Jantar nalezený v Barmě ukrýval bizarního tvora, odborníci jsou zaskočeni

V Barmě objevili zkamenělé pozůstatky ptáka, který žil před 99 miliony let a měl bizarně dlouhý třetí prst. Informoval o tom dnes deník The Daily Telegraph, podle nějž se fosilie ukrývala v kusu jantaru.

Přidejte svůj názor

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Pták podobný vrabci měl podle vědců třetí prst dlouhý 9,8 milimetru, což je o 20 procent víc, než byla délka celé jeho nohy. Paleontologové si zatím nejsou jistí, k čemu extrémně dlouhý prst ptákům sloužil, mohl jim ale například pomáhat najít potravu v těžko dosažitelných dutinách stromů.

Kus zkamenělé pryskyřice s nedotčenými pozůstatky ptáka našli horníci v Barmě v roce 2014. Tvar nohy zmíněného ptáka byl tak unikátní, že se tým expertů vedený čínským paleontologem Sing Li-taem rozhodl označit opeřence za nový druh s názvem Elektorornis chenguangi.

zdroj: YouTube

První část názvu je složena z řeckých slov "jantar" a "pták". Druhá část pak odkazuje na kurátora čínského muzea jantaru Čchen Kuanga (v anglickém přepisu Chen Kuang), který fosilii považovanou původně za vyhynulý druh ještěrky jako první zkoumal.

Čchen pak fosilii předal k prostudování paleontologovi Sing Li-taovi. Ten společně s dalšími experty dospěl k závěru, že nalezený živočich je příbuzný vyhynulým ozubeným primitivním ptákům z podtřídy Enantiornithes, kteří žili v období křídy před 131 až 66 miliony let.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Jaký vliv má umění na mozek? Čeští vědci zahájili unikátní výzkum

11.11.2019 09:29 Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) zkoumají, jak obrazy ovlivňují stav člověka a jeho…

Nad Českem bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem

10.11.2019 20:39 V Česku bude v pondělí viditelný přechod Merkuru před Sluncem, který lze sledovat jen třináctkrát…

Virus HIV začal mutovat. Vědci poprvé po 20 letech objevili nový typ

09.11.2019 16:53 Poprvé za 19 let objevil tým vědců nový kmen HIV. Podle Abbott Laboratories, která provedla výzkum…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama