Nechutná vám zdravé jídlo? Stoupněte si k němu, radí vědci

Léto je obdobím, kdy se lidé často účastní řady akcí, kde se nevyhnou stání u jídla. Vědci však v nejnovější studii doporučují raději si k jídlu sednout. Ovšem pokud člověk potřebuje sníst něco, co mu nechutná, měl by postupovat naopak.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

jídlo
doporučujeme

Ve studii publikované v časopise Journal of Consumer Research se píše, že pokud člověk zůstane stát jen pár minut je vystaven fyzicky stresující situaci. Gravitační síla totiž vytváří tlak v dolních částech těla a nutí srdce k větší námaze vypumpovat krev celým organismem.

Zvětšený krevní tlak způsobuje vyplavování stresového hormonu kortizolu, což v důsledku snižuje smyslovou vnímavost, která se následně projeví i v chuťovém vnímání jídla a pití.

Vědci ve studii popsali, že lidé pociťující nepohodlí a necítí na patře tak dobře chutě jídla. Hypotézu se podařilo ověřit na 350 účastnících studie, kteří chuť kousku pity hodnotili hůře pokud stáli než když seděli v pohodlném křesle.

Obdobně participanti studie hodnotili i brownies z lokální pekárny, které se těšily široké oblibě. V dalším kroku však pekař přidal k obvyklému receptu čtvrtinu hrnku soli, čímž se chuť cukrovinky zkazila. Nicméně stojící ochutnávači ohromné množství soli nebyli schopni v brownies vůbec rozeznat.

"Tato zjištění se dají využít rodiči, kteří můžou pomoci dětem odmítajícím například zdravé jídlo kvůli chuti. Když se dítě k jídlu postaví nebude nepříjemnou chuť tak intenzivně vnímat. Obdobně můžou postupovat a využít výhody pozice při užívání farmaceutických produktů s nepříjemnou chutí," řekl k praktickému využití výsledků studie vedoucí výzkumného týmu Dipayan Biswas z Univerzity Jižní Florida.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kam se poděli šmejdi? Psycholožka pro EZ vysvětlila podvodné praktiky

24.06.2019 10:59 ROZHOVOR - Psycholožka Romana Mazalová z Univerzity Palackého v Olomouci se zabývá psychologií…

Vstávání ve čtyři ráno. Cesta k úspěchu, nebo závažné nemoci?

24.06.2019 07:20 Tim Cook, generální ředitel firmy Apple, vstává každý den chvíli před čtvrtou. Prezident Donald…

Tajemná "liščí kočka" existuje. Vědci objevili tento nový druh na Korsice

24.06.2019 06:14 Aktualizováno Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá…

Lidé častěji vrací peněženky s větším obnosem peněz. Důvod je překvapivý

22.06.2019 17:12 Zřejmě málokterá událost je tak nepříjemná jako je ztráta peněženky, zvláště ta naditá penězi.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama