Astronauti po 50 letech přiznali: Po přistání na Měsíci jsme udělali chybu. Ohrozili jsme Zemi

Astronauti po 50 letech od přistání Apolla 11 na Měsíci přiznali, že udělali zásadní chybu. Mohli Zemi vážným způsobem ohrozit.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
doporučujeme

Astronauti přiznali, že chyba, ke které došlo během přistání Apolla 11 na Měsíci, mohla zapříčinit přenos lunárních bakterií na planetu Zemi. Mohlo se tak stát navzdory přísným bezpečnostním opatřením, o které se NASA snažila.

Ta přitom pečlivě a přísně dbala na dodržování bezpečnostních standardů a vypracovala postup, jak zamezit tomu, aby se případné choroboplodné zárodky nepřenesly z Měsíce až na Zemi.

Členové posádky tak po přistání na Zemi skončili v karanténě, dokud si vědci a lékaři nebyli jisti, že se ničím nenakazili a nehrozí kontaminace.

V dokumentu Chasing the Moon ale dva z astronautů přiznali, že plán na ochranu Země mohl snadno selhat. S jednou věcí totiž NASA nepočítala, a sice, že by na Měsíci mohlo existovat něco živého, co by se v modulu přeneslo na planetu Zemi.

Zatímco Neil Armstrong a Buzz Aldrin chodili po Měsíci, mohli na sobě zachytit řadu vsmírných bakterií. Díky tomu jich mohl být řídící modul plný. A první co astronauti udělali po přistání? Otevřeli poklop modulu.

Pokud by s sebou vezli z Měsíce cokoliv, mohlo se to díky tomuto neuváženému kroku rychle rozšířit po celé Zemi. Naštěstí se tak nestalo.

Loading...
Vstupte do diskuze (40)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mýtus, či pravda: Má Měsíc vliv na naše zdraví?

14.12.2019 17:56 Aktualizováno Měsíc prý ovlivňuje náš život různými způsoby, ačkoli světlo Luny představuje jen 0,00025 procenta…

Bolest jako proces v hlavě. Můžeme ji ovlivnit a potlačit?

14.12.2019 11:59 Veškerá bolest je skutečná, ale je také pravda, že je „způsobena mozkem“ a že nad ní můžeme mít…

Budou padat hvězdy. Geminidy mají být nejviditelnější v noci na neděli

14.12.2019 07:53 V noci ze soboty na neděli v Česku nastanou nejlepší podmínky pro pozorování každoročního…

Čech vyfotil mlhovinu Temný žralok, je vzdálená 650 světelných let

13.12.2019 16:47 Český astrofotograf Jan Veleba zachytil mlhovinu v souhvězdí Kéfea, které je 650 světelných let…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama