Zničí vzduch Zemi? Vědci dokáží odvrátit jednu katastrofu

Oxid uhličitý produkuje řada druhů lidské činnosti. Lidstvo čím dál palčivěji začíná pociťovat skleníkový efekt zapříčiněný usazením oxidu uhličitého v atmosféře. Nicméně plyn, který je v nízké koncentraci zcela neškodný, lidskou činností pouze nevzniká, ale je možné ho i spotřebovávat.

Počasí
doporučujeme

Řada ekologických aktivit burcuje k vysazování stromů a zeleně, jelikož rostliny oxid uhličitý zpracovávají fotosyntézou a vyrábějí z něho kyslík.

Podobně však můžou zpracovávat koncentrovaný oxid uhličitý i některé výrobní procesy. Místo intenzifikace skleníkového efektu a nebezpečného ohřívání planety by se velká koncentrace plynu dala prakticky využít.

„Potřebujeme zpracovávat naše produkty bez navyšujících se emisí oxidu uhličitého, a pokud budeme schopni odpadní CO2 použít k další produkci, tím lépe. K našemu životnímu stylu potřebujeme řadu věcí a vše co vyrobíme, má vliv,“ uvedla Katy Armstrongová z Sheffieldské univerzity.

V současnosti již řada firem funguje v režimu negativní uhlíkové stopy. Jinými slovy při své práci spotřebují více oxidu uhličitého než vyprodukují.

BBC upozornila na několik příkladů takovýchto firem. Ve Swindonu například továrna vyrábí hnojiva za použití bioplynu a oxidu uhličitého, který musí do hnojiva dodávat, a tak spotřebuje více CO2, než vyprodukuje celý provoz.

Oxid uhličitý se dá použít i na sycení piva a limonády bublinkami. Lokální pivovar v Suffolku takto používá očištěný CO2 vyprodukovaný v nedalekých koňských stájích.

Lidstvo v současnosti vypustí za rok přibližně 37 gigatun oxidu uhličitého z dopravy, topením, živočišnou výrobou a v průmyslu. Podle odhadu vědců existuje potenciál spotřebovat až 7 gigatun emitovaného CO2 na stejném principu, jaký je popsán na příkladu dvou britských firem.

Přestože se jedná jen o malou část z produkce skleníkových plynů, Armstrongová zdůrazňuje, že by se touto cestou měla lidská produkce vydat. „Každá zachycená tuna oxidu uhličitého nepůjde do atmosféry a nebude ohřívat naši atmosféru,“ upozornila vědkyně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus může zásadně ovlivnit další vývoj planety, soudí vědci

04.08.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirus je velkým globálním otřesem, který převrátil naše životy vzhůru nohama,…

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 22:05 Aktualizováno Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama