Tachykardie: Nemoc, kterou Češi podceňují. Mnozí neví, že ji sami mají

Každý už někdy zažil, že mu srdce tlouklo rychleji než normálně. Většinou to bylo způsobeno například přílišnou fyzickou aktivitou či nadměrným stresem. Pozor byste si ovšem měli dát v případě, kdy vám srdce buší rychle i v klidu. Může jít o nemoc zvanou tachykardie.

Přidejte svůj názor

Zdraví
doporučujeme

Tachykardie je stav, při kterém srdce reaguje nepřiměřeně na určité podněty a snižuje čerpání krve srdečním svalem. Postihuje jak ženy, tak muže všech věkových kategorií.

Pacient při ní pociťuje zrychlenou srdeční činnost (více jak 90 úderů za minutu), tlak na hrudi a dušnost. Mohou se také objevit závratě, bolesti hlavy či bezvědomí.

Pokud je tachykardie způsobena některým z druhů arytmií je nutné užívat antiarytmika. To jsou léky, které nepravidelný rytmus ruší. Pokud léky nezaberou, je nutná elektrická kardioverze, při které se přiloží dvě elektrody potřené gelem a aplikuje se elektrický výboj, který navrátí přirozený rytmus srdce.

Pokud ani tato metoda nezabere, přistupuje se k implantaci kardioveter-defibrilátoru pod kůži pacienta. Tato metoda funguje stejně jako předchozí. Na zklidnění srdce se mohou používat studené obklady. Doporučuje se kontumace hořčíku a kyslíků. 

Z tachykardie se může stát velmi vážná porucha srdce. V nejextrémnějších případech může vést až k infarktu. Je proto dobré dbít na prevenci.

Nejdůležitější je pravidelná fyzická aktivita. Při pohybu se srdce přizpůsobí větší zátěži. Dobré také je vyhýbat se stresovým situacím a doporučuje se nekouřit, omezit alkohol, neužívat drogy. Nezanedbávejte ani pravidelné preventivní prohlídky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci jsou zděšeni. Spočítali, kolik bude žít na Zemi lidí

20.06.2019 22:01 Aktualizováno Na světě žije v současnosti necelých 8 miliard lidí. Mnoho z nich nemá přístup k čisté vodě,…

Vědce děsí vlastní slova: Himálajské ledovce tají hrozivým tempem. Co…

20.06.2019 04:30 Špionážní fotografie z dob studené války odhalily vědcům, že himálajské ledovce nyní tají téměř…

Neuvěřitelný vědecký objev: Lidem rostou rohy

19.06.2019 16:17 Aktualizováno Až polovině mladých lidí se může vyvinout na lebce roh. Nejde ani tolik o ďábelské znamení, jako o…

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama