Nebezpečné 5G sítě? Ohrožují naši schopnost předpovídat počasí, varují meteorologové

Rozvoj techniky přináší i negativní stránku věci. Odborníci varují, že globální bezdrátové 5G sítě mohou ohrozit přesnost předpovědi počasí. Mobilní technologie nové generace by mohly rušit družice kroužící kolem planety Země, píše magazín Nature.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Počasí
doporučujeme

Prestižní vědecký magazín Nature upozorňuje na to, že se meteorologové obávají, že vybudování páté generace bezdrátových mobilních systémů by mohlo negativně ovlivnit sběr dat, který provádí meteorologické družice.

Americká vláda zahájila dražby bloků bezdrátových rádiových frekvencí, které mají být použity pro mobilní síť příští generace známé jako 5G. Některé z těchto frekvencí však leží blízko těch, které satelity využívají pro klíčová pozorování Země. V praxi tedy hrozí, že pokud regulační orgány nebo telekomunikační společnosti nepřijmou opatření ke snížení rizika rušení, satelity pozorující Zemi, které létají nad oblastmi Spojených států s bezdrátovým pokrytím 5G, nebudou schopny přesně detekovat koncentrace vodní páry v atmosféře.

Na tato data přitom meteorologové ve Spojených státech a dalších zemích spoléhají při vytváření do svých modelů. Bez těchto informací pravděpodobně utrpí předpovědi počasí na celém světě. „Je to globální problém,“ varuje Jordan Gerth, meteorolog z University of Wisconsin – Madison.

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (MASA) proto vedou jednání s Federální komisí pro komunikaci (FCC), která dohlíží na bezdrátové sítě v USA. NOAA a NASA požádaly FCC, aby s nimi spolupracovala na ochraně frekvencí používaných pro pozorování Země před rušením.

Časopis Nature mluví o tom, že problém spočívá ve faktu, že rádiové frekvence, které budou nové 5G sítě využívat, můžou podle všeho rušit přístroje umístěné na satelitech, jež jsou jádrem moderní meteorologie. Jako konkrétní příklad uvádí frekvenci 23,8 GHz. Vodní pára na této specifické přirozené vlnové délce vydává slabý signál – a právě tato data měří a monitorují meteorologické satelity. Díky tomu pak odvozují a předvídají, jak se budou v následujících hodinách a dnech vyvíjet bouře a jiné meteorologické systémy.

Jenže 5G sítě budou využívat téměř na stejné frekvenci, takže vytvoří signál, který připomíná signál vodní páry. „Nevěděli bychom, že tento signál není zcela přirozený,“ říká Gerth. Kdyby meteorologové zahrnuli tato špatná data do svých modelů, byly by předpovědi méně přesné.

Situace je podle experta podobná tomu, když vedle vás bydlí hlučný soused. Pokud tato osoba zesílí hudbu, hodně hluku pravděpodobně pronikne přes zeď do vašeho bytu. Pokud však dokážete přesvědčit onu osobu, aby svou hudbu ztlumila, budete moci klidněji spát, dodává Gerth.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhladí dopad asteroidu lidstvo? Nedávná historie ukazuje, co se skutečně…

17.01.2020 22:10 Aktualizováno 2. února 1947 spadl v oblasti Sichote-Aliňského pohoří na ruském Dálném východě železný meteorit…

Když dva lidé tvrdí opak, opravdu jeden z nich lže? Výzkum vědců přinesl…

16.01.2020 12:52 Stalo se vám někdy, že dva lidé vzpomínali na stejnou situaci, ale každý ji popsal jinak? Logicky…

Nad Českem proletěl mimořádně jasný bolid, explodoval v Polsku

16.01.2020 05:42 Aktualizováno V České republice byl počátkem roku k vidění meteorit, který byl v určité fázi letu stokrát…

Svět na prahu katastrofy. Kolikrát Zemi hrozila jaderná válka?

15.01.2020 15:55 Před 25 lety mohla být naše planeta zničena. Sovětský svaz již neexistoval a studená válka pominula…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama