Přinese lidstvo život na Mars? Vědci stojí před zásadním objevem

Vědcům se poprvé podařil experiment na slanomilných mikrobech, kteří doslova vstali z mrtvých. Po-té, co mikroby zcela vyschly, se opět vrátily k životu nasáním vlhkosti ze vzduchu. Objev by mohl vést k možnosti přinést na Mars život.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Dlouho se předpokládalo, že některé druhy mikrobů by mohly existovat pouze pomocí nepatrného množství vlhkosti nacházejícího se ve vzduchu. Nyní se poprvé předpoklad podařilo dokázat za pomocí experimentu.

Bakterie druhu Halomonas dokázaly absorbovat vlhkost pouze ze vzduchu v pokusné sklenici. Astrobiolog Mark Schneegurt z Kansaské univerzity uvedl, že tento objev má zásadní přínos pro hledání života na jiných planetách a zároveň pomůže zabránit tomu, aby život přenesený ze Země na jiné planety kontaminoval tamější prostředí.

Schneegurt se svým týmem vypěstovali bakterie Halomonas v roztoku speciálních hořečnatých sulfátů, které odpovídají nejčastějším solím vyskytujících se na Marsu. Jedná se o soli, které se nepromíchávají s vodními molekulami obdobně jako obvyklé soli nacházející se na zemi (např. hydrochlorid sodný - kuchyňská sůl).

Mikroby tolerantní právě na hořečnaté soli vyskytující se na Marsu objevili výzkumníci z NASA na jedné ze sond na Marsu. Nicméně, byly tam zavlečeny lidmi.

Podle dosavadních poznatků je Mars stále příliš studený na to, aby zde uvedené bakterie žily, ale v chemicky upravených podmínkách by se jim teoreticky na Marsu mohlo dařit.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mimozemský život na dosah ruky? Překvapivé přiznání vědců

18.08.2019 19:27 Mimozemský život nemusí nutně vypadat jako zelení mužíčci s tykadly nebo velké chapadlovité bestie.…

Záhadný objev v Antarktidě: Vědci našli něco, co nepochází z našeho světa

17.08.2019 22:29 Aktualizováno Mezinárodní tým vědců objevil v Antarktidě podivnou věc. Je známo, že železo-56 tvoří drtivou…

Nechce se vám do školy či do práce? Vědci prozradili zaručený trik, jak se…

17.08.2019 13:50 Jste-li v blízkosti nemocného člověka, většinou se ho snažíte nedotýkat. Za nejhorší pak považujete…

Zemská atmosféra je zamořená stále víc. V Arktidě sněží mikroplasty

15.08.2019 18:11 Aktualizováno Mikroplasty se dostávají i na tak odlehlá místa jako je Arktida nebo Skalisté hory, zjistili vědci,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama