Srážka Země s asteroidem? Připravte si jaderné zbraně, apeluje český expert

Planetární obrana dnes není pojem pouze pro sci-fi literaturu. Obrana před střetem s vesmírnými tělesy je na pořadí dne a je předmětem mezinárodní politiky. Vědec Nikola Schmidt z Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje na to, že špatné politické rozhodnutí by mohlo mít nedozírné následky.

Vesmír, Asteroidy
doporučujeme

 „Je to hrozba asteroidů, potenciálně komet, respektive jakéhokoli objektu, který se vyskytuje ve Sluneční soustavě. Asteroidy obíhají s planetami blízko Slunce, komety jsou násobně daleko za Plutem,“ vysvětlil problém planetární obrany autor stejnojmené knihy Nikola Schmidt pro irozhlas.cz

Problém ochrany planety před zničením projektile z vesmíru je nejen otázka astrofyziky, ale také politiky. „Planetární obrana se zabývá tím, jak především asteroidy najít, jak je potenciálně odklonit, jak se globálně zorganizovat – jestli je to legální otázka z hlediska mezinárodního práva, jakou technologii použít… Intenzita úsilí spočívá z naprosté většiny v pozorování, což je čistě astronomická práce. A pak je část, která se věnuje odklánění asteroidů,“ vysvětluje okolnosti odborník.

Schmidt upozornil, že dopad asteroidu na zemský povrch není vůbec nereálným scénářem. „Asteroidy jsou výrazně blíž než komety, létají kolem Slunce a čas od času se zkříží jejich dráha s naší. To se děje relativně často, několikrát denně, nicméně asteroidy, které by nás mohly ohrozit globálně, padají za jednou za x milionů let. Zato asteroidy, které by nás mohly ohrozit lokálně, tedy ve smyslu ohrožení jednoho konkrétního města, padají několikrát ročně. Země je velká, 70 procent tvoří oceán, takže o spoustě dopadů ani nevíme,“ objasnil nebezpečí vědec.

Na druhou stranu Nikola Schmidt popsal, že lidé mají k dispozici technologie, díky nimž je možné asteroid odklonit z jeho trasy. Za tímto účelem je možné použít např. jaderné zbraně, jenže ty jsou problematické z hlediska mezinárodní politiky.

„To, co nás jako politology hlavně zajímá, je to, do jaké míry může téma planetární obrany motivovat státy ke spolupráci, do jaké míry může vytvářet nějakou novou formu globálního vládnutí. Suverenita by měla být vnímána jako možnost se projevit, ale zodpovědně, nikoli jak pravicoví politici rádi říkají, že suverenita znamená, že si budeme dělat, co chceme. Hrozba asteroidu nebo problém klimatické změny pěkně ukazují, že takhle vnímaná suverenita nám k přežití nepomůže,“ zdůrazňuje nutnost mezinárodní spolupráce vědec v málo známých souvislostech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama