Přinese lidstvo život na Mars? Vědci stojí před zásadním objevem

Vědcům se poprvé podařil experiment na slanomilných mikrobech, kteří doslova vstali z mrtvých. Po-té, co mikroby zcela vyschly, se opět vrátily k životu nasáním vlhkosti ze vzduchu. Objev by mohl vést k možnosti přinést na Mars život.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dlouho se předpokládalo, že některé druhy mikrobů by mohly existovat pouze pomocí nepatrného množství vlhkosti nacházejícího se ve vzduchu. Nyní se poprvé předpoklad podařilo dokázat za pomocí experimentu.

Bakterie druhu Halomonas dokázaly absorbovat vlhkost pouze ze vzduchu v pokusné sklenici. Astrobiolog Mark Schneegurt z Kansaské univerzity uvedl, že tento objev má zásadní přínos pro hledání života na jiných planetách a zároveň pomůže zabránit tomu, aby život přenesený ze Země na jiné planety kontaminoval tamější prostředí.

Schneegurt se svým týmem vypěstovali bakterie Halomonas v roztoku speciálních hořečnatých sulfátů, které odpovídají nejčastějším solím vyskytujících se na Marsu. Jedná se o soli, které se nepromíchávají s vodními molekulami obdobně jako obvyklé soli nacházející se na zemi (např. hydrochlorid sodný - kuchyňská sůl).

Mikroby tolerantní právě na hořečnaté soli vyskytující se na Marsu objevili výzkumníci z NASA na jedné ze sond na Marsu. Nicméně, byly tam zavlečeny lidmi.

Podle dosavadních poznatků je Mars stále příliš studený na to, aby zde uvedené bakterie žily, ale v chemicky upravených podmínkách by se jim teoreticky na Marsu mohlo dařit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dinosaurus měl stejný nádor kosti, jaký dnes trápí člověka

06.08.2020 10:15 Když vědci v kanadské provincii Alberta v roce 1989 vykopali zkamenělinu dinosaura zvaného…

Nova studie: Covid-19 se ve školách patrně šíří snadněji, než se myslelo

06.08.2020 09:13 Koronavirus se možná šíří snáz v prostředí škol a letních táborů, než se dosud předpokládalo.…

V Antarktidě byly objeveny nové kolonie tučňáků, díky jejich trusu

06.08.2020 08:42 Britští vědci zjistili, že v Antarktidě je víc kolonií tučňáků císařských, než se původně…

Vzývaný lék na koronavirus nefunguje. Profesorka vysvětlila, co zmátlo…

06.08.2020 00:01 NÁZOR - Studie publikovaná koncem července v prestižním vědeckém časopise Nature, potvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama