Jak zachránit svět před katastrofou? Vědci zjistili jak zamezit globálnímu oteplovaní

Nejen ekologové bijí na poplach. Země se ohřívá a ani dodržování klimatických dohod nemusí situaci uspokojivě vyřešit. Nabízí se však určité řešení pomocí metod tzv. solárního geoinženýrství. Nicméně technologické zásahy do atmosféry mají svá rizika.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Počasí
doporučujeme

Pařížská klimatická dohoda zavazuje radikálně snížit emise skleníkových plynů, jelikož dopady změn již můžou být zcela nezvratné a katastrofické. Nehledě na to, že některé státy, které se na emisích výrazně podílejí, snižovat produkci skleníkových plynů nehodlají.

V roce 2030 hrozí stoupání hladiny moří o několik desítek centimetrů, což může zásadním způsobem postihnout obydlené pobřežní oblasti. Už tak úmorná letní vedra v Evropě a Americe se můžou podstatně zhoršit.

Pobřežní oblasti v Karibiku a jihovýchodní Asii jsou ohroženy čím dál více nebezpečnými cyklonami. Tento drobný výčet enviromentálních nebezpečí postihuje jak bohaté tak chudé země a může podle významného deníku The Economist vést k zájmu státu aplikovat možnosti solárního geoinženýrství.

Metodou je možné pomoci vytváření určitého stínu v atmosféře omezit sluneční záření dopadající na povrch zeměkoule.

V současnosti nejvíce zvažovanou metodou je vypuštění drobných částic na bázi aerosolu do atmosféry, které v ní vytvoří určitý druh stiného zrcadla, které by sluneční paprsky z části odvracelo zpátky do vesmíru.

Podobné jevy se odehrály i přirozeně, některé z větších vulkanických erupcí způsobily uvolnění prachu, které způsobilo zatemnění oblohy. Například sopka Mount Pinatubo  na Filipínách po svém výbuchu způsobila ochlazení o 0,5 stupně Celsia na severní polokouli. Technologie by fungovala na podobném principu.

Někteří vědci ale varují, že není jasné, jestli by podobný zásah nezpůsobil sérii přírodních jevů a ve výsledku tak neměl negativní dopad na životní prostředí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko dnes čeká zatmění Měsíce. Podle astronomů na dlouho poslední

16.07.2019 11:41 V noci z úterý na středu budou moci Češi od 22 hodin pozorovat částečné zatmění Měsíce. Země sice…

Noční show na obloze: Měsíc při dnešním zatmění získá unikátní barvu.…

16.07.2019 07:39 Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude…

Jupiter má v plynném obalu záhadné "díry". Objev českých vědců zaujal ve…

15.07.2019 14:57 Aktualizováno V plynném povrchu planety Jupiter se zřejmě vyskytují oblasti s výrazně nižší hustotou, než se…

Čeští vědci se vydali na tichomořský ostrov, objevili nové druhy mravenců

15.07.2019 12:12 Vědecký tým pod vedením entomologa Milana Jandy z českobudějovického biologického centra akademie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama