Kolik stojí kocovina? Vědci spočítali astronomicku sumu

Vědci na Novém Zélande spočítali, kolik jejich ekonomiku stojí lidé, kteří chodí do zaměstnání s kocovinou. Únava přivozená večírkem z předchozího dne způsobuje závažné problémy tamějšího hospodářství.

Přidejte svůj názor

alkoholtester
doporučujeme

Lidé kteří do práce dorazí s kocovinou, anebo kvůli důsledkům divoké párty nedorazí vůbec, způsobí škody, vyčíslené vědeckou studií na 1, 65 miliardy dolarů (cca 35 miliard korun).

Rozšířeným problémům s alkoholismem obyvatel se vláda Nového Zélandu věnuje dlouhodobě, nicméně vlivům nadměrného pití na pracovní proces věnovala pozornost až tato studie.

Badatelé pozorovali 800 zaměstnanců, u nichž sledovali jejich absence v zaměstnání, produktivní dobu strávenou v práci a také dobu, kterou strávili měřením množství alkoholu pomocí alkoholtesterů.

Podle studie publikovaná ve vědeckém časopise Drug and Alcohol review, je průměrná cena na jednoho opilce  1097 dolarů ročně (jedna pětina sumy připadá na absence v práci a zbytek na neproduktivně strávený čas v důsledku kocoviny).

Charakteristickým opilcem v práci je muž do 25 let, který má stresující povolání a pije více než se doporučuje.

„Samotný výzkum není o obviňování konkrétních osob, ale spíše se snaží poukázat na potřebu určitých změn jak na pracovišti, tak na úrovní celé společnosti. Lidé tráví v práci ohromné množství času, coč je dobrý předpoklad propagovat mezi nimi zdravý životní styl na pracovišti," uvedla  Fiona Edgar z výzkumného týmu Univerzity Otago, který studii zpracoval.

„Vidíme zásadní příčiny, které situaci způsobují, jako stres a například od redukce stresu by se naše snahy mohly odrazit,“ uvádí jedna z autorek výzkumu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama