Jantar nalezený v Barmě ukrýval bizarního tvora, odborníci jsou zaskočeni

V Barmě objevili zkamenělé pozůstatky ptáka, který žil před 99 miliony let a měl bizarně dlouhý třetí prst. Informoval o tom dnes deník The Daily Telegraph, podle nějž se fosilie ukrývala v kusu jantaru.

Přidejte svůj názor

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Pták podobný vrabci měl podle vědců třetí prst dlouhý 9,8 milimetru, což je o 20 procent víc, než byla délka celé jeho nohy. Paleontologové si zatím nejsou jistí, k čemu extrémně dlouhý prst ptákům sloužil, mohl jim ale například pomáhat najít potravu v těžko dosažitelných dutinách stromů.

Kus zkamenělé pryskyřice s nedotčenými pozůstatky ptáka našli horníci v Barmě v roce 2014. Tvar nohy zmíněného ptáka byl tak unikátní, že se tým expertů vedený čínským paleontologem Sing Li-taem rozhodl označit opeřence za nový druh s názvem Elektorornis chenguangi.

zdroj: YouTube

První část názvu je složena z řeckých slov "jantar" a "pták". Druhá část pak odkazuje na kurátora čínského muzea jantaru Čchen Kuanga (v anglickém přepisu Chen Kuang), který fosilii považovanou původně za vyhynulý druh ještěrky jako první zkoumal.

Čchen pak fosilii předal k prostudování paleontologovi Sing Li-taovi. Ten společně s dalšími experty dospěl k závěru, že nalezený živočich je příbuzný vyhynulým ozubeným primitivním ptákům z podtřídy Enantiornithes, kteří žili v období křídy před 131 až 66 miliony let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vikingové vykáceli lesy, Island je intenzivně vysazuje

23.07.2019 08:07 Před osídlením Vikingy měl Island hojnost lesů, které byly ochranou proti bouřím. Obávaní válečníci…

Co se s námi děje pár minut před smrtí? S těmito myšlenkami zemřeme

22.07.2019 22:35 Aktualizováno Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v…

Jeskyně v Tatrách vydala tisíce let staré tajemství, archeologové jsou…

22.07.2019 15:50 Jeskyně Hučivá diera v Belianských Tatrách na Slovensku byla osídlená v pravěku. Svědčí o tom…

50 let od přistání na Měsíci: Proč se na něj lidstvo desítky let nevrátilo?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Přistání 12 lidí na Měsíci je nejen největší úspěch amerického Národního úřadu pro letectví a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama