Revoluce ve vojenství: Rusko buduje superarmádu po vzoru nacistů?

Chcete být ruský parašutista nebo velitel tanku? Pak byste měli doufat, že máte správné geny. Ruská armáda totiž chce přerozdělovat vojáky na základě „genetických pasů“, píše server National Interest.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Ruská armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Americký server si pokládá otázku, zda „Rusko vytváří armádu genetických supervojáků po vzoru nacistů“. Vychází ze slov šéfa ruské Akademie věd Alexandera Sergejeva, který ruské tiskové agentuře TASS řekl: „Tento projekt je dalekosáhlý, vědecký, fundamentální. Jeho podstatou je najít takové genetické predispozice mezi vojenským personálem, které jim umožní řádně se orientovat podle vojenských specializací.“

Podle něj jde o to porozumět vojákům na genetické úrovni a odhalit, kdo je vhodnější například ke službě na lodi a kdo má predispozice pro to být výsadkářem nebo tankistou. Díky pokroku ve zdravotnické technologii je toto genetické testování prý už běžným lékařským postupem .

Běžně se tato metoda podle serveru používá se k detekci genetických onemocnění, jako je cystická fibróza, nebo riziko vzniku určitých onemocnění, jako je kolorektální karcinom. Těhotné ženy také tímto způsobem mohou zjistit, zda má jejich nenarozené dítě genetické abnormality – například Downův syndrom.

Ruský prezident Vladimir Putin genetiké testy podporuje. V březnu vydal Kreml vyhlášku,která vyzvala k „zavedení genetické certifikace obyvatelstva, s přihlédnutím k právnímu rámci ochrany údajů o osobním lidském genomu a tvorbě genetického profilu obyvatelstva“. Údajně tak chce chránit ruské obyvatelstvo před chemickým a biologickým útokem a zároveň chránit genetické dědictví Ruska před západními špiony a sabotéry.

„To ale také vyvolalo obavy, že se Rusko posunulo směrem k eugenickému programu, který využívali nacisté a ve kterém budou favorizovány jisté skupiny - konkrétně Rusové slovanského původu,“ píše ve své zprávě magazín National Interest.

Ruská armáda chce využít genetiku, aby posoudila jinak nepředvídatelné lidské kvality. Například to, jak bude člověk reagovat v boji. „Projekt zahrnuje nejen posouzení fyziologického stavu, ale také predikci lidského chování ve stresových, kritických situacích, které jsou spojeny s vojenskou profesí,“ říká hlavní vědec programu Sergejev. „Odolnost vůči stresu, schopnost vykonávat fyzické a duševní operace za podmínek tohoto stresu, a tak dále - to vše může být obsaženo v vojákově genetickém pasu,“ vysvětluje.

Podobným genetickým testování nebudou procházet jen vojáci, ale i ruští kosmonauti.

Loading...
Vstupte do diskuze (24)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama