Vědci objevili statisíce nových virů. Nikdo neví, co dokáží napáchat v lidském těle

Nejnovější výzkum ukázal, že světové oceány ukrývají stovky tisíc virů, existence řady z nich nám dosud nebyla známá. Vědci o nich však nepřemýšlejí jako o potenciálním nebezpečí, naopak chtějí s jejich pomocí porozumět jistým procesům na naší planetě. O výsledcích výzkumu informuje žurnál Cell.

Ilustrační foto
doporučujeme

Výzkumníci z expedice na lodi Tara, která brázdila oceány od jednoho pólu k druhému, hlásí velký objev. Na jejich dně objevily téměř 196 tisíc různých virů, přičemž spoustu z nich dosud lidstvo neznalo. A jen o 15 tisících z nich je jasné, že jde o viry oceánské. Mohou být viry potenciálním zdrojem nebezpečí?

Vědci doufají především v to, že jim vzorky sesbírané během let 2009 až 2013 pomohou v porozumění procesů evoluce života na naší planetě a klimatických změn. „Viry jsou tak malé věci, že je ani nemůžeme vidět. Jelikož je jich však takové množství, opravdu na nich záleží,“ vysvětluje mikrobiolog Matthew Sullivan z Ohio State University.

„Vytvořili jsme distribuční mapu, která je základem pro studium toho, jak viry manipulují ekosystémem. Bylo tam mnoho věcí, které nás v našich zjištěních překvapily,“ dodal Sullivan.

Přes velké množství objevených virů se je podařilo výzkumníkům rozřadit do pěti kategorií, podle tzv. ekologických zón. Šlo o veškeré hloubky Arktického a Jižního oceánu a tři specifické hloubky v mírném a tropickém pásu. Vědce zarazilo, že Arktický oceán se navzdory očekáváním ukázal být velmi aktivním místem života.

Odborníci odhadují, že v oceánech žijí desítky milionů virů, a domnívají se, že mnohé z nich existují i mimo vodní prostředí, možná i v lidském těle. Proces jejich identifikace může být klíčový pro porozumění toho, jak na Zemi vznikl život. Kromě toho se podařilo zanalyzovat i mnohé mikroby a další organismy žijící v oceánech.

Komplexnost nového výzkumu také umožňuje vědcům přesněji propočítat rovnováhu mezi kyslíkem a oxidem uhličitým v atmosféře, protože vodní organismy pomáhají recyklovat kyslík, zatímco oceány vsakují a skladují množství oxidu uhličitého.

„Předchozí modely oceánského ekosystému běžně ignorovaly mikroby a málokdy počítaly s viry, ale my teď víme, že jsou jeho důležitou součástí,“ uzavírá mikrobiolog Sullivan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Magnetické pole Země dál překvapuje vědce. Změny se nejspíš dějí mnohem…

08.07.2020 16:15 Zemské magnetické póly mění svou polohu v průměru každých několik set tisíc let. Změna polarity…

Skandál čínských vědců. Fotodokumentaci zfalšovali u více než 100 studií

08.07.2020 14:14 Studie v souvislosti s covid-19 jsou v prestižních lékařských časopisech publikovány rychlostí…

Čeští vědci popsali defekt, kterým lze sledovat opravy v buňce

08.07.2020 12:17 Způsob, jak sledovat místa, kde byly poškozena a následně opravena molekula DNA popsali vědci z…

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

07.07.2020 22:13 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Související:

Právě se děje

Další zprávy