Vědci dokázali neuvěřitelné. Tenhle hmyz naučili matematiku

Většina dětí je schopna pochopit základy vnímání kvantity prostřednictvím jednoduchých počtů již v mateřské škole. Nová studie ukazuje, že jistou úroveň matematiky jsou si schopna osvojit i včelí společenstva.

Přidejte svůj názor

Včela
doporučujeme

Výzkum necílí ani tolik na matematické znalosti a dovednosti, ale spíše na komunikační záležitosti. Komunikace je totiž schopnost porozumět určitým symbolům, které můžou nést například kvantitativní (matematickou informaci).

Právě otázka matematického obsahu symbolu je velmi důležitá, jelikož podle dosavadních vědeckých (a možná spíše filosofických) teorií, je naše poznání založeno na tom, že matematika je symbolický systém srozumitelný kýmkoliv a kdekoliv.

Zatímco fyzikální zákony, které platí na planetě Zemi, již na měsíci neplatí a opravdu nevíme, co by z naší fyziky zbylo v jiné galaxii, matematická pravidla platí všude.

Jedním z experimentů, jak toto vědecké přesvědčení potvrdit je počítání zvířat. Některé živočišné druhy už potvrdily, že jsou určitého vnímání kvantity a jednoduché aritmetiky schopny. Například se počítat daří šimpanzům, holubům a taky papouškovi Alexovi z Afriky, který se naučil nejen arabské číslice, ale také jejich anglické znění.

Vědci se pokusili na experimentu zjistit, jestli jsou symbolickou reprezentaci čísel schopny vnímat také včely, které jsou evolučně lidem mnohem více vzdálené.

Včely se jim skutečně podařilo vytrénovat, aby byly schopny rozeznat symbolické sdělení čísel. Pomocí krabice ve tvaru písmene Y včely létaly na dvě různé strany. Nejdříve dostávaly na místě s číslem sladkou odměnu v podobě cukru, posléze již měly na čísla reagovat i bez motivace, což se podařilo.

Výzkum tak poukazuje na to, že rozdíl mezi hmyzem a člověkem jakožto živočišnými druhy nemusí být tak vzdálený.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologičtější výroba palmového oleje? Podle vědců pomohou opice

23.10.2019 08:41 Opice by mohly přispět k tomu, aby pěstování palem olejných méně zatěžovalo životní prostředí.…

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama