Vědci se chystají na příchod boha. K zemi dorazí v pátek třináctého

Vědci z americké NASA se připravují na příchod planetky pojmenované po jednom ze starých bohů. K Zemi dorazí už za 10 let, a Zemi mine jen těsně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Asteroid Apophis, který odborníci pojmenovali po egyptském bohu chaosu, dorazí k Zemi v pátek 13. dubna 2029. Se svou délkou přes 300 metrů by díky atmosféře moc škody nenapáchal, odborníci ale přesto uklidňují, že k žádné srážce nedojde.

Pro vědce je asteroid zajímavý z jiného důvodu. Zemi totiž mine jen těsně, a podle NASA se dostane do vzdálenost, ve které létají kosmické lodě. Budou mít tak jedinečnou možnost planetku pozorovat ze Země.

Apophis bude viditelný i pouhým okem, na noční obloze se objeví nad jižní polokoulí a proletí přes východní pobřeží na západní pobřeží Austrálie. Podle odborníků tak bude pozorovatelný na celém světě.

Vědci doufají, že do roku 2029 zjistí všechny podrobnosti o velikosti, tvaru či složení asteroidu. "Už víme, že blízké setkání se Zemí změní Apophisovu oběžnou dráhu, ale naše modely také ukazují, že toto setkání by mohlo změnit způsob, jakým se asteroid otáčí, což může vyvolat změny na povrchu, jako například malé laviny," uvedl David Farnocchia z NASA.

Ačkoliv je pravděpodobnost srážky se Zemí minimální, není zcela vyloučena. Ve skutečnosti jde o jedno z tisíců těles, u nichž je pravděpodobnost, že by do Země mohly narazit. Vědci proto chtějí nejen zkoumáním této planetky zjistit, jak o nejlépe vystavět planetární obranu tak, abychom dokázali čelit případnému riziku srážky.

Loading...
Témata: Vědci | NASA | vesmir | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama