Analýza budí obavy, za červnová vedra může klimatická změna

Vědci publikovali studii zaobírající se neobvyklým extrémním červnovým vedrem. Podle jejich zjištění bylo extrémní počasí projevem globální klimatické změny, na niž se podílí i lidská činnost.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Teplotní rekord, ilustrační foto
doporučujeme

Studie byla publikována ve vědeckém časopise World Weather Attribution a shrnuje, že červnové rekordní teploty byly nejméně pětkrát pravděpodobnější díky klimatické změně.

Data použitá ve studii, vychází z měření ve francouzském Touluse během doposud tří nejteplejších dnů v roce během 26. - 28. června.

Klimatolog Friederike Otto z univerzity v Oxfordu pro CNN okomentoval výsledky výzkumné zprávy, která podle jeho slov vychází z konzervativního přístupu k vlivům lidské činnosti na klima. „Je důležité položit důraz na slovo ‚nejméně‘. Pravděpodobnost je nejspíš mnohem výraznější, ale obtížně se to kvantifikuje. Nejlepší odhad je stokrát vyšší. Zpráva ale poskytla ty nekonzervativnější odhady,“ uvedl Otto.

Podle analýzy historických údajů byla proběhlá vlna veder událost, která se odehraje jednou za 30 let. Obdobná vlna veder, která se odehrála před přibližně 100 lety, byla o čtyři stupně Celsia chladnější. Podle srovnání s historickými daty byli výzkumníci překvapení, s jakou intenzitou se vedro zvyšovalo, což podle odborníků rovněž nemá obdoby.

Největší naměřenou teplotou bylo 45,9 stupňů Celsia v Gallargues-le-Montueux, což je nový absolutní teplotní rekord. CNN upozorňuje, že teplotní rekordy padaly i v Německu, Polsku a České republice.

Vědci rovněž upozorňují na neobvyklou dobu příchodu extrémních veder, jelikož vlny vysokých teplot jsou běžné v červenci a srpnu, nikoliv v červnu.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Nejzáhadnější místo světa vědcům vyráží dech. Ženy samovolně mutují v muže

21.07.2019 11:23 Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání…

50 let od přistání na Měsíci: Skutečně po něm lidé chodili?

20.07.2019 11:53 Na dnešek připadlo významné výročí - uplynulo přesně 50 let od přistání Američanů na měsíci. Nebo…

Před 50 lety lidstvo poprvé přistálo na Měsíci

20.07.2019 09:27 V dobývání vesmíru, v němž před více než půlstoletím soupeřily USA a Sovětský svaz, měla zprvu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama