Kdo ve skutečnosti byli křižáci? Výzkum DNA odhalil jejich tajemství

Křížové výpravy byly největší expanzí Evropanů ve středověku. Snaha podrobit si Blízký východ trvala takřka 200 let. Vědcům se podařilo analyzovat DNA křižáků podle pozůstatků na jednom z bitevních polí. Získali překvapivé informace.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Křižáci
doporučujeme

Výsledky výzkumu DNA, publikované v časopise The American Journal of Human Genetics, ukazují, že pod křižáckými praporci nebojovali jen genetičtí Evropané. Již kolem roku 1200 křižáci verbovali do své armády místní, kteří s nimi bojovali a stejně tak objevili řadu míšenců.

Křižácké války se datují 1095-1291 a za poměrně dlouhé období přílivu “křižácké migrace“ na blízky východ se lidé přirozeně mísili.

„Naše zjištění ukazují bezprecedentní pohled na dědictví lidí, kteří bojovali v křižácké armádě. A nejednalo se pouze o Evropany,“ řekl hlavní autor studie Marc Haber z Wellcome Sanger Institute. „Můžeme pozorovat výjimečnou genetickou diverzitu na středověkém Blízkém východě mezi lidmi bojujícími bok po boku.“

Výsledky studie jsou hodnotné i na poli technologie výzkumu DNA. V horkém klimatu, kde se relikty křižáckých dob nacházejí se doposud vzorky DNA rekonstruovaly jen velmi obtížně. Zájem o jejích výzkum však byl veliký, vzhledem k tomu, že se jednalo o lokalitu vysoce zatíženou migrací.

Kupodivu v DNA obyvatel dnešního Libanonu křižáckou epizodu nevypozorujeme. Na rozdíl od mongolského vpádu Čingischána do Evropy, křižácký pobyt na blízkém východě se na současných obyvatelích Libanonu geneticky příliš neprojevil. I když příliv Evropanů na blízký východ byl značný a pobývali zde takřka dvě století. Nešlo jen o rytíře, ale i o řadu obyčejných lidí. Křižácké výpravy totiž byly vyprovokovány „přelidněním“ v Evropě, a tak se řada Evropanů migrací na východ snažila vyřešit nedostatek půdy k pěstování zemědělských plodin.

Autoři výzkumu si přejí, aby jejich poznatky posloužily historikům k lepšímu poznání minulosti v oblastech, o nichž historické prameny vypovídají jen marginálně.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci se chystají na příchod boha. K zemi dorazí v pátek třináctého

27.05.2019 13:59 Vědci z americké NASA se připravují na příchod planetky pojmenované po jednom ze starých bohů. K…

Británie nebyla vždycky ostrov. Byla částí Evropy, pak se stalo něco…

27.05.2019 09:45 Odchod Velké Británie z Evropské unie není prvním brexitem v historii. Vědci tvrdí, že našli důkazy…

Češi spatřili na obloze UFO, Nizozemci se lekli mimozemské invaze. Stojí…

26.05.2019 20:14 Americká společnost SpaceX úspěšně zahájila realizaci projektu široké satelitní sítě Starlink pro…

Pokus, který vědcům vyrazil dech. Zjistili, jak nasytit miliony lidí

26.05.2019 14:43 Hladomor je problém nejen ve vnitrozemních afrických zemích, ale i v některých přímořských nebo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama