Objev, který vědcům vyrazil dech: Zvířata mohou žít měsíce bez kyslíku

Během zimy se jeden druh želv ukládá k zimnímu spánku v rybnících a jezerech. Ačkoliv jsou pod vrstvou ledu, dokáží přežít až šest měsíců bez toho, aby potřebovaly kyslík. Podle vědců by důkladné pochopení mechanismu tohoto procesu mohlo vést k vyvinutí léků pro problémy s nedostatkem kyslíku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Kajmanka dravá je vodní želva, která obývá mělká sladkovodní jezera a rybníky ve Střední a Severní Americe. Od známějších menších žel se odlišuje značnou velikostí. Nová studie, publikovaná v Proceedings of the Royal Society B, nyní uvádí další zvláštní vlastnost, kterou tento druh želv má.

Vědci zjistili, že tyto želvy jsou připravovány na život bez kyslíku od svého počátku. . Jejich embrya, která se vyvíjejí v hnízdě hluboko pod vodou, mohou být někdy vystavena pouze 11% kyslíku. Jejich srdce je v důsledku toho naprogramováno tak, aby želvy byly schopné vyrovnat se těmito podmínkami po zbytek svého života.

„Jsme nadšeni, že jsme první, kdo odhalil, že je možné změnit míru tolerance, kterou mají želvy pro prostředí s nízkým obsahem kyslíku, a to včasným vystavením hypoxii (stav, kdy tělo má menší či nedostatečné množství kyslíku, než které organismus potřebuje – poznámka redakce) během vývoje," uvedl Ilan Ruhr z University of Manchester.

Vědci studovali skupinu mladých kajmanek dravých, z nichž polovina se vyvinula za normálních podmínek dodávek kyslíku (21%) a druhá se vyvinula pod hladinou těchto dodávek kyslíku (10%). Zjistili, že došlo k izolaci svalových buněk, které pak byly vystaveny nižším hladinám kyslíku.

I když byl kyslík znovu zaveden, což u savců způsobuje rozsáhlé poškození srdeční tkáně, srdeční buňky vykazovaly jen malé poškození. Ranné vystavení se nepřítomnosti kyslíku snížilo množství ROS, molekuly, která může být toxická, když se tkáň znovu okysličí příliš rychle. Též to napomohlo tomu, aby si srdce zvyklo na ztížené podmínky a smršťovalo se, i když nemá dostatečný přísun kyslíku.

Lidé, kteří mají srdeční záchvaty, případně postupují transplantace srdce, mají srdce obvykle poškozena výslednou hypoxií, kdy jim nejsou dodávány dostatečné živiny. Vědci věří, že by prostřednictvím výzkumu zvláštní schopnosti želv přežít bez dostatečných zásob kyslíku mohli vyvinout léky, které tuto schopnost dokáží dát i lidem.

„Srdeční buňky želv a lidí jsou si anatomicky velmi podobné," poukazuje srovnávací fyzioložka Gina Galliová z University of Manchester, „takže pokud se naučíme porozumět, jaké faktory jim umožňují přežít v prostředí bez kyslíku, doufáme, že se nám podaří to aplikovat pro medicínské scénáře.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poškozené plíce lze regenerovat za pomoci prasat, zjistili vědci

14.07.2020 13:50 Transplantace plic je efektivní záchrana pro pacienty v konečném stádiu některých plicních…

Imunita na covid nevydrží, během týdnů se vytrácí. Očkovat se možná bude…

14.07.2020 10:15 Pacienti, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, mohou již po několika týdnech ztratit…

U zvířat to začalo a možná i skončí. Lék proti koronaviru je prý v lamách

14.07.2020 09:02 S divou zvěří koronavirus přišel a s ní také odejde. I tak by se daly charakterizovat nedávné…

Co všechno způsobuje covid-19? Pitvy poukázaly na problém téměř ve všech…

13.07.2020 12:15 Vědci mají další poznatky v souvislosti s nemocí covid-19 způsobovanou novým typem koronaviru. Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy