Astronauti po 50 letech přiznali: Po přistání na Měsíci jsme udělali chybu. Ohrozili jsme Zemi

Astronauti po 50 letech od přistání Apolla 11 na Měsíci přiznali, že udělali zásadní chybu. Mohli Zemi vážným způsobem ohrozit.

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
doporučujeme

Astronauti přiznali, že chyba, ke které došlo během přistání Apolla 11 na Měsíci, mohla zapříčinit přenos lunárních bakterií na planetu Zemi. Mohlo se tak stát navzdory přísným bezpečnostním opatřením, o které se NASA snažila.

Ta přitom pečlivě a přísně dbala na dodržování bezpečnostních standardů a vypracovala postup, jak zamezit tomu, aby se případné choroboplodné zárodky nepřenesly z Měsíce až na Zemi.

Členové posádky tak po přistání na Zemi skončili v karanténě, dokud si vědci a lékaři nebyli jisti, že se ničím nenakazili a nehrozí kontaminace.

V dokumentu Chasing the Moon ale dva z astronautů přiznali, že plán na ochranu Země mohl snadno selhat. S jednou věcí totiž NASA nepočítala, a sice, že by na Měsíci mohlo existovat něco živého, co by se v modulu přeneslo na planetu Zemi.

Zatímco Neil Armstrong a Buzz Aldrin chodili po Měsíci, mohli na sobě zachytit řadu vsmírných bakterií. Díky tomu jich mohl být řídící modul plný. A první co astronauti udělali po přistání? Otevřeli poklop modulu.

Pokud by s sebou vezli z Měsíce cokoliv, mohlo se to díky tomuto neuváženému kroku rychle rozšířit po celé Zemi. Naštěstí se tak nestalo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Nová studie zjistila, že některá zvířata jedí plasty. Nikdo zatím neví,…

01.08.2020 10:32 Malé plastové částice představují velký problém pro životní prostředí. Neexistuje obecně uznává…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama