Zničí vzduch Zemi? Vědci dokáží odvrátit jednu katastrofu

Oxid uhličitý produkuje řada druhů lidské činnosti. Lidstvo čím dál palčivěji začíná pociťovat skleníkový efekt zapříčiněný usazením oxidu uhličitého v atmosféře. Nicméně plyn, který je v nízké koncentraci zcela neškodný, lidskou činností pouze nevzniká, ale je možné ho i spotřebovávat.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Počasí
doporučujeme

Řada ekologických aktivit burcuje k vysazování stromů a zeleně, jelikož rostliny oxid uhličitý zpracovávají fotosyntézou a vyrábějí z něho kyslík.

Podobně však můžou zpracovávat koncentrovaný oxid uhličitý i některé výrobní procesy. Místo intenzifikace skleníkového efektu a nebezpečného ohřívání planety by se velká koncentrace plynu dala prakticky využít.

„Potřebujeme zpracovávat naše produkty bez navyšujících se emisí oxidu uhličitého, a pokud budeme schopni odpadní CO2 použít k další produkci, tím lépe. K našemu životnímu stylu potřebujeme řadu věcí a vše co vyrobíme, má vliv,“ uvedla Katy Armstrongová z Sheffieldské univerzity.

V současnosti již řada firem funguje v režimu negativní uhlíkové stopy. Jinými slovy při své práci spotřebují více oxidu uhličitého než vyprodukují.

BBC upozornila na několik příkladů takovýchto firem. Ve Swindonu například továrna vyrábí hnojiva za použití bioplynu a oxidu uhličitého, který musí do hnojiva dodávat, a tak spotřebuje více CO2, než vyprodukuje celý provoz.

Oxid uhličitý se dá použít i na sycení piva a limonády bublinkami. Lokální pivovar v Suffolku takto používá očištěný CO2 vyprodukovaný v nedalekých koňských stájích.

Lidstvo v současnosti vypustí za rok přibližně 37 gigatun oxidu uhličitého z dopravy, topením, živočišnou výrobou a v průmyslu. Podle odhadu vědců existuje potenciál spotřebovat až 7 gigatun emitovaného CO2 na stejném principu, jaký je popsán na příkladu dvou britských firem.

Přestože se jedná jen o malou část z produkce skleníkových plynů, Armstrongová zdůrazňuje, že by se touto cestou měla lidská produkce vydat. „Každá zachycená tuna oxidu uhličitého nepůjde do atmosféry a nebude ohřívat naši atmosféru,“ upozornila vědkyně.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama