Sluneční erupce zničí lidskou civilizaci? Za 100 let může přijít konec lidských technologií

Vědci dlouhodobě varují, před nebezpečím slunečních erupcí. Podle posledních výzkumů je možné, že v horizontu 100 let nabere erupce ohrozí samotnou civilizaci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012
doporučujeme

Sluneční erupce jsou lokální výbuchy, ke kterým dochází na všech hvězdách a je při nich uvolněno masivní množství energie a radiace.

Samo o sobě je množství energie tak obrovské, že je možné pozorovat sluneční erupce i na vzdálenost stovek světelných let.

Podle zjištění vědců se však erupce mohou objevit i na klidných hvězdách, na nichž nebyly zcela obvyklé a docházelo k nim jen třeba jednou za tisíc let. Nicméně řídkost tohoto jevu neznamená, že se naší planety ohrožení velkou erupcí netýká.

Odborník na sluneční aktivitu Yuta Notsu z Univerzity v Colorado Boulder upozorňuje na nebezpečí, a to v případě, kdy by se trajektorie planety dostala do směru v němž dochází k silné erupci.

Zásah obrovským proudem radiace by byl schopen vyřadit elektroniku napříč celým světem a také zlikvidovat komunikační dráhy satelitů a družic obíhajících kolem planety. Asi nikomu není potřeba připomínat, že na satelitech je závislá veškerá komunikace pomocí elektronických mobilních zařízení.

"Naše studie potvrdila, že sluneční erupce jsou na Slunci stále vzácné, nicméně podle našich odhadů existuje možnost, že dojde k zásahu takovouto erupcí v příštích sto letech," sdělil Notsu.

Ostatně, nebylo by to poprvé. "Přibližně před 1 000 lety došlo k velmi silné erupci, která zasáhla planetu Zemi. Lidé pravděpodobně pozorovali výraznou záři na obloze, ale jinak se nic nestalo. Dnes je však situace odlišná a jsme ohroženi, kvůli závislosti na elektronice," varoval vědec.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

17.06.2019 22:20 Aktualizováno Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými…

Kvůli čemu vypukne třetí světová válka? Vědci přišli s novým varováním

17.06.2019 15:15 Klimatické změny se zdají zhoršovat. Snaha o jejich nápravu však může vést k ještě horším důsledkům…

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

17.06.2019 12:52 Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A…

Člověk sní 50 tisíc částic mikroplastů ročně. Jsou i ve chlebu, varují…

17.06.2019 07:54 Průměrný člověk sní nejméně 50.000 částic mikroplastů ročně a stejné množství vdechne. Vyplývá to z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama