Jak zachránit svět před katastrofou? Vědci zjistili jak zamezit globálnímu oteplovaní

Nejen ekologové bijí na poplach. Země se ohřívá a ani dodržování klimatických dohod nemusí situaci uspokojivě vyřešit. Nabízí se však určité řešení pomocí metod tzv. solárního geoinženýrství. Nicméně technologické zásahy do atmosféry mají svá rizika.

Počasí
doporučujeme

Pařížská klimatická dohoda zavazuje radikálně snížit emise skleníkových plynů, jelikož dopady změn již můžou být zcela nezvratné a katastrofické. Nehledě na to, že některé státy, které se na emisích výrazně podílejí, snižovat produkci skleníkových plynů nehodlají.

V roce 2030 hrozí stoupání hladiny moří o několik desítek centimetrů, což může zásadním způsobem postihnout obydlené pobřežní oblasti. Už tak úmorná letní vedra v Evropě a Americe se můžou podstatně zhoršit.

Pobřežní oblasti v Karibiku a jihovýchodní Asii jsou ohroženy čím dál více nebezpečnými cyklonami. Tento drobný výčet enviromentálních nebezpečí postihuje jak bohaté tak chudé země a může podle významného deníku The Economist vést k zájmu státu aplikovat možnosti solárního geoinženýrství.

Metodou je možné pomoci vytváření určitého stínu v atmosféře omezit sluneční záření dopadající na povrch zeměkoule.

V současnosti nejvíce zvažovanou metodou je vypuštění drobných částic na bázi aerosolu do atmosféry, které v ní vytvoří určitý druh stiného zrcadla, které by sluneční paprsky z části odvracelo zpátky do vesmíru.

Podobné jevy se odehrály i přirozeně, některé z větších vulkanických erupcí způsobily uvolnění prachu, které způsobilo zatemnění oblohy. Například sopka Mount Pinatubo  na Filipínách po svém výbuchu způsobila ochlazení o 0,5 stupně Celsia na severní polokouli. Technologie by fungovala na podobném principu.

Někteří vědci ale varují, že není jasné, jestli by podobný zásah nezpůsobil sérii přírodních jevů a ve výsledku tak neměl negativní dopad na životní prostředí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nachlazení je závažnější nemoc, než se zdá. Lékaři jsou na stopě trvalému…

15.08.2020 09:41 Lidský respirační syncytiální virus (RSV) způsobuje závažná respirační onemocnění, a to převážně u…

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama