Nechutná vám zdravé jídlo? Stoupněte si k němu, radí vědci

Léto je obdobím, kdy se lidé často účastní řady akcí, kde se nevyhnou stání u jídla. Vědci však v nejnovější studii doporučují raději si k jídlu sednout. Ovšem pokud člověk potřebuje sníst něco, co mu nechutná, měl by postupovat naopak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

jídlo
doporučujeme

Ve studii publikované v časopise Journal of Consumer Research se píše, že pokud člověk zůstane stát jen pár minut je vystaven fyzicky stresující situaci. Gravitační síla totiž vytváří tlak v dolních částech těla a nutí srdce k větší námaze vypumpovat krev celým organismem.

Zvětšený krevní tlak způsobuje vyplavování stresového hormonu kortizolu, což v důsledku snižuje smyslovou vnímavost, která se následně projeví i v chuťovém vnímání jídla a pití.

Vědci ve studii popsali, že lidé pociťující nepohodlí a necítí na patře tak dobře chutě jídla. Hypotézu se podařilo ověřit na 350 účastnících studie, kteří chuť kousku pity hodnotili hůře pokud stáli než když seděli v pohodlném křesle.

Obdobně participanti studie hodnotili i brownies z lokální pekárny, které se těšily široké oblibě. V dalším kroku však pekař přidal k obvyklému receptu čtvrtinu hrnku soli, čímž se chuť cukrovinky zkazila. Nicméně stojící ochutnávači ohromné množství soli nebyli schopni v brownies vůbec rozeznat.

"Tato zjištění se dají využít rodiči, kteří můžou pomoci dětem odmítajícím například zdravé jídlo kvůli chuti. Když se dítě k jídlu postaví nebude nepříjemnou chuť tak intenzivně vnímat. Obdobně můžou postupovat a využít výhody pozice při užívání farmaceutických produktů s nepříjemnou chutí," řekl k praktickému využití výsledků studie vedoucí výzkumného týmu Dipayan Biswas z Univerzity Jižní Florida.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama