Malárie už nebude tak smrtící? Nový objev by mohl zachránit milióny životů

V našich zeměpisných šířkách si málokdo uvědomuje, že nejsmrtelnější nemocí je malárie. Každoročně zabíjí milióny lidí, i když se jedná o léčitelné onemocnění, stoprocentně účinný lék na nemoc neexistuje. Vědci však přišli s novým objevem, který by mohl pomoci v léčbě extrémně nebezpečného onemocnění.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Komár
doporučujeme

Je až neuvěřitelné, jak malinkatí komáři (konkrétně infikovaná samička komára Anopheles) dokáží být smrtící. Ani v 21. století se s nemocí, kterou přenášejí, nedokáže lidstvo vypořádat. Léčebné postupy proti malárii totiž nejsou vždy zcela účinné a v chudých oblastech Afriky, kde se nemoc nejvíce šíří, je současná léčba především špatně dostupná.

Vymýtit komáry přenášející infikovaná Plasmodia (zimničky) se nijak nedaří. Postižené oblasti sice používají insekticidy ve velkém množství, nicméně jsou založeny na bází levného DDT a dochází k rozsáhlému poškozování životního prostředí, což vytváří další úskalí boje s nemocí.

Průběh nemoci je velmi komplikovaný, jelikož zimničky napadají krevní buňky a jsou velmi adaptabilní na imunitní reakce organismu i doposud podávaných léků. Velice rychle se jim daří mutovat a díky tomu je léčba velmi komplikovaná a její efektivita není vysoká.

Nejúčinnější tak zůstává prevence v podobě používání moskytiéry po západu slunce, kdy jsou komáři nejvíce aktivní. Je paradoxní, že mezi životem a smrtí miliónů lidí stojí v 21. století jen obyčejná síťka.

To se však může brzy změnit. Mladý vědec s Etiopie Abraham Degarege Mengist přišel při přípravě své doktorské práce se zásadním objevem. Lidé s krevní skupinou 0 jsou totiž mnohem lépe chránění před malárii, než lidé s jinými krevními skupinami. Pokud má jedinec krevní skupinu 0 má velmi vysokou šanci, že onemocnění malárií pro něho nebude smrtelným.

Nemoc ohrožuje podle údajů Světové zdravotnické organizace (WTO) 219 miliónů lidí v 87 zemích světa. Jen v roce 2017 zemřelo na malárii 435 000 lidí.

Nová studie přemýšlí nad možností transfuzí krve typu 0, kterou je možné podat všem pacientům, za účelem zmírnění dopadů epidemie závažné nemoci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci se chystají na příchod boha. K zemi dorazí v pátek třináctého

27.05.2019 13:59 Vědci z americké NASA se připravují na příchod planetky pojmenované po jednom ze starých bohů. K…

Británie nebyla vždycky ostrov. Byla částí Evropy, pak se stalo něco…

27.05.2019 09:45 Odchod Velké Británie z Evropské unie není prvním brexitem v historii. Vědci tvrdí, že našli důkazy…

Češi spatřili na obloze UFO, Nizozemci se lekli mimozemské invaze. Stojí…

26.05.2019 20:14 Americká společnost SpaceX úspěšně zahájila realizaci projektu široké satelitní sítě Starlink pro…

Pokus, který vědcům vyrazil dech. Zjistili, jak nasytit miliony lidí

26.05.2019 14:43 Hladomor je problém nejen ve vnitrozemních afrických zemích, ale i v některých přímořských nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama