Vědci dokázali neuvěřitelné. Tenhle hmyz naučili matematiku

Většina dětí je schopna pochopit základy vnímání kvantity prostřednictvím jednoduchých počtů již v mateřské škole. Nová studie ukazuje, že jistou úroveň matematiky jsou si schopna osvojit i včelí společenstva.

Přidejte svůj názor

Včela
doporučujeme

Výzkum necílí ani tolik na matematické znalosti a dovednosti, ale spíše na komunikační záležitosti. Komunikace je totiž schopnost porozumět určitým symbolům, které můžou nést například kvantitativní (matematickou informaci).

Právě otázka matematického obsahu symbolu je velmi důležitá, jelikož podle dosavadních vědeckých (a možná spíše filosofických) teorií, je naše poznání založeno na tom, že matematika je symbolický systém srozumitelný kýmkoliv a kdekoliv.

Zatímco fyzikální zákony, které platí na planetě Zemi, již na měsíci neplatí a opravdu nevíme, co by z naší fyziky zbylo v jiné galaxii, matematická pravidla platí všude.

Jedním z experimentů, jak toto vědecké přesvědčení potvrdit je počítání zvířat. Některé živočišné druhy už potvrdily, že jsou určitého vnímání kvantity a jednoduché aritmetiky schopny. Například se počítat daří šimpanzům, holubům a taky papouškovi Alexovi z Afriky, který se naučil nejen arabské číslice, ale také jejich anglické znění.

Vědci se pokusili na experimentu zjistit, jestli jsou symbolickou reprezentaci čísel schopny vnímat také včely, které jsou evolučně lidem mnohem více vzdálené.

Včely se jim skutečně podařilo vytrénovat, aby byly schopny rozeznat symbolické sdělení čísel. Pomocí krabice ve tvaru písmene Y včely létaly na dvě různé strany. Nejdříve dostávaly na místě s číslem sladkou odměnu v podobě cukru, posléze již měly na čísla reagovat i bez motivace, což se podařilo.

Výzkum tak poukazuje na to, že rozdíl mezi hmyzem a člověkem jakožto živočišnými druhy nemusí být tak vzdálený.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama