Vědci potvrdili existenci záhadné nemoci. Naděje na zlepšení diagnostiky i léčby žije

Vědci z americké univerzity Stanford hlásí nečekaný úspěch. Konečně našli důkaz existence chronického únavového syndromu, který byl mnoha lidmi považován za nemoc smyšlenou pacienty. Výsledky studie, kterou zveřejnil vědecký žurnál PNAS, dávají naději na zlepšení diagnostiky i léčby.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto.
doporučujeme

Chronický únavový syndrom, někdy také označovaný jako myalgická encefalomyelitida, je porucha nejasného původu, při níž se postižený cítí bez jasné příčiny neustále vyčerpaný. I proto jej lékaři přesněji definují podle toho, co za něj zodpovědné není, a pomocí symptomů.

Ze zmíněných důvodů je těžké syndrom vůbec diagnostikovat. Změnit by to mohl jednoduchý krevní test, za kterým stojí vědci ze Stanfordu. V pilotní studii provedené na vzorku 40 lidí se jim podařilo přesně určit všech 20 účastníků trpících chronickým únavovým syndromem.

Potřeba k tomu byl malý krevní vzorek a speciální ultracitlivý nanoelektrický přístroj, který umí monitorovat buněčné procesy v reálném čase. Za pomoci tisíců elektrod zaznamenává změny v elektrické aktivitě krevního vzorku, což slouží jako indikátor toho, jak fungují buňky a plasma.

Aby simulovali tělesnou námahu, která u lidí se syndromem vede k extrémní únavě, vystavili vědci vzorky slanému prostředí. Vzorky od postižených lidí prokazovaly výraznější změny, zatímco krev zdravých lidí zůstávala v relativně stejné kondici.

„Nevíme, proč se buňky a plasma takhle chovají, vlastně ani nevíme, co dělají,“ uvedl spoluautor studie, biochemik Ron Davis. „Je to však vědecký důkaz, že jde o opravdovou nemoc, nikoliv problém vymyšlený pacienty,“ vysvětlil s dodatkem, že existuje rozdíl mezi chováním zdravých a „nemocných“ buněk.

Příjemně překvapeni výsledky studie začali vědci používat test také jako filtr pro potenciální léky na chronický únavový syndrom. Zvlášť jeden z nich má velmi slibné výsledky. Vědci však zdůrazňují, že na tvrzení, že jde o relevantní biomarker, je ještě brzy a bude potřeba další studium problému. Přesto zpráva vzbudila naději pro 24 milionů pacientů, kteří po celém světě trpí chronickým únavovým syndromem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V 80. letech vytvořili Sověti skutečné zařízení ke "zničení světa“. Rusové…

17.09.2019 10:21 Aktualizováno Kdo viděl doktora Strangelove, určitě rozumí obecnému nápadu „zbraně soudného dne,“ jinýmy slovy -…

Může vás zabít spánek? Lékaři mají pro tyto skupiny lidí špatné zprávy

15.09.2019 12:00 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Obraz naprosté zkázy: Na světě bylo 6 bilionů stromů. Co až nebude žádný?

15.09.2019 11:05 Jak jsme závislí na životě lesů? Stromy mají na této planetě vícero úkolů, od ukládání uhlíku a…

Do Sluneční soustavy přiletěl návštěvník z cizího planetárního systému

14.09.2019 12:38 Sluneční soustava, jejíž součástí je i planeta Země, má zřejmě dalšího návštěvníka z cizího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama