Analýza budí obavy, za červnová vedra může klimatická změna

Vědci publikovali studii zaobírající se neobvyklým extrémním červnovým vedrem. Podle jejich zjištění bylo extrémní počasí projevem globální klimatické změny, na niž se podílí i lidská činnost.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Teplotní rekord, ilustrační foto
doporučujeme

Studie byla publikována ve vědeckém časopise World Weather Attribution a shrnuje, že červnové rekordní teploty byly nejméně pětkrát pravděpodobnější díky klimatické změně.

Data použitá ve studii, vychází z měření ve francouzském Touluse během doposud tří nejteplejších dnů v roce během 26. - 28. června.

Klimatolog Friederike Otto z univerzity v Oxfordu pro CNN okomentoval výsledky výzkumné zprávy, která podle jeho slov vychází z konzervativního přístupu k vlivům lidské činnosti na klima. „Je důležité položit důraz na slovo ‚nejméně‘. Pravděpodobnost je nejspíš mnohem výraznější, ale obtížně se to kvantifikuje. Nejlepší odhad je stokrát vyšší. Zpráva ale poskytla ty nekonzervativnější odhady,“ uvedl Otto.

Podle analýzy historických údajů byla proběhlá vlna veder událost, která se odehraje jednou za 30 let. Obdobná vlna veder, která se odehrála před přibližně 100 lety, byla o čtyři stupně Celsia chladnější. Podle srovnání s historickými daty byli výzkumníci překvapení, s jakou intenzitou se vedro zvyšovalo, což podle odborníků rovněž nemá obdoby.

Největší naměřenou teplotou bylo 45,9 stupňů Celsia v Gallargues-le-Montueux, což je nový absolutní teplotní rekord. CNN upozorňuje, že teplotní rekordy padaly i v Německu, Polsku a České republice.

Vědci rovněž upozorňují na neobvyklou dobu příchodu extrémních veder, jelikož vlny vysokých teplot jsou běžné v červenci a srpnu, nikoliv v červnu.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O koronaviru se vědělo dopředu, včetně zemí, kam se rozšíří. Varování…

27.01.2020 22:20 Aktualizováno Několik posledních týdnů žije svět zákeřným koronavirem, který se šíří z čínského Wu-chanu do…

Jak porazit nový koronavirus? Vědci zkoušejí léky na HIV

27.01.2020 13:58 Pacienty z města Wu-chan zasažené novým koronavirem se lékaři v Pekingu pokoušejí léčit přípravky,…

Koronavirus je jen slabý odvar? Česko jednu z nejsmrtelnějších epidemií…

26.01.2020 21:55 Aktualizováno V České republice způsobil jednu z nejsmrtelnějších epidemii na světě. Šance na přežití je totiž…

Terry Jones (†77) z Monty Pythonů trpěl vzácnou nemocí, jeho mozek…

26.01.2020 10:36 Britský herec Terry Jones, který trpěl poměrně vzácným druhem demence a který zemřel v úterý v 77…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama