Sluneční erupce zničí lidskou civilizaci? Za 100 let může přijít konec lidských technologií

Vědci dlouhodobě varují, před nebezpečím slunečních erupcí. Podle posledních výzkumů je možné, že v horizontu 100 let nabere erupce ohrozí samotnou civilizaci.

Fantastický snímek erupce na Slunci, 2012
doporučujeme

Sluneční erupce jsou lokální výbuchy, ke kterým dochází na všech hvězdách a je při nich uvolněno masivní množství energie a radiace.

Samo o sobě je množství energie tak obrovské, že je možné pozorovat sluneční erupce i na vzdálenost stovek světelných let.

Podle zjištění vědců se však erupce mohou objevit i na klidných hvězdách, na nichž nebyly zcela obvyklé a docházelo k nim jen třeba jednou za tisíc let. Nicméně řídkost tohoto jevu neznamená, že se naší planety ohrožení velkou erupcí netýká.

Odborník na sluneční aktivitu Yuta Notsu z Univerzity v Colorado Boulder upozorňuje na nebezpečí, a to v případě, kdy by se trajektorie planety dostala do směru v němž dochází k silné erupci.

Zásah obrovským proudem radiace by byl schopen vyřadit elektroniku napříč celým světem a také zlikvidovat komunikační dráhy satelitů a družic obíhajících kolem planety. Asi nikomu není potřeba připomínat, že na satelitech je závislá veškerá komunikace pomocí elektronických mobilních zařízení.

"Naše studie potvrdila, že sluneční erupce jsou na Slunci stále vzácné, nicméně podle našich odhadů existuje možnost, že dojde k zásahu takovouto erupcí v příštích sto letech," sdělil Notsu.

Ostatně, nebylo by to poprvé. "Přibližně před 1 000 lety došlo k velmi silné erupci, která zasáhla planetu Zemi. Lidé pravděpodobně pozorovali výraznou záři na obloze, ale jinak se nic nestalo. Dnes je však situace odlišná a jsme ohroženi, kvůli závislosti na elektronice," varoval vědec.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roušky nás odnaučily dotýkat se pořád tváře, prokázala studie

05.08.2020 09:47 Čínská studie ukazuje, že povinné nošení roušek pomáhá v tom, abychom si nesahali rukama na tvář:…

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama