Lidé jsou rok od roku hloupější. Lidstvu klesá IQ 40 let

Hodnota IQ v posledních několika desetiletích neustále klesá, uvádí výzkum norských badatelů. Podle nich nicméně to nejsou geny, co přispívá k poklesu hodnot IQ, ale na vině jsou více environmentální faktory Zprávu přinesla stanice CNN.

Přidejte svůj názor 95 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Norští badatelé analyzovali hodnoty IQ norských mužů narozených v letech 1962 až 1991 a zjistili, že hodnota se zvýšilo o téměř 3 procentní body v každém desetiletí u těch, co se narodili v letech 1962 až 1975 - ale pak zaznamenali trvalý pokles u těch, kteří se narodili po roce 1975.

Podobné studie v Dánsku, Británii, Francii, Nizozemsku, Finsku a Estonsku též ukázaly podobný klesající trend v hodnotě IQ, uvedl Ole Rogeberg, vědecký pracovník z Ragnar Frisch Center for Economic Research a spoluautor nové studie.

Podle Stuarta Ritchieho, odborníka na kognitivní vědy z University of Edinburgh, došlo na počátku dvacátého století k k tzv. Flynnovu efektu, tj. dlouhodobému zvýšení úrovní inteligence pravděpodobně díky lepšímu přístupu k vzdělávání.

Vědci se dlouho domnívali, že následné hloupnutí lze přičítat jednoduše demografii. Zatímco chytří lidé mají méně dětí, ti méně chytří jich mají hodně, což vede k tomu, že hloupých lidí je statisticky více než těch chytrých. To se pak podepisuje i na výzkumech.

Nová studie norských vědců však tvrdí, že spíše než geny hrají roli jiné faktory. Značné IQ rozdíly bylo možné shledat i mezi dětmi stejných rodičů. Výzkumníci navíc zjistili na základě hodnot IQ různých rodičů, že ti s vyššími IQ mají tendenci mít více dětí, což podrývá teorii o genovém faktoru hlouposti.

Podle Rogeburga pokles hodnoty inteligence je spíše dán environmentálními faktory. Vědci přiznávají, že si nejsou zcela jistí, jaké přesně tyto faktory jsou. Podle Rogeburga se může jednat o změny ve vzdělávacím systému a mediálním prostředí, výživě, v menší času stráveném čtením a více času stráveném online.

Profesor psychologie z Kings College, Robert Morris, který nebyl zapojen do výzkumu, poukazuje, že tradiční měřítka inteligence jako je IQ test, mohou být v dnešním rychle se měnícím světě neustálých technologických změn zastaralé.

„Podle mého názoru je třeba si uvědomit, že jak se čas mění a lidé jsou vystaveni různým intelektuálním zkušenostem, jakou jsou změny v užívání technologií, např. sociální média, způsob, jakým je inteligence vyjadřována, se taktéž mění. Vzdělávací metody se musí přizpůsobit těmto změnám,“ uvedl.

Loading...
Vstupte do diskuze (95)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci navrhují vylepšení obalu potravin. Co by na něm mělo být nově…

11.12.2019 17:20 Na obalech potravin by kromě tabulky s energetickou hodnotou měla být také informace o tom, kolik…

V Česku bude sídlit nová kosmická agentura EU, má sledovat blízké okolí…

11.12.2019 14:07 V Česku bude od roku 2021 sídlit nová Agentura EU pro Kosmický program (EUSPA). Vznikne rozšířením…

400 milionů lidí ohroženo. Grónské ledovce tají sedmkrát rychleji než v 90…

11.12.2019 12:20 Grónské ledovce tají v současné době sedmkrát rychleji než v 90. letech. Tvrdí to tým vědců, kteří…

Moře u Řecka vydalo 2000 let staré tajemství. Takový nález se nečekal

11.12.2019 07:46 U řeckého ostrova Kefalonia v Jónském moři badatelé objevili zhruba 2000 let starý vrak římské lodě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama