Konec odpadu v oceánu? Startuje největší čistící systém na světe

V Severní části pacifického oceánu se plaví obrovské masy plastového dopadu. Plasty v oceánu patři kjedné z největších ekologických katastrof současnosti. Díky plánu vědcu z neziskové organizace se chystá účinné řešení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

plasty
doporučujeme

Nezisková organizace Cleanup Ocean, založená v roce 2013 tehdy osmnáctiletým Holanďanem Boyanem Slatem, investovala 20 mil. dolarů do přípravy čistícího systému, který by mohl plastům plavícím se v oceánu vystavit konečnou.

V severním Pacifiku se totiž nachází oceánský vír, v němž se zachytil plastový odpad vypouštěný do oceánu především z Číny. Čistící systém by mohl odstranit 1,8 biliónů kusů odpadů nacházejících se v lokalitě. Problém s plastovým odpadem v oceánu je pozorován již od 80. let.

Čistící systém již vyrazil z přístavu v San Francisku a za několik týdnů se dostane k proudům s plastovým odpadem. Technologie chce využít právě oceánských proudů, které plasty unáší, k pohánění tak aby zachycoval plasty v místech, kde jsou proudem nejintenzivněji unášeny a vyskytují se tam v největší hustotě.

Čistící systém je tvořen sérií pospojovaných plovoucích bariér ve tvaru písmena U. Je zkonstruován tak, aby byl tlačen mořskými proudy, vlnami a větrem napříč víry, které tvoří masy plastového odpadu v oceánu. Měl by dosahovat větší rychlosti a díky tomu sbírat z oceánu plastový odpad.

Vše je sledováno prostřednictvím satelitní navigace, až se čistící systém naplní, přijede k němu loď, která odpad odveze na pevninu, kde bude recyklován. Takovýchto lapačů bude fungovat na oceánu 60.

Každý z nich bude schopen za rok posbírat přes 70 tun plastových odpadků. Každých pět let provozu by se mělo podařit uklidit 50 % pacifického odpadu.

Důležitým úskalím oceánského úklidu je snaha sbírat plasty, ale nikoliv mořské organismy. Vlečnou síť na odpadky by měly být ryby schopny podplavat, nicméně jestli se mořští živočichové nebudou zachycovat do pasti na odpadky, se teprve uvidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhladí dopad asteroidu lidstvo? Nedávná historie ukazuje, co se skutečně…

17.01.2020 22:10 Aktualizováno 2. února 1947 spadl v oblasti Sichote-Aliňského pohoří na ruském Dálném východě železný meteorit…

Když dva lidé tvrdí opak, opravdu jeden z nich lže? Výzkum vědců přinesl…

16.01.2020 12:52 Stalo se vám někdy, že dva lidé vzpomínali na stejnou situaci, ale každý ji popsal jinak? Logicky…

Nad Českem proletěl mimořádně jasný bolid, explodoval v Polsku

16.01.2020 05:42 Aktualizováno V České republice byl počátkem roku k vidění meteorit, který byl v určité fázi letu stokrát…

Svět na prahu katastrofy. Kolikrát Zemi hrozila jaderná válka?

15.01.2020 15:55 Před 25 lety mohla být naše planeta zničena. Sovětský svaz již neexistoval a studená válka pominula…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama