Nechutná vám zdravé jídlo? Stoupněte si k němu, radí vědci

Léto je obdobím, kdy se lidé často účastní řady akcí, kde se nevyhnou stání u jídla. Vědci však v nejnovější studii doporučují raději si k jídlu sednout. Ovšem pokud člověk potřebuje sníst něco, co mu nechutná, měl by postupovat naopak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

jídlo
doporučujeme

Ve studii publikované v časopise Journal of Consumer Research se píše, že pokud člověk zůstane stát jen pár minut je vystaven fyzicky stresující situaci. Gravitační síla totiž vytváří tlak v dolních částech těla a nutí srdce k větší námaze vypumpovat krev celým organismem.

Zvětšený krevní tlak způsobuje vyplavování stresového hormonu kortizolu, což v důsledku snižuje smyslovou vnímavost, která se následně projeví i v chuťovém vnímání jídla a pití.

Vědci ve studii popsali, že lidé pociťující nepohodlí a necítí na patře tak dobře chutě jídla. Hypotézu se podařilo ověřit na 350 účastnících studie, kteří chuť kousku pity hodnotili hůře pokud stáli než když seděli v pohodlném křesle.

Obdobně participanti studie hodnotili i brownies z lokální pekárny, které se těšily široké oblibě. V dalším kroku však pekař přidal k obvyklému receptu čtvrtinu hrnku soli, čímž se chuť cukrovinky zkazila. Nicméně stojící ochutnávači ohromné množství soli nebyli schopni v brownies vůbec rozeznat.

"Tato zjištění se dají využít rodiči, kteří můžou pomoci dětem odmítajícím například zdravé jídlo kvůli chuti. Když se dítě k jídlu postaví nebude nepříjemnou chuť tak intenzivně vnímat. Obdobně můžou postupovat a využít výhody pozice při užívání farmaceutických produktů s nepříjemnou chutí," řekl k praktickému využití výsledků studie vedoucí výzkumného týmu Dipayan Biswas z Univerzity Jižní Florida.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama