Podle vědců existuje stále více důkazů, že vyrůstání v chudobě snižuje fyzický vývoj mozku dítěte.

Testy mimo jiné měřily vývoj jazyka a výkonné fungování - soubor duševních procesů zodpovědných za pracovní paměť, uvažování a sebeovládání. Ukázalo se, že děti z nízkopříjmových rodin vykazovaly mírně až výrazně horší výsledky než jejich vrstevníci ze středních a vyšších vrstev.

Součástí studie bylo také provedení magnetické rezonance 283 dětí. Snímky ukázaly, že ty z chudších a méně vzdělaných rodin mají tendenci mít tenčí subregiony prefrontální kůry, tedy té části mozku, která je spojena s výkonným fungováním. To by mohlo vysvětlit horší akademické výsledky a dokonce i nižší IQ. V další studii stejní vědci testovali dalších 1099 dětí a mladých lidí a zjistili, že mozky lidí s vyšším rodinným příjmem a větší rodičovskou výchovou mají větší plochu mozku než jejich chudší a méně vzdělaní vrstevníci. Nejsilnější korelace se objevila v oblastech mozku spojených s jazykovým a výkonným fungováním.

Údaje navíc ukazují, že malé přírůstky rodinných příjmů měly mnohem větší dopad na mozky nejchudších dětí než podobné zvýšení na bohatší děti. A údaje společnosti Noble také naznačují, že když rodina klesne pod určitou základní úroveň příjmu, mozkový růst klesá.

O několik měsíců později byla realizována další rozsáhlá studie, na které se podílel Seth Pollak, dětský psycholog z Wisconsinské univerzity v Madisonu. Ta prokázala silné vazby mezi příjmem domácnosti a objemem šedé hmoty v čelním laloku, temporálním laloku a hipokampu, který je součástí velkého mozku. Děti z nízkopříjmových domácností měly o 8 až 10 procent méně šedé hmoty.

The Independent: Nová studie naznačuje, jak brutální byly boje v době…

14.06.2021 06:56 Čerstvý archeologický výzkum poskytuje nový pohled na extrémně násilnou povahu válčení v době…

Dlouhodobé následky mají nízké desítky procent nakažených, uvedli vědci

13.06.2021 19:30 Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent…

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Vědkyně: Že Česko neuspělo u Arktické rady, je zklamání, výzkum to neohrozí

01.06.2021 08:43 Fakt, že se Česku nepodařilo získat pozorovatelský status v Arktické radě, je zklamání, šance se…

Vědci: Menší růst populace zřejmě způsobil nástup pomalé životní strategie

27.05.2021 13:58 Čeští vědci nabídli nový pohled na řešení otázky, co stojí za zpomalením růstu populace v zemích,…

Vědci potvrdili výskyt nové mutace koronaviru v Brazílii

26.05.2021 14:58 Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika…

Moderna hlásí, že její vakcína je vysoce účinná také u lidí od 12 do 17 let

25.05.2021 16:28 Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u…

Související:

Právě se děje