Nová hrozba pro planetu: Lidstvo se může svojí vinou udusit

Jaká je budoucnost lidstva? Tuto otázku si vědci kladou stále častěji, a dochází k rozličným závěrům. Jedni se obávají stále se zhoršujících klimatických změn, další varují před neřízenou robotizací. Málokoho by ale napadlo, že se lidstvo může udusit. A navíc svou vlastní vinou.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Země
doporučujeme

Podle vědců z Macquarie University v Sydney je to ale reálná hrozba, za kterou si budeme moci sami. Likvidujeme totiž nejen pralesy, ale i další zdroj kyslíku.

Tím jsou mikroorganismy v mořské vodě. Podle australských vědců plasty snižují plasty jejich schopnost produkovat kyslík. "Tato studie odhaluje novou a zatím neznámou hrozbu plastového znečištění," tvrdí vědci.

Sinice v oceánech produkují zhruba deset procent celkového obsahu kyslíku v atmosféře. Díky nim se před stovkami milionů let atmosféra stala dostatečně příznivá na to, aby život vystoupil z vody na souš.

Jejich vliv je zásadní pro ekosystémy oceánů a tvoří navíc základ potravinového řetězce. Prakticky se dá říct, že na nich stojí na nich celý život slaných vod, ale i ten mimo vodstva.

Problém je v již zmíněných plastech, o kterých se sice vědělo, že likvidují živočichy, nově ale odborníci zjistili, že ovlivňují schopnost i sinic produkovat kyslík a vázat oxid uhličitý z atmosféry.

"Tyto velmi malé mikroorganismy jsou kriticky nezbytné pro potravinové řetězce a přispívají ke koloběhu uhlíku. Jsou zodpovědné za produkci až deseti procent atmosférického kyslíku," uvedla Lisa Moore z Macquarie University pro deník Independent.

V kombinaci s nárůstem smogu a kácením deštných pralesů tak může budoucnost lidstva ležet úplně někde jinde. A sice v nedostatku kyslíku na celé naší planetě.

Loading...
Témata: Vědci | Země | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci ví, jaký je osud Země. Lidstvo ji bude muset opustit

23.05.2019 11:24 Planeta Země je nejen jedinou planetou, o které víme, že je na ní život, ale i jedinou zatím…

Studie varuje před katastrofou: Miliony lidí přijdou o domov, některé…

21.05.2019 15:51 Globální hladina moře by do konce tohoto století,mohla stoupnout více než o dva metry, pokud budou…

Konec světa za dveřmi? Vědci pracují s černým scénářem, chystají se na…

21.05.2019 15:42 Jak by lidé reagovali na informaci, že se blíží definitivní konce světa? To je otázka, kterou si…

Vědci varují: Nárůstem oxidu uhličitého by mohla do 2070 ubýt desetina…

19.05.2019 18:10 Do roku 2070 by mohlo zmizet deset procent hmoty dřevin, které jsou vázané na půdní houby především…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama