Sluneční erupce zničí lidskou civilizaci? Za 100 let může přijít konec lidských technologií

Vědci dlouhodobě varují, před nebezpečím slunečních erupcí. Podle posledních výzkumů je možné, že v horizontu 100 let nabere erupce ohrozí samotnou civilizaci.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012
doporučujeme

Sluneční erupce jsou lokální výbuchy, ke kterým dochází na všech hvězdách a je při nich uvolněno masivní množství energie a radiace.

Samo o sobě je množství energie tak obrovské, že je možné pozorovat sluneční erupce i na vzdálenost stovek světelných let.

Podle zjištění vědců se však erupce mohou objevit i na klidných hvězdách, na nichž nebyly zcela obvyklé a docházelo k nim jen třeba jednou za tisíc let. Nicméně řídkost tohoto jevu neznamená, že se naší planety ohrožení velkou erupcí netýká.

Odborník na sluneční aktivitu Yuta Notsu z Univerzity v Colorado Boulder upozorňuje na nebezpečí, a to v případě, kdy by se trajektorie planety dostala do směru v němž dochází k silné erupci.

Zásah obrovským proudem radiace by byl schopen vyřadit elektroniku napříč celým světem a také zlikvidovat komunikační dráhy satelitů a družic obíhajících kolem planety. Asi nikomu není potřeba připomínat, že na satelitech je závislá veškerá komunikace pomocí elektronických mobilních zařízení.

"Naše studie potvrdila, že sluneční erupce jsou na Slunci stále vzácné, nicméně podle našich odhadů existuje možnost, že dojde k zásahu takovouto erupcí v příštích sto letech," sdělil Notsu.

Ostatně, nebylo by to poprvé. "Přibližně před 1 000 lety došlo k velmi silné erupci, která zasáhla planetu Zemi. Lidé pravděpodobně pozorovali výraznou záři na obloze, ale jinak se nic nestalo. Dnes je však situace odlišná a jsme ohroženi, kvůli závislosti na elektronice," varoval vědec.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Život na Marsu? NASA tají důležitou skutečnost, naznačuje vědec

20.10.2019 10:15 Je na rudé planetě život? Vědec, který se podílel na jedné z misí, tvrdí, že NASA zatajuje důležité…

Unikátní objev: Egypt ukázal 30 sarkofágů s mumiemi, jsou staré přes 3000…

19.10.2019 21:37 Aktualizováno Egyptské úřady dnes v Luxoru prezentovaly 30 malovaných dřevěných sarkofágů, jejichž stáří odhadují…

Jsou toalety opravdu špinavé? Vědci rozsekli největší mýty a radí, co…

18.10.2019 11:28 Mnoho lidí se veřejných toalet doslova děsí. Nemalá část z nich se jim snaží vyhnout, nebo si je v…

Jak se postavit smrti? Podle lékařů je nejdůležitější jedna jediná věc

18.10.2019 09:46 Předčasné úmrtí sice není lékařsky definovaný pojem, obecně se jím ale rozumí skon osoby v nízkém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama