Vědci se chystají na příchod boha. K zemi dorazí v pátek třináctého

Vědci z americké NASA se připravují na příchod planetky pojmenované po jednom ze starých bohů. K Zemi dorazí už za 10 let, a Zemi mine jen těsně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Asteroid Apophis, který odborníci pojmenovali po egyptském bohu chaosu, dorazí k Zemi v pátek 13. dubna 2029. Se svou délkou přes 300 metrů by díky atmosféře moc škody nenapáchal, odborníci ale přesto uklidňují, že k žádné srážce nedojde.

Pro vědce je asteroid zajímavý z jiného důvodu. Zemi totiž mine jen těsně, a podle NASA se dostane do vzdálenost, ve které létají kosmické lodě. Budou mít tak jedinečnou možnost planetku pozorovat ze Země.

Apophis bude viditelný i pouhým okem, na noční obloze se objeví nad jižní polokoulí a proletí přes východní pobřeží na západní pobřeží Austrálie. Podle odborníků tak bude pozorovatelný na celém světě.

Vědci doufají, že do roku 2029 zjistí všechny podrobnosti o velikosti, tvaru či složení asteroidu. "Už víme, že blízké setkání se Zemí změní Apophisovu oběžnou dráhu, ale naše modely také ukazují, že toto setkání by mohlo změnit způsob, jakým se asteroid otáčí, což může vyvolat změny na povrchu, jako například malé laviny," uvedl David Farnocchia z NASA.

Ačkoliv je pravděpodobnost srážky se Zemí minimální, není zcela vyloučena. Ve skutečnosti jde o jedno z tisíců těles, u nichž je pravděpodobnost, že by do Země mohly narazit. Vědci proto chtějí nejen zkoumáním této planetky zjistit, jak o nejlépe vystavět planetární obranu tak, abychom dokázali čelit případnému riziku srážky.

Loading...
Témata: Vědci | NASA | vesmir | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama