Proč nejsou vidět hvězdy? Světelný smog je všudypřítomný a velmi nebezpečný

Pohled na oblohu, kde není vidět jediná hvězda. Ve městech zcela běžná situace. Může za ni světelný smog. Vědci varují před jeho zdravotními riziky, přesto umělého světla v noci neubývá.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Velitel Mezinárodní kosmické stanice (ISS) Kevin Ford pořídil z oběžné dráhy koncem ledna 2013 snímek noční Prahy. Není to ale snímek veselý. Upozorňuje na velké množství světla, které je zbytečně vysvíceno nahoru a způsobuje tak světelné znečištění nad městem a v jeho širokém okolí. Elektřina vyrobená pro toto neúčelné svícení byla zbytečně zaplacena.
doporučujeme

Podle průzkumu pouze jediný člověk z 50 zažije noc bez světelného smogu. Množství světelného smogu výzkumníci měřili podle schopnosti rozeznat hvězdy na obloze. 

Jen 2% respondentů dokázalo napočítat na noční obloze 30 a více hvězd, a to i přesto, že podle Royal Observatory v Greenwich je pouhým okem pozorovatelných více než 40 hvězd.

Jenže nemožnost prohlédnout si více než 40 hvězd není tím největším problémem spojeným se světelným smogem. Vědecké výzkumy upozorňují, že umělé osvětlení v noci narušuje spánek.

Ještě závažnější je poznatek, že světelný smog může mít závažná zdravotní rizika. V současnosti je již vědecky prokázáno, že pobyt pod umělým osvětlením určitého světelného spektra způsobuje rakovinu prsu. V praxi např. v Dánsku nemocnice vyplácejí odškodné zdravotním sestrám, které pracují na nočních směnách a je jim diagnostikováno závažné onemocnění.

Někteří vědci spojují zvýšený výskyt rakoviny a dalších civilizačních chorob právě s nekončícím světelným smogem. Život narušuje nejen člověku, ale také divokým zvířatům.

Podle BBC řada městských radnic ve Velké Británii zvažuje vypínání pouličního osvětlení po půlnoci, které by mělo ještě jednu výhodu. Ušetřily by se také finanční prostředky. V Česku již řada menších obcí pouliční osvětlení na noc vypíná. Důvodem rozhodně není škodlivost osvětlení, jako nedostatek financí.  

Z opačné strany zaznívá kritika, že vypínání pouličního osvětlení s sebou nese jiná bezpečnostní rizika. Řešením by bylo zavedení světel, které by svítily odlišným světelným spektrem. Jinými slovy, prokazatelně škodlivý vliv má bíle světlo, které aktivuje stresové receptory člověka. Například červené světlo však takový efekt na člověka nemá, například světlo svíčky lidský biorytmus nepoškozuje.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Konec alkoholu. Vědci přišli s drtivou zprávou

25.08.2019 21:46 Aktualizováno Rádi pijete alkoholické nápoje? Pivo, víno nebo něco ostřejšího? Pokud ano, tak si těchto tekutin…

Záludná zmrzlina. Proč po ní může bolet hlava? Lékaři na to kápli

25.08.2019 10:25 Stává se, že když se pustíme do zmrzliny, do příliš studeného koktejlu nebo do sorbetu, záhy nás…

Chodíte spát? Podle vědců je špatně i to

25.08.2019 08:50 Každý si asi čas od času rád zdřímne, třeba po vydatném víkendovém obědě, kde je v hlavní roli…

Proč se nedaří vymýtit malárii? Vědci prozradili, kde je problém

23.08.2019 17:27 Malárii je teoreticky možné vymýtit, ale ne se současnými vakcínami a mechanismy pro kontrolu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama