Kolik stojí kocovina? Vědci spočítali astronomicku sumu

Vědci na Novém Zélande spočítali, kolik jejich ekonomiku stojí lidé, kteří chodí do zaměstnání s kocovinou. Únava přivozená večírkem z předchozího dne způsobuje závažné problémy tamějšího hospodářství.

Přidejte svůj názor

alkoholtester
doporučujeme

Lidé kteří do práce dorazí s kocovinou, anebo kvůli důsledkům divoké párty nedorazí vůbec, způsobí škody, vyčíslené vědeckou studií na 1, 65 miliardy dolarů (cca 35 miliard korun).

Rozšířeným problémům s alkoholismem obyvatel se vláda Nového Zélandu věnuje dlouhodobě, nicméně vlivům nadměrného pití na pracovní proces věnovala pozornost až tato studie.

Badatelé pozorovali 800 zaměstnanců, u nichž sledovali jejich absence v zaměstnání, produktivní dobu strávenou v práci a také dobu, kterou strávili měřením množství alkoholu pomocí alkoholtesterů.

Podle studie publikovaná ve vědeckém časopise Drug and Alcohol review, je průměrná cena na jednoho opilce  1097 dolarů ročně (jedna pětina sumy připadá na absence v práci a zbytek na neproduktivně strávený čas v důsledku kocoviny).

Charakteristickým opilcem v práci je muž do 25 let, který má stresující povolání a pije více než se doporučuje.

„Samotný výzkum není o obviňování konkrétních osob, ale spíše se snaží poukázat na potřebu určitých změn jak na pracovišti, tak na úrovní celé společnosti. Lidé tráví v práci ohromné množství času, coč je dobrý předpoklad propagovat mezi nimi zdravý životní styl na pracovišti," uvedla  Fiona Edgar z výzkumného týmu Univerzity Otago, který studii zpracoval.

„Vidíme zásadní příčiny, které situaci způsobují, jako stres a například od redukce stresu by se naše snahy mohly odrazit,“ uvádí jedna z autorek výzkumu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zkáza Země začne ve Švýcarsku, nic z nás nezbyde, tvrdí vědec

14.10.2019 13:11 Aktualizováno Uznávaný britský kosmolog a astrofyzik Martin Rees ve své nové knize popisuje hrozivé důsledky,…

Nejhorší nemoci na světě člověka zabíjejí roky. Jsou všude kolem nás

13.10.2019 16:05 Nemoci zabijí každoročně miliony lidí po celém světě. Velkou zásluhu na tom mají virová onemocnění,…

Lidstvo na pokraji vyhubení? Nový objev vyděsil vědce

12.10.2019 22:52 Aktualizováno Před 12 800 lety na Zemi dopadl asteroid, který vyhladil velkou část lidstva. Zjistili to nově…

Vědci objevili 20 nových měsíců Saturnu

11.10.2019 22:21 Vědci objevili 20 nových měsíců, jež obíhají Saturn, plynný obr je díky tomu planetou s nejvíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama