Lékaři varují: Nakažených spalničkami přibývá, v létě bude situace kritická

Public Health England se obává, že počet nakažených spalničkami přes léto stoupne. Doporučuje se, aby každý kdo nebyl očkován vakcínou MMR nebo má neočkované dítě, zašel co nejdříve za svým praktickým lékařem a nechal se očkovat. PHE se nejvíce strachuje o americké rodiny či studenty, kteří s blížícím se létem chystají vydat na dovolenou do Evropy.

Přidejte svůj názor

Spalničky
doporučujeme

Experti varují, že spalničky nejsou jen tak ledajaká nemoc. Může být smrtelná pro jedince se slabou imunitou a mezi další kompilace patří meningitida (zápal mozkových blan), encefalitida nebo porucha zraku.

Poslední zpráva z Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí ukazuje, že v dubnu bylo 1 548 vysoce infekčních onemocnění. Ve srovnání s posledními dvěma měsíci se čísla neustále zvyšovala a byla nejvyšší ve Francii, Litvě, Polsku, Rumunsku, Bulharsku a Německu.

V Anglii se v prvních třech měsících objevilo 231 pacientů se spalničkami. Dbá se na rodiče, aby vzali své děti na první dávku očkování, která má být kolem prvního roku. Poté se druhá dávka podává ve třech letech, předtím než začnou chodit do školky.

Teenageři by se měli ujistit, zdali očkováni byli a případně se nechali. Lidé narozeni mezi lety 1998 a 2004 mohli jedno nebo obě očkování vynechat, kvůli poplachu, že vakcína MMR a autismus jsou propojeny. To bylo ovšem již vyvráceno.

„Spalničky mohou být smrtelné a je neuvěřitelně snadné je chytit, zvláště pokud nejste očkováni. Dokonce i jedno dítě, kterému chybí vakcína, je příliš mnoho - pokud máte jakékoli pochybnosti o stavu očkování vašeho dítěte, zeptejte se svého praktického lékaře, protože na ochranu není nikdy pozdě,“ řekla Dr. Mary Ramsay z PHE serveru The Guardian.

„Před více než 30 lety jsme zavedli vakcínu MMR a od té doby náš celosvětový program očkování předchází 1,8 m bolestivým a potenciálně smrtelným případům spalniček,“ řekl britská ministryně zdravotnictví Seema Kennedy.

„Vakcína byla obrovským katapultem pro zlepšení zdraví dětí a mladých lidí a stále je. Žádné dítě ani mladý člověk by neměli trpět příušnicemi, spalničkami nebo zarděnkami a my musíme tento nedávný nárůst omezit tak, abychom neviděli návrat hrozných nemocí z minulosti, “ dodala.

Anglie neunikla celosvětovému nárůstu případů spalniček, uvedla profesorka Helen Bedfordová z Institutu zdraví dětí. „Naštěstí máme rychlý přístup k volným, vysoce účinným a bezpečným prostředkům pro zastavení probíhajícího vypuknutí: vakcína MMR. Většina batolat měla svou MMR vakcínu, ale mnoho lidí, zejména dospívajících a mladých dospělých, u nichž je onemocnění často závažnější, bylo ponecháno neimunní.”

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama