Nebezpečí znečištěného vzduchu: špinavý vzduch způsobuje kriminalitu

Nedýchatelný vzduch trápí v zimních měsících jak obyvatelé měst, tak obyvatelé vesnic jimž pod nosem přitápí tuhými palivy soused. Řadu měst naopak trápí smog v létě. Nejen , že obtěžuje, vědci se obávají, že způsobuje i nárůst kriminality.

Přidejte svůj názor

Znečištěné ovzduší, ilustrační fotografie
doporučujeme

Znečištěný vzduch komplikuje život na mnoha úrovních Nejen, že je problematické větrat, ale také způsobuje řadu zdravotních potíží. Dýchací problémy, astma, alergie a v řadě případu i rakovinu a smrt.

Zdravotními riziky smogu se zabýval i vědec Defi Roth z London School of

Economics. Ve svém výzkumu si všímal nárůstu úmrtnosti a zatížení nemocnic v místech zatížených smogem.

Dalším záměrem vědce bylo připravit studii o vlivu znečištění na kognitivní schopnosti člověka. Roth a jeho tým sledovali studenty, jak si vedou během zkoušek a testů v různých dnech. Vzorek zkoumaných studentů srovnatelné výkonnostní školní úrovně mělo zřetelně odlišné výsledky v různých dnech.

Badatelé začali sledovat okolnosti těchto studijních výpadků a výsledkem jejich pozorování, bylo zjištění, že nejhorší výsledky v testech korelují s dny s největším smogovým zatížením.

Sám Sefi Roth uvedl, že vliv byl prostřednictvím metodiky studie pozorovatelný ze dne na den. Dýchání znečištěného vzduchu podle jeho zjištění tak na kognitivní schopnosti žáků má okamžitý vliv.

Další bádáni o dopadech smogu dovedlo Sefi Rotha až k zjištění o vztahu mezi znečištěním ovzduší a kriminalitou. Oba fenomény jsou podle jeho výzkumů provázané.

Nejdřív považoval celý jev spíše za korelaci, tedy že například znečištěná města mají nižší socio-ekonomický status obyvatelstva a tudíž více směřují i ke kriminalitě.

Jenže sledoval pohyblivé „smogové mraky“ a kriminalita se zvětšovala i v jednotlivých městských částech v závislosti na tom, jak se mrak zrovna pohyboval.

Ke stejným výsledkům došel i Jackson Lu z MIT v USA. I když se pokoušel vysvětlit nárůst kriminality jinými faktory jako úroveň zaměstnanosti, věk nebo gender, znečištění ovzduší se jevilo, jako nejpravděpodobnější příčina zvýšené kriminality.

Jakým způsobem však špinavé ovzduší ovlivňuje kriminální chování není jasné.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

26.05.2020 22:29 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

U některých lidí je vyšší riziko demence i těžší formy covidu-19, zjistili…

26.05.2020 13:30 Výzkum ve Velké Británii naznačuje, že lidé s genetickou mutací genu ApoE e4, zodpovědného za…

Unikátní léčba leukémie: První dítě v ČR dostává geneticky upravené bílé…

26.05.2020 12:46 Ve Fakultní nemocnici v Motole se léčí první dítě s leukémií v ČR vlastními geneticky upravenými…

Vakcína proti covidu-19 bude nejdřív koncem roku, říká český vědec

26.05.2020 12:21 Očkování proti covidu-19 bude podle odhadů odborníků dostupné nejdříve na konci letošního roku,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy