Vědci dokázali neuvěřitelné. Tenhle hmyz naučili matematiku

Většina dětí je schopna pochopit základy vnímání kvantity prostřednictvím jednoduchých počtů již v mateřské škole. Nová studie ukazuje, že jistou úroveň matematiky jsou si schopna osvojit i včelí společenstva.

Včela
doporučujeme

Výzkum necílí ani tolik na matematické znalosti a dovednosti, ale spíše na komunikační záležitosti. Komunikace je totiž schopnost porozumět určitým symbolům, které můžou nést například kvantitativní (matematickou informaci).

Právě otázka matematického obsahu symbolu je velmi důležitá, jelikož podle dosavadních vědeckých (a možná spíše filosofických) teorií, je naše poznání založeno na tom, že matematika je symbolický systém srozumitelný kýmkoliv a kdekoliv.

Zatímco fyzikální zákony, které platí na planetě Zemi, již na měsíci neplatí a opravdu nevíme, co by z naší fyziky zbylo v jiné galaxii, matematická pravidla platí všude.

Jedním z experimentů, jak toto vědecké přesvědčení potvrdit je počítání zvířat. Některé živočišné druhy už potvrdily, že jsou určitého vnímání kvantity a jednoduché aritmetiky schopny. Například se počítat daří šimpanzům, holubům a taky papouškovi Alexovi z Afriky, který se naučil nejen arabské číslice, ale také jejich anglické znění.

Vědci se pokusili na experimentu zjistit, jestli jsou symbolickou reprezentaci čísel schopny vnímat také včely, které jsou evolučně lidem mnohem více vzdálené.

Včely se jim skutečně podařilo vytrénovat, aby byly schopny rozeznat symbolické sdělení čísel. Pomocí krabice ve tvaru písmene Y včely létaly na dvě různé strany. Nejdříve dostávaly na místě s číslem sladkou odměnu v podobě cukru, posléze již měly na čísla reagovat i bez motivace, což se podařilo.

Výzkum tak poukazuje na to, že rozdíl mezi hmyzem a člověkem jakožto živočišnými druhy nemusí být tak vzdálený.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci zkoumají, zda lék proti osteoporóze může léčit covid-19

27.10.2020 14:10 Italští vědci budou zkoumat, zda lék používaný jako prevence řídnutí kostní tkáně u starších žen…

Nakažení koronavirem bez příznaků rychleji ztrácí protilátky, naznačuje…

27.10.2020 12:49 Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19 bez příznaků, zřejmě rychleji ztrácí protilátky proti tomuto…

Povzbudivá zpráva: Covidová vakcína vyvolává u dospělých reakci imunity,…

26.10.2020 13:09 Vakcína proti nemoci covid-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou vyvolává podobnou imunitní reakci u…

Opatření nestačí, zavírat hranice nelze. Je vůbec možné dostat covid pod…

26.10.2020 12:45 Svět zasáhla druhá vlna nového typu koronaviru, která v mnoha státech překonává rekordy dosažené na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama