Vědci ví, jaký je osud Země. Lidstvo ji bude muset opustit

Planeta Země je nejen jedinou planetou, o které víme, že je na ní život, ale i jedinou zatím objevenou obyvatelnou planetou. To se ale v budoucnu změní, a lidstvo, pokud tou dobou bude ještě existovat, ji bude muset opustit.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Země, ilustrační foto
doporučujeme

Tvrdí to známý profesor fyziky Brian Cox, který televizi BBC sdělil nepříliš optimistické fakta o budoucnosti Slunce. Je známo, že každá hvězda má omezenou životnost, a v případě Slunce tomu není jinak.

Astronomové zjistili, že pět miliard let pravděpodobně dojde k zániku této hvězdy. A zdroj energie, díky kterému vznikl život, najednou přestane existovat. 

"Se svou obrovskou zásobou vodíku vydrží ještě zhruba pět miliard let. Jádro Slunce pak jednoduše praskne, naroste na 200násobek své současné velikosti a pravděpodobně pohltí Merkur. Vyhlídky na život na Zemi tak budou velmi mizivé," tvrdí fyzik.

Pokud tedy bude lidstvo tou dobou ještě existovat, bude muset Zemi opustit. Nepředpokládá se, že by to měl být problém, za takovou dobu budou už pravděpodobně existovat technologie na mezihvězdné lety. Zřejmě už lidé budou dokonce umět teraformovat neobyvatelné planety tak, aby na nich mohl existovat život.

Co se pravděpodobně nezmění je nutnost žít nedaleko jiné hvězdy. Ta je totiž podmínkou pro život jako takový, ale žádná nevydrží věčně. Exploze čeká na každou hvězdu ve vesmíru, ta se po vyhoření následně zhroutí do sebe a promění se v černou díru nebo v neutronovou hvězdu, podle okolností. A lidstvo tak bude odsouzeno k dalšímu stěhování, a tak pořád dokola.

Planety tento osud potkat nemůže, stojí před nimi ale jiná hrozba. Exploze díky vnějšímu zdroji. A tím nejsilnějším ve vesmíru jsou gama paprsky. Ty dokáží vyvolat ty největší výbuchy vůbec a soustředí během několika vteřin tolik energie, kolik vyzáří slunce během deseti miliard let života.

V praxi tak stačí, aby se gama paprsky jen prohnaly kolem Země. Nemusí jí vůbec zasáhnout, mohou proletět i ve vzdálenosti několika desítek světelných let od nás a přesto svou silou spálí vše na prach. Včetně naší planety, která pod vlivem záření exploduje.

To je shodou okolností jediná možnost, jak může planeta vybuchnout. Vědci se totiž domnívají, že i když Země obsahuje tekuté jádro a sužují ji pohyby tektonických desek, tedy zemětřesení, nebo vulkanické erupce a další katastrofy, sama od sebe explodovat nemůže. Přesněji řečeno žádná planeta nemůže samovolně explodovat. A neexistuje nic, co by jí k tomu mohlo dopomoci. Ani jaderné zbraně.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět čeká klimatický apartheid, varuje odborník OSN

25.06.2019 18:06 Světu hrozí klimatický apartheid, uvedl v dnes vydané zprávě zvláštní zpravodaj OSN pro extrémní…

Zničí vzduch Zemi? Vědci dokáží odvrátit jednu katastrofu

25.06.2019 16:24 Aktualizováno Oxid uhličitý produkuje řada druhů lidské činnosti. Lidstvo čím dál palčivěji začíná pociťovat…

Počasí, které může zabíjet. Co hrozí lidem při extrémních vedrech?

25.06.2019 10:57 Když jsou dny a noci příliš horké, obyvatelé měst jsou první, kteří mají problémy. Od roku 1986,…

Unikátní podívaná na obloze: Měsíc dostane v červenci nezvyklou barvu

24.06.2019 17:04 V úterý 16. července půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama