Revoluce ve vojenství: Rusko buduje superarmádu po vzoru nacistů?

Chcete být ruský parašutista nebo velitel tanku? Pak byste měli doufat, že máte správné geny. Ruská armáda totiž chce přerozdělovat vojáky na základě „genetických pasů“, píše server National Interest.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Americký server si pokládá otázku, zda „Rusko vytváří armádu genetických supervojáků po vzoru nacistů“. Vychází ze slov šéfa ruské Akademie věd Alexandera Sergejeva, který ruské tiskové agentuře TASS řekl: „Tento projekt je dalekosáhlý, vědecký, fundamentální. Jeho podstatou je najít takové genetické predispozice mezi vojenským personálem, které jim umožní řádně se orientovat podle vojenských specializací.“

Podle něj jde o to porozumět vojákům na genetické úrovni a odhalit, kdo je vhodnější například ke službě na lodi a kdo má predispozice pro to být výsadkářem nebo tankistou. Díky pokroku ve zdravotnické technologii je toto genetické testování prý už běžným lékařským postupem .

Běžně se tato metoda podle serveru používá se k detekci genetických onemocnění, jako je cystická fibróza, nebo riziko vzniku určitých onemocnění, jako je kolorektální karcinom. Těhotné ženy také tímto způsobem mohou zjistit, zda má jejich nenarozené dítě genetické abnormality – například Downův syndrom.

Ruský prezident Vladimir Putin genetiké testy podporuje. V březnu vydal Kreml vyhlášku,která vyzvala k „zavedení genetické certifikace obyvatelstva, s přihlédnutím k právnímu rámci ochrany údajů o osobním lidském genomu a tvorbě genetického profilu obyvatelstva“. Údajně tak chce chránit ruské obyvatelstvo před chemickým a biologickým útokem a zároveň chránit genetické dědictví Ruska před západními špiony a sabotéry.

„To ale také vyvolalo obavy, že se Rusko posunulo směrem k eugenickému programu, který využívali nacisté a ve kterém budou favorizovány jisté skupiny - konkrétně Rusové slovanského původu,“ píše ve své zprávě magazín National Interest.

Ruská armáda chce využít genetiku, aby posoudila jinak nepředvídatelné lidské kvality. Například to, jak bude člověk reagovat v boji. „Projekt zahrnuje nejen posouzení fyziologického stavu, ale také predikci lidského chování ve stresových, kritických situacích, které jsou spojeny s vojenskou profesí,“ říká hlavní vědec programu Sergejev. „Odolnost vůči stresu, schopnost vykonávat fyzické a duševní operace za podmínek tohoto stresu, a tak dále - to vše může být obsaženo v vojákově genetickém pasu,“ vysvětluje.

Podobným genetickým testování nebudou procházet jen vojáci, ale i ruští kosmonauti.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama